Նախագահն ընդունել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին:
Հանդիպման սկզբում Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է ընդգծել, որ ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի, Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի 20-ամյակի տարին արգասաբեր էր երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից:
«Այսօր այդ հարաբերությունները բնութագրվում են իրապես դաշնակցային: Ես լիովին կիսում եմ այդ կարծիքը, որովհետև այդ հարաբերությունները բոլոր մակարդակներում առանձնանում են քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակով, արտաքին քաղաքականության լայն կոորդինացմամբ, միջազգային հարթակներում արգասաբեր համագործակցությամբ, տնտեսական, ռազմական, ռազմատեխնիկական, հումանիտար ոլորտներում շատ լավ փոխգործակցությամբ»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը՝ այդ ամենում կարևորելով ակտիվ փոխայցելությունները, որոնց շրջանակներում միայն վերջին մի քանի ամիսներին Հայաստան են այցելել ՌԴ կառավարության նախագահը, արդյունաբերության, կրթության, առողջապահության նախարարները, այս օրերին կայանում է արտգործնախարարի այցը:
Հանրապետության Նախագահը նշել է նաև համատեղ անցկացված բազմաթիվ միջոցառումները՝ Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովը, Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովը, Հայ-ռուսական երիտասարդական համաժողովը, ամսվա սկզբին անցկացված միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հոբելյանական 30-րդ նիստը:
Նշելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հետևողականորեն զարգանում են, Նախագահն ընդգծել է, որ այսուհետ ևս պետք է շարունակել աշխատանքը միջպետական հարաբերությունների զարգացման, հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման ուղղությամբ:
Արտգործնախարար Լավրովը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և Նախագահ Սերժ Սարգսյանին փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջերմ ողջույնները, ում հետ Հայաստանի Նախագահն օրերս պաշտոնապես բացեց «Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրերը»՝ Մարտիրոս Սարյանի ցուցահանդեսով:
Նախարարը հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է Հայաստան իր պաշտոնական այցի շրջանակներում գործընկերոջ հետ ունեցած հանդիպման և քննարկումների արդյունքները:
«Ձեզ հետ միասին այսօր դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին և Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի 20-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցելուց բացի, մենք Էդվարդ Նալբանդյանի հետ շատ մանրամասն բանակցություններ ենք վարել, ելույթ ենք ունեցել զանգվածային լրատվության միջոցների առջև, դիտարկել ենք մեր դաշնակցային հարաբերությունների, ռազմավարական գործընկերության բոլոր ոլորտները, ինչի մասին Դուք բավականին հանգամանալից նշեցիք: Չեմ կրկնվի, քանի որ իրականում, չկա մարդկային գործունեության որևէ ոլորտ, որում Ռուսաստանն ու Հայաստանը չունենան գործնական փոխգործակցության ոչ թե ձևական, այլ իրական մեխանիզմ: Այն, որ Դուք բարձր եք գնահատում արտաքին քաղաքականության ոլորտում մեր համագործակցությունը, մեզ համար մեծ պատիվ է: Կաշխատենք արդարացնել Ձեր և Ռուսաստանի նախագահի վստահությունը»,- Հանրապետության Նախագահի հետ հանդիպմանն ասել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/11/27365.jpg)
Today, President Serzh Sargsyan received Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov. To begin with, the President of Armenia noted with satisfaction that the year of the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia and 20th anniversary of the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance was fruitful in terms of bilateral relations.
“Our relations are rightfully described as partnership of strategic alliance. I fully share this view, because at all levels they are marked with high-level political dialogue, wide coordination of foreign policy, fruitful cooperation on international platforms, cohesive interaction in economic, military, military-technical and humanitarian spheres,” President Sargsyan said, attaching importance to mutual visits, within the framework of which the Russian Premier, the Ministers of Industry, Education, Health visited Armenia over past few months. The RF Foreign Minister is currently visiting our country.
The President of Armenia mentioned those numerous joint events: the Armenian-Russian Interregional Conference, the International Conference on Eurasian Partnership, the Armenian-Russian Youth Forum, as well as the 30th jubilee session of the Inter-Parliamentary Committee, which was held earlier this month. Noting that the Armenian-Russian relations are developing consistently, the President stressed that efforts should be continued to develop interstate relations, strengthen the friendship between the Armenian and Russian peoples.
Thankful for the reception, Foreign Minister Lavrov conveyed to President Serzh Sargsyan warm greetings on behalf of RF President Vladimir Putin, with whom the President of Armenia had recently inaugurated the exposition of Martiros Saryan’s works on the margins of the Days of Armenian Culture in Russia.
During the meeting, Sergey Lavrov presented the results of the meeting and discussion held with his Armenian counterpart within the framework of his official visit to Armenia. “In addition to attending together with you the opening of the exhibition dedicated to the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations and the 20th anniversary of the Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance, I have held substantive talks with Edward Nalbandian, after which we made statements for the mass media, dwelling on all aspects of our strategic partnership.
I will not repeat myself if I say that as a matter of fact, there is no sphere of human activity in which Russia and Armenia have not developed real mechanisms of practical cooperation. The fact that you highly appreciate our cooperation in the field of foreign policy is a great honor for us. We will try to live up to your and the Russian President’s confidence,” Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said at the meeting with the President of Armenia.