«Մենք ուզում ենք ունենալ մրցունակ, առաջադեմ ազգ՝ Հայաստանի համար տեղ ապահովելով գլոբալ մակարդակում». Կարեն Կարապետյան
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ներկա է գտնվել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) և ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամի (US National Science Foundation-NSF) համատեղ կազմակերպած միջազգային աշխատաժողովի բացմանը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից: Այն անցկացվում է «Մեքենայական ուսուցումը` գիտական հայտնագործությունների խթան» խորագրի ներքո:
ՀՀ կառավարության անունից ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետ Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին նախաձեռնության համար, ինչպես նաև հյուրերին՝ Հայաստան այցելելու, իրենց փորձը և գիտելիքները Հայաստանի մասնագետների հետ կիսելու պատրաստակամության համար: «Փաստ է, որ գիտությունն ու տնտեսությունն ամուր կապված են միմյանց և պետք է մեկը մյուսի շարժիչ ուժը հանդիսանան: 21-րդ դարում դրանց նպաստող պարտադիր պայման է պրոցեսների գլոբալիզացիան և կոմունիկացիոն տեխնոլոգիաների կիրառումը: Կարծում եմ՝ FAST-ն իր գործընկերների հետ միասին կարող է ստանձնել ինտեգրատորի դեր՝ ապահովելով գիտության և տեխնոլոգիաների աշխարհի լավագույն կենտրոնների կապը մեր մասնագետների հետ:
Այսօրվա աշխարհն անցնում է 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության փուլով: Բեկումնային տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը, ամպային լուծումները, վերականգնվող էներգիայի ստացման նորագույն մեթոդներն առանցքային տեղ են զբաղեցնում աշխարհն առաջ մղելու գործընթացում: Համոզված եմ, որ կհաջողեն այն երկրները, ովքեր կկարողանան արագ ադապտացվել նոր իրավիճակին և կլինեն նորարարություններ ստեղծող և առաջարկող:
Իրականում այսօր աշխարհում մենք չափազանց լավ հնարավորություն ունենք՝ թափ հաղորդելու մեր զարգացմանը: Այս ճանապարհին մեզ համար շատ կարևոր է անհրաժեշտ էկոհամակարգի, ինովացիոն կամպուսների ստեղծումն ամբողջ երկրով մեկ՝ ժամանակակից, տեխնոլոգիական և գիտելիքահեն զարգացում ապահովելու համար: Պետությունը պատրաստ է աջակցել այս գործընթացին իր ողջ ներուժով:
Մեզ բոլորիս՝ կառավարությանը, սփյուռքի և Հայաստանի այն անհատներին, ովքեր միավորված են, մասնավորապես, FAST-ում, առաջ է մղում մեկ շարժիչ ուժ. մենք ուզում ենք ունենալ մրցունակ, առաջադեմ ազգ՝ Հայաստանի համար տեղ ապահովելով գլոբալ մակարդակում: Մեզ միավորում է հավատը, որ դա հնարավոր է, և դա շատ կոնկրետ աշխատանք է, որը պետք է միասին հետևողականորեն իրականացնել», – իր ելույթում նշել է վարչապետ Կարապետյանը՝ համաժողովի մասնակիցներին և կազմակերպիչներին մաղթելով լավ տրամադրություն և արդյունավետ աշխատանք:
FAST-ի և NSF-ի կողմից կազմակերպված աշխատաժողովին մասնակցում է տվյալագիտությամբ (Data Science) և հարակից գիտական ճյուղերով զբաղվող ավելի քան 200 հետազոտող: Աշխատաժողովի նպատակն է՝ խթանել երիտասարդ հետազոտողների և նշված ոլորտներում միջազգային ճանաչում ունեցող առաջատար մասնագետների միջև համագործակցությունը:

Karen Karapetyan: “We want to have a competitive, progressive nation so that Armenia might be reserved a place of its own at the global level”
Prime Minister Karen Karapetyan attended the opening of an international workshop co-hosted by the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) and the US National Science Foundation (NSF). The forum is referred to as “Mechanical training as an incentive for scientific discoveries.”
Welcoming the attendees on behalf of the Government of the Republic of Armenia, Prime Minister Karapetyan thanked the organizers for the initiative, as well as the guests for visiting Armenia and their readiness to share experience and knowledge with Armenian specialists.
“It is a fact that science and economy are tied together and must be a driving force for each other. The globalization of processes and the application of communication technologies act as a prerequisite for them in the 21st century. I believe that together with its partners FAST can be an integrator to liaise the world’s best science and technology centers with our specialists.
The world is going through the 4th industrial revolution. Breakthrough technologies, artificial intelligence, cloud computing, and the newest methods for generation of renewable energy are the key to the progressive world. I am confident that success is awaiting those countries that will be innovative and creative enough to quickly adapt to the new situation.
In fact, we are very well poised in today’s world to add momentum to our development. On this path, it seems to be crucial for us to build the necessary ecosystem and innovation campuses nationwide in order to provide for modern, technological and knowledge-based development. The State is ready to support this process with its full potential.
All of us – the Government, the Diaspora, and those Armenia-based individuals, who are united specifically in FAST – are guided by a shared driving force: we want to have a competitive, progressive nation so that Armenia might be reserved a place of its own at the global level. We are united by the faith that this is feasible and it is a very concrete work that must be implemented consistently,” Prime Minister Karapetyan said in his speech, wishing good luck and productive work to the forum participants and organizers.
More than 200 researchers dealing with Data Science and related branches are participating in the workshop organized by FAST and NSF. The workshop seeks to foster collaboration between young researchers and internationally recognized leading professionals in these fields.