Վանա լճում հայտնաբերվել է ուրարտական ժամանակաշրջանի հնագույն ամրոց
Թուրքիայի «Yüzüncü Yıl» համալսարանի ջրային հետազոտությունների ֆակուլտետի դասախոս, պրոֆեսոր Մուսթաֆա Ակքուշը հայտարարել է, որ Վանա լճի հատակին հայնտաբերվել է 3000-ամյա պատմություն ունեցող ամրոց: Ամենայն հավանականությամբ ամրոց պատկանում է Ուրարտու թագավորության ժամանակաշրջանին:
Ըստ թուրքական «Anadolu» լրատվական գործակալության, թուրք պրոֆեսորի խոսքերով ամրոցը ջրի տակ է անցել, քանի որ լճի մակարդակը վերջին 100-ամյակի ընթացքում բարձրացել է շուրջ 150 մետրով:
Ըստ նրա՝ բարեբախտաբար ամրոցի պատերը լավ են պահպանվել և բոլորովին չեն վնասվել: Դրան նպաստել է մասնավորապես այն, որ լճի ջուրը աղի է:
Թուրք պրոֆեսորի կարծիքով լիճը, որն իր մեջ բազմաթիվ առեղծվածներ է թաքցնում, կարող է գրավել դայվինգի սիրահարներին ու հնագետներին:
Հիշեցնենք, որ Ուրարտուն, կամ Վանի թագավորությունը գոյություն է ունեցել մ.թ.ա. 9–6–րդ դարերում, գրում է ermenihaber.am-ը։

Ancient Urartu-era fortress discovered at bottom of Lake Van
Lecturer of the Faculty of Water Research at the Yüzüncü Yıl University of Turkey, Professor Mustafa Akkus has declared that a 3,000-year-old fortress has been discovered at the bottom of Lake Van. The fortress most probably traces back to the era of the Urartu Armenian Kingdom.
According to Anadolu News Agency, the Turkish professor says the fortress sunk because the level of the lake has risen by nearly 150 meters over the past century.
According to Mustafa Akkus, fortunately, the walls of the fortress are well preserved and have not been damaged at all, and this is particularly due to the fact that the water of the lake is salty.
According to the Turkish professor, the lake, which is very enigmatic, may attract the attention of diving fans and archaeologists.
Let us remind that Urartu or the Kingdom of Van existed in the 9th-6th centuries B.C., writes ermenihaber.am.