Variety. Ցեղասպանության մասին ֆիլմի ռեժիսորը թուրքերին չկարողացավ ստիպել խոսել տեսախցիկի առջեւ
Variety ամերիկյան ամսագիրը ներկայացրել է «Ավերելու մտադրություն» ֆիլմի ռեժիսոր Ջո Բերլինգերի հետ հարցազրույցը։
Պարբերականը մեջբերում է Բերլինգերի բառերը, որ Հայոց ցեղասպանության փաստը շարունակվում է ավելի քան 100 տարի վիճարկվել։
Դրա վառ օրինակն է այն, որ Բերլինգերը չի կարողացել թուրք պաշտոնյային համոզել ելույթ ունենալ տեսախցիկի առջեւ, քանի որ Թուրքիայի կառավարությունը չի ընդունում 1915-ի Ցեղասպանությունը։ Թուրքիան նաեւ ճնշում է գործադրում իր առանցքային դաշնակից ԱՄՆ–ի վրա, որի կառավարությունը նույնպես չի ճանաչում Ցեղասպանության փաստը։
«Ես կցանկանայի ասել, որ ես այնքան հեռատես էի, որ վավերագրական ֆիլմի նկարահանումները սկսելիս հասկանում էի, թե որքան արդիական եւ  կարեւոր է այդ թեման այսօր»,– ասում է Բերլինգերը։
Ֆիլմում Հայոց ցեղասպանությունը հյուսվում է ռեժիսոր Թերրի Ջորջի «Խոստում» ֆիլմում ներկայացված պատմության հետ։ Բերլինգերի խոսքով՝ «Խոստում» ֆիլմը բացասական արձագանքներ էր ստանում համացանցում դեռեւս դրա դուրս գալուց առաջ։
Ռեժիսորը նաեւ ընդգծում է, որ հոլիվուդյան ստուդիաները փորձել էին դեռեւս 1930-ականներին Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ նկարահանել, սակայն Թուրքիան հասկացնել էր տվել, որ նրանց գործունեությունը կարգելվի, եթե դիմեն այդ քայլին։ Բերլինգերը նշում է, որ ճշմարտության մասին լռելը եւ «գորգի տակ թաքցնելը» իրական նախազգուշացում է, թե ինչի կարող է դա հանգեցնել։

Variety: Режиссер фильма о Геноциде армян не смог заставить турок выступить на камеру
Американский журнал «Variety» представил интервью с режиссером фильма «Намерение разрушить» Джо Берлингером.
�?здание приводит слова Берлингера, который отмечает, что факт Геноцид армян продолжает оспариваться уже более ста лет.
Наглядным примером является то, что Джо Берлингер так и не смог заставить турецкого чиновника выступить на камеру из-за непризнания правительством Турции Геноцида 1915 года. Турция также оказывает влияние  на ее ключевого союзника – США, правительство которого также не признает факт Геноцида.
«Я хотел бы сказать, что я был настолько прозорлив, что когда начинал съемки документального фильма, я понял, как актуальна и важна эта тема на сегодняшний день», – говорит Берлингер.
�?стория Геноцида армян, расказанные в фильме, переплетается с историей, представленной в  фильме «Обещание» режиссера Терри Джорджа. По словам Берлингера, фильм «Обещание» вызвал шквал негативных отзывов в �?нтернете еще до самого его выхода.
Режиссер также подчеркивает, что голливудские студии пытались снять фильм о Геноциде еще в 1930-х, но Турция дала понять, что их деятельность будет запрещена, если они пойдут на этот шаг. Берлингер подчеркивает, что замалчивание правды после Первой мировой войны и попытки «спрятать все под ковер» является реальным предупреждением о том, куда это может привести.