Վանա լճում հայտնաբերվել է ուրարտական ժամանակաշրջանի հնագույն ամրոց
Թուրքիայի «Yüzüncü Yıl» համալսարանի ջրային հետազոտությունների ֆակուլտետի դասախոս, պրոֆեսոր Մուսթաֆա Ակքուշը հայտարարել է, որ Վանա լճի հատակին հայնտաբերվել է 3000-ամյա պատմություն ունեցող ամրոց: Ամենայն հավանականությամբ ամրոց պատկանում է Ուրարտու թագավորության ժամանակաշրջանին:
Ըստ թուրքական «Anadolu» լրատվական գործակալության, թուրք պրոֆեսորի խոսքերով ամրոցը ջրի տակ է անցել, քանի որ լճի մակարդակը վերջին 100-ամյակի ընթացքում բարձրացել է շուրջ 150 մետրով:
Ըստ նրա՝ բարեբախտաբար ամրոցի պատերը լավ են պահպանվել և բոլորովին չեն վնասվել: Դրան նպաստել է մասնավորապես այն, որ լճի ջուրը աղի է:
Թուրք պրոֆեսորի կարծիքով լիճը, որն իր մեջ բազմաթիվ առեղծվածներ է թաքցնում, կարող է գրավել դայվինգի սիրահարներին ու հնագետներին:
Հիշեցնենք, որ Ուրարտուն, կամ Վանի թագավորությունը գոյություն է ունեցել մ.թ.ա. 9–6–րդ դարերում, գրում է ermenihaber.am-ը։

В озере Ван обнаружена древняя крепость урартского периода
Преподаватель факультета водных исследований турецкого университета «Yüzüncü Yıl», профессор Мустафа Аккуш заявил, что на дне озера Ван обнаружена крепость, история которой насчитывает 3 тысячелетия. Пор всей вероятности, крепость относится к периоду Урартского царства.
Как сообщает турецкое информационное агентство «Anadolu», по словам турецкого профессора, крепость ушла под воду, поскольку уровень озера в течение последнего столетия поднялся почти на 150 метров.
По его мнению, к счастью, стены крепости хорошо сохранились и совершенно не повреждены. Этому способствовало, в частности, то, что вода в озере соленая.
По словам турецкого профессора, хранящее в себе множество тайн, озеро может привлечь любителей дайвинга и археологов.
Напомним, что Урарту, или Ванское царство существовало в IX-VI веках до н. э., пишет ermenihaber.am.