Երկրաշարժից տուժել է Տիգրանակերտի ամրոցի 1970թ. կառուցված շինությունը
Ադրբեջանում նոյեմբերի 15-ի գիշերը գրանցված երկրաշարժի հետեւանքով վնասվել է Տիգրանակերտի ամրոցի այն մասը, որը կառուցվել է 1970 թվականին:
Այս մասին Արցախպրեսը տեղեկանում է Արցախի մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանի ֆեյսբուքյան էջից:
«Գիշերային երկրաշարժի հետեւանքները Տիգրանակերտում։ Բարեբախտաբար պատմական շինությունները չեն վնասվել: Վնասվել է  շինության այն մասը, որը կառուցվել է 1970 թվականին»,-գրել է նա:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի տարածքում երկրաշարժ է եղել 5,3 մագնիտուդ ուժգնությամբ։ ԱՄՆ երկրաբանական ազգային ծառայության կայքի փոխանցմամբ, երկրաշարժը գրանցվել է ժամը 23:48-ին, Բարդա քաղաքից  20 կմ դեպի արեւելք-հարավ-արեւելք ընկած հատվածում։
ՀՀ ԱԻՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե սույն թվականի նոյեմբերի 15-ին, տեղական ժամանակով ժամը 23:48-ին (Գրինվիչի ժամանակով`19:48-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 40.15 աստիճան  եւ արեւելյան երկայնության 47.10 աստիճան  աշխարհագրական կոորդինատներով (Ադրբեջան, Մինգեչաուր քաղաքից 68 կմ հարավ), օջախի 10 կմ խորությամբ, 5.3 մագնիտուդով երկրաշարժ:
Ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը էպիկենտրոնում կազմել է 7 բալ:
Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում է ՀՀ պետական սահմանից 79 կմ հեռավորության վրա:
Երկրաշարժը զգացվել է Հայաստանի Հանրապետության գրեթե ողջ տարածքում եւ Արցախի Հանրապետությունում՝ 2-3 եւ 3-4 բալ ուժգնությամբ:

Structure of Tigranakert Fortress built in 1970 damaged during earthquake
The earthquake that struck Azerbaijan on the night of 15 November left a part of the Fortress of Tigranakert damaged. The part of the fortress was built in 1970.
This is what was posted on the Facebook page of Minister of Culture, Youth Affairs and Tourism of Artsakh Sergey Shahverdyan, reported Artsakhpress.
“Consequences of the nighttime earthquake in Tigranakert: Fortunately, historic structures have not been damaged. The part of the structure built in 1970 has been damaged,” wrote Shahverdyan.
Let us remind that an earthquake with a 5.3 magnitude struck Azerbaijan. As reported the website of the U.S. National Geological Service, the earthquake was felt at 23:48 in the eastern-southern-eastern sector just 20 km away from Barda.
The press service of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia reports that on 15 November at 23:48 local time (19:48 Greenwich time), the Seismological Network of the Seismic Defense Service of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia recorded an earthquake with 40.15 degrees width to the north and 47.10 degrees length to the east (Azerbaijan, 68 km south of Mingechaur city), with a 10 km depth of the hotbed and with a 5.3 magnitude.
The force of the underground quake at the epicenter was 7 points.
The epicenter of the earthquake is 79 km away from the state border of the Republic of Armenia.
The earthquake was felt in almost the entire territory of the Republic of Armenia and in the Republic of Artsakh with 2-3 points and 3-4 points, respectively.