Լեհաստանի հայ համայնքի պատմությանը նվիրված գիտաժողով Վարշավայում
Նոյեմբերի 15-ին Վարշավայում Միխալ Օչապովիչի անվան Գյուղատնտեսության կենտրոնական գրադարանի դահլիճում տեղի ունեցավ Ռեչ Պոսպոլիտայում հայերի 650-ամյա ներկայությանը նվիրված գիտաժողով, որը Լեհաստանում ՀՀ դեսպանության պատվո հովանու ներքո կազմակերպվել էր Լեհաստանի ներքին գործերի և վարչարարության նախարարության, Լեհաստանի Գյուղատնտեսության կենտրոնական գրադարանի և Լեհաստանում Հայկական հիմնադրամի կողմից: Գիտաժողովին մասնակցեցին Լեհաստանի կառավարության, խորհրդարանի, գիտական և ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հոգևորականներ, ինչպես նաև հայ համայնքի և լեհ հասարակության ներկայացուցիչներ:
Գիտաժողովի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց գիտաժողովի կազմակերպիչներին՝ ընդգծելով Լեհաստանում հայերի դերակատարության թեմայի կարևորությունը:
Գիտաժողովին ընթերցվեց Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Յան Դիդիչակի ողջույնի խոսքը, որտեղ ԱԳ փոխնախարարը հիշատակել էր Լեհաստանի դիվանագիտության ասպարեզում հայերի կարևոր և նշանակալի ներգրավվածության մասին:
Գիտաժողովի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան նաև Լեհաստանի Գյուղատնտեսության կենտրոնական գրադարանի տնօրեն Զբիգնև Ֆիլիպկովսկին և Լեհաստանի Հայկական հիմնադրամի նախագահ Մարթա Աքցենտովիչ-Բոհոսևիչը:
Գիտաժողովին Լեհաստանի հայ համայնքի պատմությանը նվիրված զեկույցներով հանդես եկան Լեհաստանի Կաթոլիկ եկեղեցու վարդապետ, Արքեպիսկոպոս Անտոնի Դիդիչը, Վարշավայի Կարդինալ Վիշինսկու անվան համալսարանի պրոֆեսոր, Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու հոգևորական Յուզեֆ Նաումովիչը, Լյուբլինի կաթոլիկ համալսարանի պրոֆեսորներ Վլադիմիժ Օսադչին և Միեշչիսլավ Ռիբան:
Գիտաժողովի ընթացքում Լեհաստանի Գյուղատնտեսության կենտրոնական գրադարանի ճեմասրահում ցուցադրվեցին Լեհաստանի հայ համայնքի, նշանավոր լեհահայ գործիչների մասին տեղեկատվական ցուցապաստառներ:

Симпозиум в Варшаве, посвященный истории армянской общины Польши
В зале центральной сельскохозяйственной библиотеки им. Михала Очаповича Варшавы 15 ноября состоялся симпозиум, посвященный 650-летнему присутствию армян в Речи Посполитой, который был организован Министерством внутренних дел и администрирования Польши, центральной сельскохозяйственной библиотекой Польши и Армянским фондом в Польше под патронатом посольства РА в Польше. В симпозиуме участвовали представители правительства, парламента, научных и академических кругов Польши, духовные служители, а также представители армянской общины и польской общественности.
На открытии симпозиума с приветственной речью выступил посол РА в Польше Эдгар Казарян, выразивший благодарность организаторам симпозиума, подчеркнув важность темы армян в Польше.
На симпозиуме было оглашено приветственное послание заместителя министра иностранных дел Польши Яна Дидичака, в котором замминистра упомянул о важной и значительнойвовлеченности армян в сфере дипломатии Польши.
С приветственной речью на симпозиуме выступил также директор центральной сельскохозяйственной библиотеки Польши Збигнев Филипковски и президент Армянского фонда Польши Марта Акцентович-Богосевич.
С докладами, посвященными истории армянской общины Польши на симпозиуме выступили вардапет Католической церкви Польши, архиепископ Антони Дидич, профессор Варшавского университета имени Кардинала Вышинского, представитель Армянской Католической церкви Юзеф Наумович, профессоры Люблинского католического университета Владимиж Осадчи и Миешчислав Риба.
В ходе симпозиума в вестибюле центральной сельскохозяйственной библиотеки Польши демонстрировались информационные плакаты об армянской общине Польши, известных деятелях-армянах Польши.