Բարի գալուստ Միսլատայի հայկական դպրոց
Միսլատայի հայկական կիրակնօրյա դպրոցն իր դռները բացեց Վալենսիայի շրջանի հայ երեխաների առջև: Արդեն 13-րդ տարի` կրթօջախը մայրենին ու հայի ինքնությունը ջանասիրաբար սերմանում է հայ մանուկների, պատանիների ու երիտասարդների մեջ:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Միսլատայի «Արարատ» հայկական միությունից, 2017-2018 ուս. տարում կիրակնօրյա դպրոցում կուսանեն 34 աշակերտ՝ 11-ով ավելի, քան նախորդ տարի: Առաջին անգամ Իսպանիայում ծնված երեխաների թիվը գերազանցում է Հայաստանում ծնված երեխաների թվին: Սա կարևոր ցուցանիշ է, քանի որ արդեն հաստատված և սերունդ տվող հայ ընտանիքները, ըստ ամենայնի, մտահոգ են իրենց երեխաների հայեցի դաստիարակությամբ ու մայրենիի իմացությամբ:
Այս տարի նաև առաջին անգամ դպրոց կհաճախեն նախադպրոցական տարիքի երեխաները: Այս դասարանում կսովորեն 3-5 տարեկան 12 աշակերտ:
Մեսրոպյան այբուբենը կուսանի նաև 30-ամյա Սաթենիկ Հովսեփյանը, ով արդեն 24 տարի բնակվում է հայրենիքից դուրս, արտակարգ խոսում է հայերեն և արյան կանչով տենչում է նաև գրել-կարդալ սովորել իր մայրենիով:
Հայկական կրթօջախում իրենց անմնացորդ ու ազգանվեր ծառայությունը կմատուցեն «Արարատ» հայկական միության անխոնջ անդամներ, ուսուցիչներ Աստղիկ Սաղաթելյանը, Գայանե Ղազարյանը, Սվետլանա Կարապետյանը և Արարատ Ղուկասյանը:
Ուսումնական տարվա բացման օրն արդեն դպրոց հաճախող աշակերտները բարիգալստյան փոքրիկ միջոցառում էին նախապատրաստել նորեկների համար: Նրանք երգերով ու ասմունքով դիմավորեցին նորեկներին՝ ուղղորդելով նրանց իրենց նոր կրթօջախ:
Եվ ուրեմն, հայկական դպրոցին մաղթենք բարի երթ, ուսուցիչներին՝ բեղմնավոր աշխատանք, իսկ աշակերտներին՝ հայկականությամբ լի գիտելիքներ:

Добро пожаловать в армянскую школу Мислаты
Армянская воскресная школа Мислаты распахнула свои двери перед армянскими детьми района Валенсии. Уже 13 лет очаг образования прилежно прививает армянским детям, юношам, молодым людям родной язык и армянскую идентичность.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из армянского союза «Арарат» Мислаты, в 2017-2018 учебном году в воскресной школе будут учиться 34 школьника  – на 11 больше, чем в минувшем году. Впервые численность детей, родившихся в �?спании, превысило число детей, переехавших из Армении. Это важный показатель, поскольку уже обосновавшие и давшие потомство армянские семьи, по всей вероятности, озабочены армянским воспитанием и образованием своих детей.
В этом году впервые пойдут в школу и дети дошкольного возраста. В этом классе  будут учиться 12 детей в возрасте 3-5 лет. Месроповскую азбуку выучит также 30-летняя Сатеник Овсепян, которая уже 24 года живет вдали от Родины, прекрасно говорит на армянском и по зову крови мечтает научиться читать и писать на родном языке.
В армянской школе свои  беззаветные и патриотические услуги будут оказывать активные члены союза «Арарат», педагоги Астхик Сагателян, Гаяне Казарян, Светлана Карапетян и Арарат Гукасян.
В день начала учебного года старшие ученики подготовили маленькое мероприятие для новичков, которых встретили песнями и декламацией.
А значит, пожелаем армянской школе доброго пути, педагогам – плодотворной работы, а ученикам – знания, наполненные армянственностью.