Հայ ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանը համալրեց Գինեսի ռեկորդների գիրքը
Գինեսի ռեկորդների համաշխարհային գրասենյակը պաշտոնապես հաստատեց Երևանում ամիսներ առաջ սահմանված երաժշտական ռեկորդը:
Հայ ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանի ռեկորդը պաշտոնապես հաստատել է Գինեսի ռեկորդների համաշխարհային գրասենյակը: Այդ մասին Մադոյանը գրել է Facebook սոցցանցի իր էջում, հաղորդում  է armeniasputnik.am-ը։
«Սիրելի հայեր: Հուլիսի 25-ին Գինեսի ռեկորդների համաշխարհային գրասենյակը հաստատեց Երևանում ամիսներ առաջ սահմանված երաժշտական ռեկորդս։ 30 տարի է, ինչ բարձր բեմերում եմ. մի ժամանակահատված, որն համընկել է Արցախյան հերոսամարտի ընթացքի հետ: Իմ այս փոքրիկ հաղթանակը նվիրում եմ մեր մեծ Հաղթանակը կերտող բոլոր ազատամարտիկներին», — գրել է Մադոյանը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել իր բոլոր ունկնդիրներին՝ անկախ ազգությունից։ «Իմ արվեստի ճանապարհին ինձ ուժ և անսահման երևակայություն հաղորդելու համար»,- ընդգծել է նա:
Նիկոլայ Մադոյանը ռեկորդ էր սահմանել, որը ներառվել էր հայկական «Դյուցազնագրքում»: Նա 59 ստեղծագործություն է նվագել ջութակով 35 ժամ շարունակ՝ ժամը մեկ 5 րոպե ընդմիջմամբ։
Sputnik Արմենիայի մամուլի կենտրոնում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ մարտի 3-ին Մադոյանը խոստովանեց, որ այդ, կարծես թե, անհավանական քայլը նա արել է մասնագիտական հետաքրքրվածությունից դրդված: Մշակել է իր վրա փորձարկած մեթոդը, որն օգնել է երկար ժամանակ նվագելիս այնպես կառավարել մկանային համակարգը, որ հոգնածություն չզգացվի:
Նիկոլայ Մադոյանը ծնվել է 1973 թվականին Երևանում: Համերգների է մասնակցել համաշխարհային հայտնիություն ունեցող դիրիժորների և լավագույն սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ:
1988 թվականին նա դարձավ երիտասարդ կատարողների` Չայկովսկու անվան համամիութենական մրցույթի, իսկ 1991 թվականին` Գեորգ Կլենկամպֆի անվան ջութակահարների միջազգային մրցույթի հաղթող:

The Committee of the Guinness Book of Records has officially confirmed the music record set months ago in Yerevan, that is, the record set by Armenian violinist Nikolay Madoyan.
This is what Madoyan wrote on his Facebook page, reported armeniasputnik.am.
“Dear Armenians, on 25 July, the Committee of the Guinness Book of Records confirmed the music record set months ago in Yerevan. I have been on the big stages for 30 years. It is a period that coincided with the heroic battle for Artsakh. I dedicate this small victory to all the freedom fighters shaping our great Victory,” wrote Madoyan.
He thanked all of his listeners, regardless of nationality. “Thank you for giving me strength and conveying infinite imagination on the road of my art,” he emphasized.
Nikolay Madoyan set a record in the Guinness Book of Records after performing 59 works with the violin for 35 consecutive hours with an interval of 5 minutes every hour.
During a press conference hosted at Sputnik Արմենիա on 3 March, Madoyan admitted that it seemed as though he took that incredible step because he was interested as a professional. He developed his tested method that helped him manage his muscular system while playing for a long time.
Nikolay Madoyan was born in 1973 in Yerevan and has performed with world famous conductors and the best philharmonic orchestras.
In 1988, he won the Tchaikovsky All-Union Competition for Young Performers, and in 1991 – the Kulenkampff International Violin Competition.