Մեր արվեստագետները՝ հայրենիքից հեռու
Նարեկացի արվեստի միությունում 25 տարի անց հանդիպում էր փարիզաբնակ կոմպոզիտոր և դաշնակահար Արթուր Ահարոնյանի հետ: Նա ժամանել էր սիրելի կնոջ՝ Կարինեի հետ, ինչպես ինքը նշեց՝ իր ստեղծագործությունների առաջին և անաչառ քննադատի:
Ընդհանրապես կա մի ընդհանրություն աշխարհի մեծ բեմերը նվաճած հայազգի արվեստագետների մոտ. նրանք բոլորն այնքան անմիջական ու պարզ վարքագիծ ունեն հանդիսատեսի հետ շփման հարթակում,ակամայից հիշել էի աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի Ջուլիետ Գալստյան-Էվերտսի հետ տարիներ առաջ իմ այնքան հաճելի ու անմիջական հարցազրույցը: Վերստին համոզվում ես, որ մեծամտությունն ու գոռոզությունը հարիր է միայն իրենց արվեստագետ հռչակած միջակություններին:
Արթուր Ահարոնյանի ջերմ երեկոն անցավ փոքրաթիվ հանդիսատեսի հետ անմիջական զրույցներով՝ համեմված անզուգական կատարումներով: Երեկոյին ներկա էր նաև կոմպոզիտորի մեծ ուսուցիչը՝ Տիգրան Մանսուրյանը, ում տան սպասված հյուրն էր դեռ երիտասարդ ուսանող Արթուր Ահարոնյանը:
Արթուր Ահարոնյանը ծնվել է 1962թ. Երևանում։ 1986թ. ավարտել է Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի դաշնամուրային բաժինը։ Միաժամանակ սովորել է նույն կոնսերվատորիայի կոմպոզիտորական բաժնում՝ Էդուարդ Բաղդասարյանի, այնուհետև Տիգրան Մանսուրյանի դասարաններում։ 90-ականների սկզբին երկրում տիրող սոցիալ-տնտեսական ծանր պայմանների պատճառով շատ հայ արվեստագետներ հանգրվանեցին օտար ափերում, Արթուր Ահարոնյանը ևս 1993թ. հաստատվեց Փարիզում:
Արթուր Ահարոնյանն այսօր ֆրանսիական մի շարք քաղաքների կոնսերվատորիաներում հրավիրված կոմպոզիտոր է, ուր կարդում է հայ երաժշտությանը նվիրված դասախոսություններ։ Իբրև դաշնակահար՝ ելույթներով հանդես է եկել Եվրոպայի մի շարք երկրներում, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։ 2002 թվականից Փարիզի Դարյուս Միյոյի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է։ Նա Հայաստանի կոմպոզիտորների միության, Ֆրանսիական հեղինակների և կոմպոզիտորների միության (SACEM) անդամ է։
Արթուր Ահարոնյանի ստեղծագործական ցանկը ընդգրկում է դաշնամուրային գողտրիկ պիեսներից և գործիքային տարբեր կազմի ստեղծագործություններից մինչև սիմֆոնիկ և կոնցերտային մեծ կտավի ստեղծագործություններ։
Երեկոյի ընթացքում հնչեցին նրա ստեղծագործություններից մի քանիսը՝ գեղեցիկ էկրանավորմամբ. առանձնակի հուզականությամբ տարանջատենք թերևս նրա՝ «Ջոնաթանի Բալլադը» սիմֆոնիկ պոեմը, ըստ Ռիչարդ Բախի «Ջոնաթան Լիվինգսթոն անունով ճայը» պատմվածքի, որի պրեմիերան եղել է 2004թ. Փարիզի «Մոգադոր» թատրոնում՝ Ֆրանսիայի Ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ և Ջորջ Փեհլիվանյանի ղեկավարությամբ։ Ստեղծագործության հայաստանյան պրեմիերան՝ տասը տարի անց՝ 2014թ.-ին է եղել՝ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի կատարմամբ՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։ Կոմպոզիտորը հանդիսատեսին  խոստացավ այս անզուգական ստեղծագործության շարունակականությունը:
Հնչեցին նաև ինքնատիպ ոճի, Թումանյանի բանաստեղծությունների հիման վրա 2006 թվականին գրված «Գեղջկական պատկերները»: Նշենք նաև կոմպոզիտորի մի քանի կոնցերտի մասին, որոնք համաշխարհային ճանաչում են վայելում: «Ջութակի առաջին կոնցերտ»-ը, որի պրեմիերան տեղի է ունեցել  2007թ. Կաննում՝ Կաննի սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ և Ֆիլիպ Բենդերի ղեկավարությամբ, մենակատար՝ Սերգեյ Խաչատրյան։
«Կոնցերտ Տրիպտիկ» սաքսոֆոնի, մարիմբաֆոնի և սիմֆոնիկ նվագախմբի համար՝ գրված 2008-2015թթ., բաղկացած երեք մասից՝ «Դիվերտիսմենտ», «Բալլադ» և «Գեղջկական Սկերցո», որոնք բազմիցս հնչել են ֆրանսիական տարբեր քաղաքներում։
«Ջութակի երկրորդ կոնցերտ»-ը՝ ջութակի, լարային նվագախմբի և մեկ հարվածայինի համար, որը գրվել է «Ամստերդամ սինֆոնիետտա» նվագախմբի պատվերով, իսկ պրեմիերան տեղի է ունեցել 2011թ. Ամստերդամի «Մյուզիկգբաու» սրահում, մենակատար՝ Սերգեյ Խաչատրյան։
Ուրախալի է լսել հայազգի ևս մեկ տաղանդավոր արվեստագետի միջազգային  ճանաչման և հաջողությունների մասին: Այս հանդիպումը հույս է ներշնչում, որ Արթուր Ահարոնյան դաշնակահարը երևանյան հանդիսատեսին առաջիկայում ևս կուրախացնի իր ստեղծագործություններով  և դաշնամուրային անզուգական կատարումներով:

Наши деятели искусства вдали от Родины
В союзе искусств «Нарекаци» спустя 25 лет состоялась встреча с проживающим в Париже композитором и пианистом Артуром Агароняном. Он прибыл с супругой Карине, как сам отметил – первым и беспристрастным критиком его творчества.
Вообще, между армянскими деятелями искусства, завоевавшими величайшие сцены мира, есть некая общность: все они настолько непосредственны и просты в общении со зрителями, что мне невольно вспомнилась давнишняя беседа  – приятная и непосредственная, – со всемирно известной оперной певицей  Джулиетт Галстян-Эвертс. Вновь убеждаешься, что высокомерие и заносчивость присущи только декларирующей себя деятелями искусства посредственности.
Теплый вечер с Артуром Агароняном прошел в непосредственных беседах с малочисленными зрителями, сопровождавшихся неподражаемым исполнением. На вечере присутствовал также  великий учитель композитора Тигран Мансурян, в чьем доме был желанным гостем тогда еще молодой студент Артур Агаронян.
Артур Агаронян родился в 1962 году в Ереване. В 1986 году окончил фортепианное отделение консерватории имени Комитаса. Одновременно учился на композиторском отделении той же консерватории в классах Эдуарда Багдасаряна, затем Тиграна Мансуряна. Вследствие тяжелых социально-экономических условий в стране в начале 90-х годов многие армянские деятели искусства оказались на чужбине, Артур Агаронян также в 1993 году обосновался в Париже.
Сегодня Артур Агаронян – приглашенный композитор в консерваториях ряда французских городов, где читает лекции по армянской музыке. В качестве пианиста выступал в ряде европейских стран, в Соединенных Штатах Америки. С 2002 года – профессор Парижской консерватории имени Дарьюса Мийо. Член Союза  композиторов Армении, Союза авторов и композиторов Франции (SACEM).
В творческом активе Артура Агароняна – от прекрасных фортепианных пьес, произведений различного инструментального состава – до симфонических и больших концертных полотен.
В ходе вечера прозвучало несколько его произведений – с прекрасной экранизацией: с особой эмоциональностью выделим, пожалуй, его симфоническую поэму «Баллада Джонатана» по рассказу Ричарда Баха «Чайка по имени Джонатан Ливингстон», премьера которой состоялась в 2004 году в парижском театре «Могадор» в исполнении Национального симфонического оркестра Франции под управлением Джорджа Пехливаняна. Армянская премьера произведения спустя 10 лет, в 2014 году, состоялась в исполнении Государственного молодежного симфонического оркестра Армении под управлением Сергея Смбатяна. Композитор обещал зрителям  продолжение этого несравненного произведения.
Прозвучали и написанные в своеобразной манере в 2006 году по мотивам стихов Туманяна «Сельские картинки». Отметим также о нескольких концертах композитора, снискавшим мировое признание: «Первый скрипичный концерт», премьера которого состоялась в 2007 году в Каннах в исполнении Каннского симфонического оркестра под управлением Филиппа Бендера, солист Сергей Хаатрян.  «Концерт Триптих» для саксофона, маримбафона и симфонического оркестра, написанный в 2008-2015гг. состоит из 3 частей – «Дивертисмент», «Баллада» и «Сельское скерцо», неоднократно звучавшие в разных городах Франции.
«Второй скрипичный концерт» для скрипки, струнного оркестра и одного ударного инструмента, написанный по заказу оркестра «Амстердам симфониетта», премьера же состоялась в 2011 году в Амстердамском зале «Мюзикгбаум», солист Сергей Хачатрян.
Радостно слышать об успехах и признании еще одного армянского талантливого музыкального деятеля. Эта встреча внушает надежду на то, что пианист Артур Агаронян в ближайшее время порадует также ереванского зрителя своими произведениями и несравненным фортепианным исполнением.