Դինքի ընտանիքի փաստաբանը պահանջել է հետաքննություն սկսել Ժանդարմերիայի 13 նախկին պաշտոնյայի դեմ
Պոլսահայ լրագրող, Ստամբուլի հայ համայնքի թերթերից «Ակօս»-ի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի ընտանիքի փաստաբան Հաքան Բաքըրջըօղլուն պահանջել է թուրքական դատարանից հետաքննություն սկսել Ստամբուլի և Տրապիզոնի Ժանդարմերիայի 13 նախկին պաշտոնյաների դեմ, այս մասինTert.am-ը տեղեկանում է «Ակօս»-ից:
Հիմնականում հետախուզական բաժնի հետ կապ ունեցող պաշտոնյաների թվում է նաև Ստամբուլի Ժանդարմերիայի հրամանատարներից Ունալ Քարաօսմանօղլուն, որը փաստաբանի պնդմամբ պատասխանատու է Դինքի անվտանգությունը պատշաճ կերպով չապահովելու համար:
Բաքըրջըօղլուն Ստամբուլի գլխավոր հանրապետական դատախազություն է ներկայացրել նյութեր, որոնք փաստում են, որ Քարաօսմանօղլուն Դինքի սպանությունից առաջ տեղեկություններ է ստացել նրա դեմ ուղղված սպառնալիքների մասին և հետևաբար՝ պատասխանատու է եղել նրա անվտանգությունն ապահովելու համար:
Փաստաբանն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Քարաօսմանօղլուն 2005 թվականին ստորագրել է թուրք գրող Օրհան Փամուկին հատուկ պահպանության տակ առնելու մասին որոշումը, մինչդեռ երբ ծագել է Դինքին նույնկերպ պաշտպանելու անհրաժեշտություն՝ հապաղել է:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007թ.-ի հունվարի 19-ին` Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում գտնվող «Ակօս» թերթի խմբագրատան առջև` 16-ամյա թուրք ազգայնական Օգյուն Սամասթի կրակոցից: Հրանտ Դինքի սպանության վերաբերյալ դատավարությունը ձգվում է արդեն 10 տարի և դեռևս չի գտել իր հանգուցալուծումը:

Адвокат семьи Динка потребовал начать расследование в отношении 13 бывших чиновников жандармерии
Адвокат семьи константинопольского армянина, журналиста, учредителя и главного редактора газеты «Акос» армягнской общины Стамбула Гранта Динка Хакан Бакрджеоглу потребовал от турецкого суда начать расследование в отношении 13 бывших чиновников жандармерии Стамбула и Трапезунда. Tert.am об этом стало известно из публикации «Акос».
Среди чиновников, в основном имеющих связи с розыскным отделом, также один из командиров Стамбульской жандармерии, Унал Караосманоглу, который, по утверждению адвоката, ответственен за необеспечение должным образом безопасности Динка.
Бакрджеоглу представил в Генеральную республиканскую прокуратуру Стамбула материалы, свидетельствующие, что Караосманоглу до убийства Динка получил сведения об адресованных ему угрозах, и соответственно был ответственен за его безопасность.
Адвокат привлек внимание на тот факт, что Караосманоглу в 2005 году подписал решение взять под особую охрану турецкого писателя Орхана Памука, между тем, когда возникла необходимость обеспечить безопасность и Динка, промедлил.
Грант Динк был убит 19 января 2007 года около редакции газеты «Акос» в квартале Шишли Стамбула от выстрела 16-летнего турка-националиста Огюна Самаста. Судебный процесс относительно убийства Динка затягивается уже 10 лет и пока не завершен.