Variety. Ցեղասպանության մասին ֆիլմի ռեժիսորը թուրքերին չկարողացավ ստիպել խոսել տեսախցիկի առջեւ
Variety ամերիկյան ամսագիրը ներկայացրել է «Ավերելու մտադրություն» ֆիլմի ռեժիսոր Ջո Բերլինգերի հետ հարցազրույցը։
Պարբերականը մեջբերում է Բերլինգերի բառերը, որ Հայոց ցեղասպանության փաստը շարունակվում է ավելի քան 100 տարի վիճարկվել։
Դրա վառ օրինակն է այն, որ Բերլինգերը չի կարողացել թուրք պաշտոնյային համոզել ելույթ ունենալ տեսախցիկի առջեւ, քանի որ Թուրքիայի կառավարությունը չի ընդունում 1915-ի Ցեղասպանությունը։ Թուրքիան նաեւ ճնշում է գործադրում իր առանցքային դաշնակից ԱՄՆ–ի վրա, որի կառավարությունը նույնպես չի ճանաչում Ցեղասպանության փաստը։
«Ես կցանկանայի ասել, որ ես այնքան հեռատես էի, որ վավերագրական ֆիլմի նկարահանումները սկսելիս հասկանում էի, թե որքան արդիական եւ  կարեւոր է այդ թեման այսօր»,– ասում է Բերլինգերը։
Ֆիլմում Հայոց ցեղասպանությունը հյուսվում է ռեժիսոր Թերրի Ջորջի «Խոստում» ֆիլմում ներկայացված պատմության հետ։ Բերլինգերի խոսքով՝ «Խոստում» ֆիլմը բացասական արձագանքներ էր ստանում համացանցում դեռեւս դրա դուրս գալուց առաջ։
Ռեժիսորը նաեւ ընդգծում է, որ հոլիվուդյան ստուդիաները փորձել էին դեռեւս 1930-ականներին Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ նկարահանել, սակայն Թուրքիան հասկացնել էր տվել, որ նրանց գործունեությունը կարգելվի, եթե դիմեն այդ քայլին։ Բերլինգերը նշում է, որ ճշմարտության մասին լռելը եւ «գորգի տակ թաքցնելը» իրական նախազգուշացում է, թե ինչի կարող է դա հանգեցնել։

Variety: Armenian Genocide film director unable to get Turkish official to go on camera
The American Varietymagazine has published an interview with Joe Berlinger, director of the movie “Intent to Destroy.”
As per the article, this film shows how the history of Armenian Genocide continues to be disputed and denied more than a century later.
A case in point: He was unable to get a Turkish official to go on camera, as the government refuses to recognize the 1915 atrocities as genocide and has influenced its key Western ally, the United States, not to do so either.
“I wish I could say that I was so prescient that when I started making the documentary, I would realize how relevant and important it is for today,” Berlinger told the magazine.
“Intent to Destroy” interweaves the history of Armenian Genocide with a movie being made about it, Terry George’s “The Promise,” released in 2016. Even now, Berlinger noted, “The Promise” was barraged by a flood of negative reviews on the internet even before the movie had been released.
Berlinger noted that Hollywood studios tried to make to make a movie about the genocide back in the 1930s, but Turkey made it clear that the industry would be banned from the country were they to proceed. The project was dropped.
Joe Berlinger added that sweeping “the truth under the rug, out of self interest, is a real warning sign of where that can lead, which is where we are today.”