Գերմանիայում առաջին անգամ կայացավ Մուսալեռան հերոսամարտին նվիրված տոնակատարություն. լուսանկարներ, տեսանյութ
Ավանդական զուռնա-դհոլով, հարիսայով, ազգային երգ ու պարով Գերմանիայի հայ համայնքն առաջին անգամ նշել է Մուսալեռան հերոսամարտին նվիրված տոնակատարությունը:
Գերմանիայի Ներքին Սաքսոնիայի Լեեր (Leer) քաղաքում բնակվող միակ հայ Թովմասյանների ընտանիքը Օսթֆրիզլանդ (Ostfrisland), Էմսլանդ (Emsland) մարզերի եւ Լաուենբուրգ (Lauenburg) քաղաքի համայնքների հետ համատեղ կազմակերպել էր Մուսալեռան հերոսամարտին նվիրված միջոցառում: Հատկանշական է, որ միջացառումն անց է կացվել 2015 թվականին տեղադրված Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարին հարող այգում: Հատուկ այս առիթով Լեերի քաղաքային իշխանությունները թույլ են տվել քաղաքապետարանի դիմային մասում տեղադրել Հայոցը եռագույնը: Միջոցառումը ազդարարվել է ավտոերթով. ավտոմեքենաների համարների փոխարեն «Մուսա լեռ» եւ «Հայաստան» գրություններով մոտ 20 ավտոմեքենա, ծածանելով հայոց դրոշը, շրջել են Լեեր քաղաքով, որից հետո խաչքարին հարող այգում մեկնարկել է միջոցառման սկիզբը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հաղորդում են միջոցառման կազմակերպիչները:
Միջոցատմանը մասնակցել են ոչ միայն Գերմանիայի ամբողջ տարածքում ապրող հայերը, այլ նաեւ գերմանացի պաշտոնյաներ, որոնց հայ համայքը դիմավորել է աղուհացով՝ ուղեկցելով զուռնա-դհոլի պարեղանակով: Միջոցառման սկզբում գերմաներեն եւ հայերեն ներկայացվել է Մուսալեռան հերոսամարտի պատմությունը, Գերմանիայի տարբեր համայնքներից ներկայացուցիչներ ողջունել են ներկաներին՝ կարեւորելով նման միջոցառումների անցկացման դրական ազդեցությունը Գերմանիայում հայ համայնքի զարգացման վրա: «Հայերի դեմ իրականացված Ցեղասպանությունն առաջինն էր աշխարհում, որի ժամանակ թուրքերը փորձեցին կոտորել եւ պատմության գիրկն ուղարկել մի ամբողջ ժողովուրդ: Նկատենք, որ Ֆրանց Վերֆելի կողմից գրված «Մուսա լեռան քառասուն օրը» գիրքն արգելվել էր Նացիստական Գերմանիայում, քանի որ փորձ էր արվում ամեն կերպ թաքցնել ճշմարտությունը: Այսօր, ահա, այդ գիրքը մեծ տարածում ունի Գերմանիայում, ավելին՝ Լեեր քաղաքում նշվում է հերոսամարտին նվիրված այս միջացառումը: Շնորհակալություն եմ հայտնում Լեերի միակ հայ ընտանիքի հայր Ալբերտ Թովմասյանին, ով այս միջոցառումով բացեց մեր աչքերը՝ ներկայացնելով տեղի ունեցածը»,-ասել է ներկաներից մեկը:
«Պարոն Թովմասյանն իրավամբ համարվում է մեր տարածաշրջանի հայ-գերմանական մշակութային կյանքի եւ միասնականության դեսպանը»,-իր խոսքում ասել է միջոցառման հատուկ հյուր, Քրիստոնեահրեական միասնական աշխատանքային կազմակերպության նախագահ, նախկին քաղաքապետ Քելլները, որը, ի դեպ, ժամանակին թույլատրել էր խաչքարի տեղադրումը: Իր ելույթի վերջում նա ավելացրել է հայերեն՝ «Հարիսա, մենք բոլորս ցանկանում ենք համտեսել հարիսա»: Ելույթներից հետո կենտրոնական եւ հյուսիսիային Գերմանիայի հոգեւոր հովիվ տեր Գնել քահանա Գաբրիելյանն օրհնել է հարիսան, որից հետո ազդարարվել է բուն միջոցառման մեկնարկը:
Լեեր քաղաքի նախկին քաղաքապետ Վոլֆգանգ Քելլերը, հայագետ, լրագրող, արձակագիր Յոխն Մանգելսենը, Քրիստոնյա եկեղեցիների արհմիության «Ացեկա» նախագահ Ուվէ Վիառդան առաջիններից էին, որ փորձել են հատուկ մուսալեռցիների բաղադրամասով մատուցված հարիսան: Միջացառումն ուղեկցվել է ավանդական երգ ու պարով, հայ փոքրիկները, ովքեր երբեւէ չեն եղել Հայաստանում, արտասանել են հայ գրողների հայտնի բանաստեղծություններից հատվածներ: Բացի հարիսայից միջոցառմանը մատուցվել է նաեւ թեմատիկ տորթ, որը պատրաստել էր Վիլեմ Սաֆենից հայ խոհարարը:

В Германии впервые состоялось празднество, посвященное героической Мусалерской битве (фоторепортаж, видеоматериал)
С традиционными зурной-доолом, арисой, национальными песнями и танцами армянская община Германии впервые отметила годовщину героической Мусалерской битвы.
Единственная армянская семья Товмасянов, проживающая в городе Леер Нижней Саксонии Германии совместно с армянскими общинами районов Остфризланд, Эмсланд и города Лауенбург организовали мероприятие, посвященное годовщине героического Мусалерского сражения. Мероприятие состоялось в сквере, примыкающем к установленному в 2015 году хачкару, увековечивающему память жертв Геноцида армян. Специально по этому случаю городские власти Леера позволили вывесить на фасаде мэрии армянский Триколор. Мероприятие началось автопробегом – взамен номерных знаков на машинах были надписи «Мусалер» и «Армения». Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили организаторы мероприятия.
В мероприятии приняли участие не только армяне, живущие по всей территории Германии, но и немецкие чиновники, которых армянская община встретила хлебом-солью. На немецком и армянском была представлена история героического Мусалерского сражения, представители различных общин Германии приветствовали присутствующих, отмечая важность позитивного воздействия проведения подобных мероприятий на развитие армянской общины.
«Совершенный в отношении армян Геноцид был первым в мире, осуществляя его, турки попытались истребить и отправить в глубь истории целый народ. Заметим, что книга Франца Верфеля «Сорок дней Мусадага» была запрещена в нацистской Германии, поскольку предпринималась попытка любой ценой скрыть истину. Сегодня эта книга имеет большое распространение в Германии, более того, в городе Леер проводится это мероприятие, посвященное героической битве. Выражаю благодарность отцу единственной армянской семьи в Леере Альберту Товмасяну, который этим мероприятием открыл нам глаза, представив происходившее», – сказал один из присутствующих.
«Господин Товмасян по праву считается послом армяно-германской культурной жизни и единства в нашем регионе», – в своей речи отметил специальный гость мероприятия, председатель Христианско-еврейской единой трудовой организации, экс-мэр Келлнер, который в свое время разрешил установить хачкар. В завершение своей речи он добавил на армянском: «Ариса, мы все хотим отведать арису». После выступлений духовный пастырь армян центральной и северной Германии иерей Гнел Габриелян благословил арису, после чего началось мероприятие.
Экс-мэр Леера Вольфганг Келлер, арменовед, журналист, прозаик Йохан Мангелсен, председатель профсоюза «Ацека» христианских церквей Уве Виарда одними из первых попробовали изготовленную по рецепту мусалерцев арису. Мероприятие сопровождалось традиционными песнями и танцами, армянские малыши, никогда не бывавшие в Армении, декламировали стихи армянских поэтов.