Թեքեյան կենտրոնը նշեց իր 20-ամյա հոբելյանը. լուսանկարներ
«Թեքեյան կենտրոն» հիմնադրամը շքեղ հանդիսությամբ նշեց Թեքեյան Կենտրոնի բացման 20-րդ տարեդարձը: Կենտրոնը հիմնադրվել է Հայաստանի եւ Սփյուռքի սերտ համագործակցության արդյունքում եւ հանդիսանում է աշխարհասփյուռ հայերի միավորման խորհրդանիշներից մեկը: Սկսած 2001թ-ից գործում է որպես «Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամ (ԹԿՀ) եւ, ինչպես իր հիմնադիր Լոնդոնի Թեքեյան Խնամակալ Մարմինը (Tekeyan Trust London), ունի հայապահպան նշանակություն:
Կրթական, մշակութային, սոցիալական եւ բազմազան այլ մարդասիրական ծրագրերի միջոցով ԹԿՀ նպաստում է ազգային ինքնության եւ ժառանգության պահպանմանն ու տարածմանը, ինչպես նաեւ Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ կապերի ամրապնդմանը: 2010թ. սկսած հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում են Հայաստանի եւ Արցախի դպրոցների եւ աշակերտների հիմնախնդիրները: Հիմնադրամը նաեւ ակտիվ գործունեություն է ծավալում մշակույթի ոլորտում, մասնավորապես բազմաժանր ցուցահանդեսներ կազմակերպելով եւ հայ ժամանակակից արվեստագետներին լայն հանրությանը ներկայացնելով: ԹԿՀ ակտիվորեն համագործակցում է հայաստանյան, միջազգային պետական եւ հասարակական, ինչպես նաեւ Սփյուռքի բազմաթիվ կազմակերպությունների հետ:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Հիմնադրամից, Թեքեյան կենտրոնում հոբելյանական ձեռնարկին ներկա էին պետական կառույցների եւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ներկայացուցիչներ, բարերարներ, համակիրներ Հայաստանի մարզերից, Արցախից եւ Սփյուռքից:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վարդան Ուզունյանը: Շնորհավորելով ներկաներին գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ, նա երախտիքի խոսք հայտնեց Թեքեյան Կենտրոնի բոլոր բարերարներին, համակիրներին եւ գործընկերներին Հայաստանից եւ Սփյուռից, որոնց շնորհիվ ստեղծվել եւ կայացել է հիմնադրամը: Նախագահը ներկայացրեց Կենտրոնի ստեղծման գաղափարը, պատմությունը, անցած ուղին, իրականացվող ծրագրերը. կարճ ժամանակում ԹԿՀ ձեռք բերեց ուրույն դիմագիծ եւ հսկայական թռիչք արձանագրեց: Այս ամենն ամփոփ ներկայացվեց նաեւ էկրանին՝ սլայդերի միջոցով:
Հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Ծուլիկյանը, խոսելով ԹԿ ապագա անելիքների մասին, մասնավորապես խիստ մտահոգություն հայտնեց Սփյուռքի հայ կրթօջախների պահպանման վերաբերյալ եւ հավելեց, որ հիմնադրամը պատրաստ է սերտ համագործակցել ՀՀ ԿԳՆ հետ եւ մշակել լուրջ ռազմավարություն դպրոցների փակման գործընթացը կանխելու համար:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական, միջազգային եւ եկեղեցական կառույցների հետ կապերի վարչության պետ Քնարիկ Պետրոսյանն իր ելույթում անդրադարձավ ԹԿ հիմնադրամի եւ Լոնդոնի Թեքեյան Թրաստի բազմամյա մշակութային եւ բարեսիրական գործունեությանը՝ ի նպաստ հայ ինքնության պահպանմանը, մշակույթի զարգացմանն ու տարածմանը, Հայրենիքին օգտակար լինելու գործին: Նա նաեւ կարեւորեց ԹԿ հիմնադրամի հայանպաստ ծրագրերը, որոնք մատաղ սերնդի շրջանում առողջ հոգեւոր, մտավոր, մշակութային խորաթափանց դաստիարակություն են սերմացնում: Բարձր գնահատելով ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ ազգանպաստ համագործակցությունը, նախարար Հրանուշ Հակոբյանի կողմից հանձնեց շնորհակալագիր՝ «Թեքեյան Կենտրոնի 20-ամյակի առթիվ եւ Հայաստան-Սփյուռք մշակութային կապերի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար»:
«Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամը «Շուշի քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանի կողմից նույնպես արժանացավ շնորհակալագրի՝ «սերտ համագործակցության եւ մշակութային ծրագրերի իրականացման, Արցախում հոգեոր-մշակութային առողջ միջավայրի պահպանման եւ ապագա սերունդների գեղագիտական ճաշակի զարգացման համար»:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության սփյուռքի հետ կապերի բաժնի պետ Կարեն Մնացականյանն արժեւորեց «Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամի մասնակցությունը կրթական գործընթացներին, արձանագրելով նաեւ հիմնադրամի ակտիվ մասնակցությունն ու մեծ ներդրումը դպրոցաշինության ոլորտում: Անդրադառնալով սփյուռքի հայ դպրոցների հարցին, նա ասաց. «ՀՀ ԿԳՆ այսօրվա մտահոգություններից մեկը դպրոցների պահպանումն է: Եւ եթե բոլորս հետեւականորեն ընդգրկվենք այս գործընթացում, ապա հայի պահպանման խնդիրը սփյուռքում կարելի է համարել ինչ-որ չափով լուծված»:
Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի եւ տուրիզմի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանը փոխանցեց քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի շնորհավորական ուղերձը, որում քաղաքապետը մասնավորապես արժեւորում էր ԹԿՀ անցած ճանապարհը հայեցի տեսակի պահպանման եւ հանրահռչակման բարդ գործընթացում: «Վստահ եմ՝ կազմակերպության մշակույթի, կրթության եւ գիտության ոլորտում իրականացվող բազմաբովանդակ ծրագրերն իրենց բնույթով ունեն ռազմավարական մեծ կարեւորություն, քանի որ ձեւավորում են մի տեսակ, որը ապագայի հաղթանակների ու ձեռքբերումների կերտողն է»:
Այնուհետեւ, ընթերցվեց նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանի Երեւան քաղաքի պատմության թանգարանի տնօրեն Արմինե Սարգսյանի ողջույնի եւ շնորհավորական ուղերձը:
Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի Հայոց թեմի հայրապետական պատվիրակ եւ առաջնորդ Տեր Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը բրիտանահայ համայնքի անունից շնորհավորեց Թեքեյան Կենտրոնին հոբելյանական տոնի առթիվ, հատկանշելով, որ կազմակերպությունն այն առաջատարներից է, որոնք գործնական հողի վրա սկսեցին ամրապնդել Հայրենիք-Սփյուռք կապերը: Խոսելով Լոնդոնի Թեքեյան Թրաստի մասին, սրբազանը առանձնահատուկ անդրադարձավ նրա պատվավոր քարտուղար եւ ԹԿՀ նախագահ Վարդան Ուզունյանին, ում համարում է Լոնդոնում «դեսպան», որն իր նվիրական ու անխոնջ աշխատանքով հզորացնում է Թեքեյան կառույցները թե Հայաստանում եւ թե Անգլիայում: «Շատ ցանկալի կլիներ, եթե Սփյուռքի բոլոր կազմակերպություններն այսպես կապված լինեին Մայր Հայրենիքի հետ»:

Tekeyan Center Fund celebrated its 20th anniversary with splendor. The Center was established through the close collaboration between Armenia and Diaspora and serves as one of the symbols of the unity of Armenians around the world. Established in 2001 as Tekeyan Center Fund, and liked its founding Tekeyan Trust London, it is important in terms of national preservation.
Through educational, cultural, social and various other humanitarian programs, Tekeyan Center Fund fosters the preservation and dissemination of Armenian national identity and heritage and the strengthening of Armenia-Diaspora relations. Since 2010, the issues of Armenian schools and pupils in Armenia and Artsakh have been in the Fund’s focus. The Fund is also active in the cultural sector, organizing multi-genre exhibitions and introducing contemporary Armenian artists to the public at large. The Fund actively collaborates with state and non-governmental organizations of Armenia and abroad, as well as several Armenian organizations of the Armenian Diaspora.
As reported the Fund to Hayern Aysor, the event at Tekeyan Center was attended by representatives of state organizations and the Mother See of Holy Etchmiadzin, as well as benefactors and supporters from Armenia’s provinces, Artsakh and the Diaspora.
In his opening remarks, President of the Board of Trustees of Tekeyan Center Fund Vartan Ouzounian congratulated the attendees on the beautiful occasion and expressed his gratitude to all the benefactors, supporters and partners of Tekeyan Center from Armenia and the Diaspora thanks to whom the Fund was established and grew. The President presented the idea of the Center, its past and current programs. All this was also presented briefly in a slide show.
Talking about the Center’s future actions, Director Armen Tsulikyan particularly expressed concern about the preservation of Armenian schools in the Diaspora and added that the Fund is ready to work closely with the RA Ministry of Education and Science and develop a serious strategy on prevention of the closure of schools.
In her speech, Head of the Department for Relations with Pan-Armenian, International and Ecclesiastical Organizations at the RA Ministry of Diaspora Knarik Petrosyan touched upon the longstanding cultural and benevolent activities of Tekeyan Center Fund and Tekeyan Trust London for preservation of the Armenian identity, the development and dissemination of Armenian culture and for being useful to the Homeland. She also attached importance to the pro-Armenian program of the Fund that provides the young generation with a spiritual and cultural upbringing. Highly appreciating the pro-national cooperation with the RA Ministry of Diaspora, Petrosyan granted the certificate of appreciation of Minister Hranush Hakobyan “on the occasion of the 20th anniversary of Tekeyan Center and for the significant contributions to the development of cultural ties between Armenia and the Diaspora”.
Tekeyan Center Fund also received a certificate of appreciation from Director of the Museums of the City of Shushi SNCO Lusine Gasparyan “for close collaboration and the implementation of cultural programs, maintenance of a healthy spiritual and cultural environment in Artsakh and development of the aesthetic taste of future generations”.
Head of the Division for Relations with the Diaspora at the RA Ministry of Education and Science Karen Mnatsakanyan valued the participation of Tekeyan Center Fund in educational processes and also stated the Fund’s active participation in and great contribution to the construction of schools. Touching upon the issue of Armenian schools in the Diaspora, he said the following: “One of the current concerns of the RA Ministry of Education and Science is the preservation of Armenian schools. If we all consistently become engaged in this process, then the issue of preservation of the Armenian identity in the Diaspora can be considered solved to a certain extent.”
Head of the Department of Culture and Tourism at Yerevan Municipality Ruben Hovhannisyan conveyded the congratulatory message of Mayor Taron Margaryan in which the mayor particularly appreciated the road that Tekeyan Center Fund has taken in the intricate process of preservation and popularization of the type of Armenians. “I am certain that the organization’s cultural, educational and scientific programs are of great strategic significance in their nature since they help form a type of Armenian who will score victories and make achievements in the future.”
The welcoming remarks and congratulatory message of Director of the Museum of History of Yerevan at Yerevan Municipality Armine Sargsyan were read after the speech.
On behalf of the British-Armenian community, Patriarchal Delegate and Primate of the Armenian Diocese of Great Britain and Ireland, Fr. Hovakim Manoukian congratulated Tekeyan Center on the occasion of the anniversary and specifically mentioned that the organization is one of the first to strengthen Armenia-Diaspora relations. Talking about Tekeyan Trust London, His Holiness particularly touched upon his honorable secretary and President of the TCF Vartan Ouzounian, whom His Holiness considers an “ambassador” in London and who empowers Tekeyan’s structures in Amrenia and England. “It would be very nice, if all organizations of the Armenian Diaspora were this connected to the Mother Homeland.”