Նախագահը ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահ Անկի Բրուկերս-Կնոլին:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և վերահաստատել հայ-նիդերլանդական բարեկամությունն ու դինամիկ զարգացող միջպետական հարաբերություններն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով առավելագույնս ամրապնդելու Հայաստանի շահագրգռվածությունը: Նախագահը մեծապես կարևորել է նաև համագործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Սերժ Սարգսյանը խորհրդանշական է համարել երկու բարեկամ երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի տարում կայացող Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահի այցը Հայաստան:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Նիդերլանդները, լինելով ԵՄ հիմնադիր անդամ, իր զարգացած տնտեսությամբ, տեխնոլոգիական նորարարությունների ոլորտում ունեցած առաջատար դերով, հասարակական զարգացումներով, լավ օրինակ է Հայաստանի համար, այդ թվում՝ հիմնարար բարեփոխումների իրականացման տեսանկյունից:
Հանրապետության Նախագահը և Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահը զրույցի ընթացքում անդրադարձել են Հայաստանում հատկապես սահմանադրական փոփոխություններից հետո պետական կառավարման նոր համակարգի անցնելու պայմաններում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումներին և օրենսդրության համապատասխանեցմանը նոր իրողություններին ու պահանջներին: Նախագահ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է շարունակելու բարեփոխումները, որոնք իրականացվում են միջազգային գործընկերների և բարեկամ երկրների աջակցությամբ: Նախագահը համոզվածություն է հայտնել, որ Նիդերլանդներն իր խորհրդարանական ժողովրդավարության դարավոր փորձով ևս կարող է այս ժամանակահատվածում օգտակար լինել Հայաստանին՝ առավել արդյունավետ դարձնելով կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցնելու գործընթացը:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերը պետությունների հարաբերություններում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին և համագործակցությանը, այդ հարաբերություններում վերջին տարիներին արձանագրված ձեռքբերումներին և առաջիկա ծրագրերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:

President Sargsyan receives President of Senate of Kingdom of Netherlands
President Serzh Sargsyan received today President of the Senate of the Kingdom of the Netherlands Ankie Broekers-Knol.
The President of the Republic of Armenia welcomed the guest in Armenia and reaffirmed Armenia’s interest in further strengthening of the Armenia-Netherlands friendship and the dynamically growing interstate relations in bilateral and multilateral formats. The President attached great importance to cooperation within international organizations.
Serzh Sargsyan considered the visit of the President of the Senate of the Kingdom of the Netherlands to Armenia in the year marking the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two friendly countries symbolic.
President Sargsyan stated that the Netherlands, being a founding member of the European Union, with its advanced economy, leading role in technological innovations and with social development, sets a good example for Armenia, including from the perspective of implementation of fundamental reforms.
During the conversation, the President of the Republic and the President of the Senate of the Kingdom of the Netherlands touched upon the large-scale reforms that are being implemented during the transition to a new system of state governance following the constitutional amendments in Armenia and compliance of laws with the new realities and requirements. President Sargsyan assured that Armenia will persistently continue the reforms that are being implemented with the support of international partners and friendly countries. The President expressed certainty that the Netherlands can also help Armenia in this period with its centuries-old experience in parliamentary democracy and make the transition to the parliamentary system of governance more effective.
The interlocutors bilaterally attached importance to the role of inter-parliamentary diplomacy in the relations between the states. The relations and cooperation between Armenia and the European Union, the achievements made in those relations over the past years and the future plans were also touched upon during the meeting.
The interlocutors exchanged views on the issues and challenges of the region and the process of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.