Ցեղասպանության կոնվենցիայի 65-ամյակին նվիրված միջոցառումներ ՄԱԿ-ում
Դեկտեմբերի 9-ին և 12-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնատեղիում կազմակերպվել էին Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի ընդունման 65-ամյակին նվիրված քննարկումներ, որոնց հիմնական բանախոսներն իրենց ելույթներում ընդգծել են կոնվենցիայի կարևորությունը և նշանակությունը մարդկության դեմ ծանր հանցագործությունների կանխարգելման ու դատապարտման հարցում:
Քննարկմանը մասնակցող ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Կարեն Նազարյանը բարձր է գնահատել Ռաֆայել Լեմկինի ներդրումը կոնվենցիայի մշակման և վերջինիս անփոխարինելի դերը ցեղասպանության ոճիրի իրավական սահմանման գործում: Լսարանին հիշեցնելով, որ իր մասնագիտությունը ընտրելու Լեմկինի որոշման համար շրջադարձային է եղել նրա կողմից Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությունը, Հայաստանի դեսպանը նշել է, որ մարդկության դեմ ոճրագործությունների դեմ պայքարի այդ անկոտրուն նվիրյալը հետագա իր կյանքը նվիրել է ցեղասպանության ճշմարտության բացահայտմանն ու կանխարգելմանը: Դեսպան Նազարյանը հավելել է, որ Հայաստանը շարունակում է քայլել ձեռնարկել մարդկության դեմ ծանր հանցագործությունների կանխարգելման և դատապարտման ուղղությամբ ու իր անվերապահ աջակցությունը հայտնել Ցեղասպանության կանխարգելման ու պաշտպանելու պատասխանատվության ՄԱԿ-ի գրասենյակների գործունեության առթիվ:
Քննարկումներից մեկում ցուցադրվել է հատված Ռ. Լեմկինի հայտնի հարցազրույցից, ուր նա պատասխանելով այն հարցին թե ինչը ստիպեց իրեն հետաքրքրվել ցեղասպանության թեմայով նշում է. «Այն (ցեղասպանությունը) տեղի ունեցավ մի քանի անգամ: Այն տեղի ունեցավ հայերի հանդեպ, իսկ հայերից հետո Հիտլերն անցավ գործի»: Քննարկման մասնակցիների ու բանախոսների կողմից անդրադարձ է կատարվել 1915թ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչմանը:
Միջոցառումներին, ի թիվս անդամ պետությունների, մասնակցել են ՄԱԿ-ի տարբեր մարմինների պաշտոնյաներ ու փորձագետներ, ՀԿ և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Ռաֆայել Լեմկինի ընտանիքի անդամները, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Мероприятия в ООН, посвященные 65-летию конвенции о предотвращении геноцидов
В штаб-квартире ООН 9 и 12 декабря были организованы обсуждения, посвященные 65-летию принятия Конвенции о предотвращении и наказании преступления геноцид, на которых основные докладчики в своих речах подчеркнули важность конвенции и ее значение в вопросе предотвращения и осуждения тяжких преступлений против человечества.
Участвовавший в обсуждениях постоянный представитель РА в ООН посол Карен Назарян высоко оценил вклад Рафаеля Лемкина в разработку Конвенции и незаменимую роль последней в юридическом определении преступления геноцид. Напомнив аудитории, что решающую роль в выборе Лемкиным профессии сыграло изучение им Геноцида армян, посол Армении отметил, что этот непоколебимый борец в преступлениями против человечества всю свою дальнейшую жизнь посвятил раскрытию правды о геноциде и предотвращению. Посол Назарян добавил, что Армения продолжает предпринимать шаги по предотвращению и осуждению тяжких преступлений против человечества и выразила свою безоговорочную поддержку деятельности офисов ООН по предотвращению геноцидов и ответственности за них.
На одном из обсуждений был продемонстрирован отрывок известной беседы Р.Лемкина, в котором он, отвечая на вопрос, что побудило его заинтересоваться темой геноцида, отмечает: «Он (геноцид) имел место несколько раз. Он был совершен в отношении армян, а после армян Гитлер взялся за дело». Участниками обсуждений и докладчиками был затронут вопрос 100-летия Геноцида армян в 1915 году.
В мероприятиях, наряду с государствами-членами, участвовали чиновники и эксперты различных органов ООН, представители ОО и СМ�?, а также члены семьи Рафаеля Лемкина.