Մոսկվայում բացվել է Հովհաննես Բաղրամյանի կիսանդրին
Մոսկվայում` Մեծ հայրենական պատերազմի կենտրոնական թանգարանում, նոյեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի կիսանդրու բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Հայաստանի ՊՆ մամուլի ծառայությունի, կիսանդրին Հայաստանի Հանրապետության նվերն է Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Խորհրդային Միության կրկնակի հերոսի 120-ամյակի կապակցությամբ։ Այն թանգարանին է հանձնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Հանդիսավոր միջոցառումը տեղի է ունեցել Հաղթանակի թանգարանի կենտրոնական սրահում՝ խորհրդային հրամանատարների պանթեոնում, որը ոգեկոչում է Մեծ հայրենականի հերոսների սխրագործությունը։
Բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են նաեւ ՌԴ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Ֆոմինը, ՀՀ եւ ՌԴ ՊՆ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը, Հաղթանակի հրամանատարների հետնորդները, վետերաններ, ռուսաստանյան հասարակական եւ գիտական ու մշակութային ոլորտի հայտնի գործիչներ ու հայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ:
Հովհաննես Բաղրամյանի բրոնզե կիսանդրու տեղադրման նախածեռնողը ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունն է: Քանդակի հեղինակներն են քանդակագործներ Միսակ Մելքոնյանը եւ Աշոտ Թադեւոսյանը:
«Թանգարանը գիտություն է ու հիշողություն: Դա պատմությունը վերաքննելու բոլոր միջոցների դեմ ուղղված կարեւորագույն գործիքներից մեկն է: Մեզ համար մեծ է պատիվ Հայաստանի Հանրապետության անունից Մեծ հայրենական պատերազմի կենտրոնական թանգարանին նվիրաբարել մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի կիսանդրին, որի ներդրումը միասնական հաղթանակի կերտման գործում դժվար է գերագնահատել: Հայաստանն ու հայ հասարակությունը այն երկրների ու ժողովուրդների շարքերում են եղել, որոնց միահամուռ ջանքերի շնորհիվ մարդկությունն ու քաղաքակրթությունը փրկվել է 20-րդ դարի ամենամեծ չարիքից՝ ֆաշիզմից:Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար այդ հաղթանակը յուրահատուկ նշանակություն է ունեցել: Առաջին համաշխարհային պատերազմի ողբերգական իրադարձություններից եւ 1,5 միլիոն հայի կյանք խլած 1915թ. ցեղասպանությունից ընդամենը երեք տասնամյակ անց Հայաստանը` ԽՍՀՄ ամենափոքրաթիվ բնակչություն ունեցող հանրապետություններից մեկը, ամենաակտիվ մասնակցությունն ունեցավ Մեծ հայրենականին` մոբիլիզացրելով եւ ռազմաճակատ ուղարկելով 600 հազար հոգու»,- նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:

В Москве открылся памятник маршалу Баграмяну
В Зале Славы Музея Победы в Москве 10 ноября состоялась торжественная церемония передачи бюста маршала Советского Союза �?вана (Ованеса) Христофоровича Баграмяна. Этот бюст – дар, который Республика Армения сделала Российской Федерации, приурочив событие к 120-летию выдающегося советского полководца, сына Армении.
Подарок передал музею министр обороны Армении Виген Саркисян. На торжественной церемонии передачи памятника присутствовали замминистра обороны РФ Александр Фомин, высокопоставленные представители оборонных ведомства Армении и России, посол Армении в РФ Вардан Тоганян, ветераны, общественные деятели, деятели науки и культуры, члены армянской общины. �?нициатором установки памятника Баграмяну выступило посольство Армении в РФ. Авторы памятника скульпторы Мисак Мелконян и Ашот Тадевосян.
Выступая на церемонии передачи памятника, министр обороны Армении подчеркнул, что большая честь от имени Республики Армения передать Музею Победы в Великой Отечественной войне бюст маршала Баграмяна, чей вклад в достижение общей победы трудно переоценить. «Армения и армянская общественность в ряду стран и народов, благодаря объединенным усилиям которых человечество и цивилизация были спасены от самой страшной угрозы 20 века – фашизма. Для Армении и армянского народа эта победа имеет особое значение. По прошествии всего трех десятилетий с момента трагических событий в ходе первой мировой войны и Геноцида, унесшего жизни 1,5 млн армян, Армения, одна из самых маленьких по числу населения республик СССР, приняла активнейшее участие в ВОВ, отправив на фронт 600 тысяч человек», – заявил Виген Саркисян.