ՍԱՆԱՆ ԳԱՆՏԱՀԱՐՅԱՆ. «Ամենամեծ փափագս է, որ իմ երեխաները Հայաստանի մեջ ապրեն» (երեք սերունդ և մեկ ազգանուն…)
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/12/unnamed9-300x225.jpg)
Այս նյութը յուրատեսակ դիմանկար է Գանտահարյան ընտանիքի, որի «հեղինակը» Սանան Գանտահարյանն է՝ ճանաչված մշակութային գործիչ, մտավորական Գևորգ Գանտահարյանի թոռնուհին և Լիբանանի «Ազդակ» հայկական օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանի դուստրը:
Ծանոթություն է մի ընտանիքի հետ, որի «դուռը» մեր առաջ բացում է 22-ամյա Սանանը, ով չորս տարի է արդեն` Հայաստանում է ապրում: Սովորում է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի պարարվեստի բաժնում:
Եվ այսպես, Դիմանկարի առաջին հերոսը՝ Սանան Գանտահարյան.
– Ինչո՞ւ Սանան…
– Իմ և քույրիկիս անունը՝ Սանան և Ալիք, հայրիկն է դրել: Սանան (Սանա) անունը Կոստան Զարյանի «Տատրագոմի հարս»-ի անունն է, որի նյութը վերցված է Ռուբենի (Տէր-Մինասեան) «Հայ յեղափոխականի յիշատակները» հուշապատումից. Տատրագոմի պատմության դրվագում Սանա անունով հարս մը կա, ում ամուսինը ֆիդայի է դարձել, իսկ ինքը քյուրդի հետ է փախչում…
Հավանաբար հայրիկիս պետք է հարցնել, թե ինչու «Սանան» (ժպտում է-հեղ):
– Սանա´ն, 18 տարեկանում ստիպված էիր մենակ ապրել: Հե՞շտ էր հարմարվելը:
– Ամենադժվար բանն այն էր, որ ընտանիքիցս բաժնվեցա: 18 տարի ընտանիքիս հետ եմ ապրել. միշտ հայրիկս, մայրիկս, քույրիկս, մեծ մամաներս շուրջս եղած են: Մենակությունը քիչ մը դժվար է, բայց Հայաստանում շուրջս բոլորը հայեր են, ինչն առավելություն է ինձ համար: Եթե օտար երկիր գնայի, շատ ավելի դժվարություններ կունենայի: Իսկ այստեղ ես ինձ օտար չզգացի, ինչն ամենակարևորն է:
– Իսկ մինչ այդ Հայաստանում եղե՞լ էիր:
– 1997 թվականին եմ առաջին անգամ եկել՝ հայրիկիս և մայրիկիս հետ: Շատ փոքր էի, բայց ամեն ինչ այնքան լավ է տպավորվել հիշողությանս մեջ: Հիշում եմ՝ լույս չկար, և ամեն բան մութ էր ինձ համար, բայց հակառակ այդ ամենի՝ շատ- շատ կապվեցի Հայաստանի հետ: Նախ, դպրոցում միշտ սովորել էինք՝ Հայրենիք, Հայաստան, հայրենասիրություն… Ես այդ ամենը զգացի, երբ Հայաստանի հողի վրա ոտք դրեցի:
Մի պատմություն եմ ուզում պատմել. պապաս և մամաս ինձ խաղավայր էին տարել, չեմ գիտեր՝ ինչպես գտանք այդ խաղավայրը, միայն հիշում եմ, որ բոլոր խաղալիքները պատառոտված, հին էին: Շուրջը շոգեկառքեր կային, մեկ վագոնը կաշխատեր, մյուսը չէր աշխատի, ամեն ինչ սև և սպիտակ էր, գունավոր բան մը չկար, բայց հիշում եմ, որ շատ-շատ տպավորված էի և այնտեղ ժամերով խաղացել եմ ու չեմ ցանկացել տուն գնալ: Մանկությանս հիշողության մեջ միշտ դրոշմված է այդ խաղավայրը:
Այնուհետև 2005 թվականին եկանք Հայաստան, ավելի մեծ էի, և քույրիկս էլ կար: Սկսեցինք պտըտիլ Հայաստանի տեսարժան վայրերով, ավելի ծանոթացա Հայաստանին:
2006 թվականին արդեն Հայաստան եկա հայրիկիս հետ՝ մասնակցելու Նոր Այնթապ գյուղի դպրոցում մեծ պապայիս՝ Գևորգ Գանտահարյանին նվիրված մշակութային սրահի բացմանը: Շատ հուզմունքներ ունեցա և լավ ժամանակ անցկացրի:
2010 թվականին արդեն փոխադրվեցի Հայաստան:
– Սանա´ն, ե՞րբ որոշեցիր պարարվեստի ուղին ընտրել:
– Պարում եմ 6 տարեկանից. Սկզբում՝ դասական ոճում, այնուհետև պարել եմ Համազգայինի «Գայանե և Քնար» պարախմբում:
Տարիներ առաջ Հայաստանից Լիբանան էր այցելել «Ամբերդ» պարախումբը, որի հետ համատեղ համերգ ունեցանք: Ծանոթացա խմբի անդամների հետ, մի աղջկա հարցրի, թե ինչով է զբաղվում, ասաց՝ պարարվեստ եմ ուսանում: Ես մինչ այդ չգիտեի, որ այդ ոլորտում կարող ես բարձրագույն կրթություն ստանալ: Շատ խանդավառվեցի, տպավորվեցի, բայց մտածում էի՝ ինչպես պետք է համոզեմ մամայիս և պապայիս: Երբ նրանց ասացի որոշմանս մասին, քիչ մը վերապահ էին: Պատճառը ոչ թե Հայաստան գալն էր կամ պարարվեստ ուսանելը, այլ թե 18 տարեկան աղջիկն ինչպես միայնակ կապրի: Այդ գաղափարով քիչ մը զարմացած էին, բայց ես համոզեցի և եկա:
Ու հիմա ամենևին չեմ ափսոսում իմ որոշման համար: Այս տարիների ընթացքում շատ բան սովորեցի հայկական պարերի, սովորույթների մասին, որոնք մինչ այդ անծանոթ էին ինձ, որոնց տեղյակ չեն նաև Սփյուռքում ապրող շատ երիտասարդներ: Իսկ ես կցանկանայի, որ Սփյուռքի մեջ ապրող ամեն մի հայ ավելի ծանոթ լինի Հայաստանի կարելիություններին, կապը պահի հայրենիքի հետ, շփվի իր հասակակիցների հետ: Օրինակ՝ շատ լավ ծրագիր է «Արի տունը»: Երիտասարդները գալիս են Հայաստան, շրջում տեսարժան վայրերով, շփվում իրենց հասակակիցների հետ: Իսկ այդ շփումը նրանց ավելի է մտերմացնում Հայաստանին:
– Սանա՛ն, հետաքրքիր է՝ Սփյուռքում ապրող երիտասարդն ինչի՞ պակաս, ինչի՞ կարիք ունի, որը միայն Հայաստանում կարող է լրացնել:
– Նախ՝ Սփյուռքում զգացվում է հայրենիքից հեռու ապրելու իրականությունը։ Իմ կարծիքով՝ ամեն մի սփյուռքահայ պետք է գա և զգա, թե ինչ ասել է Հայաստանը իր բոլոր իրականություններով: Եթե մեկ անգամ զգա, արդեն կապվածություն կունենա, կհասկանա, որ ինքը պետք է գա ու մնա Հայաստանում: Կարծում եմ՝ մենք այլևս դուրսերը չպետք է մնանք: Երբ որ մենք ունենք հայրենիք, ունենք հող՝ պետք է ապրենք մեր երկրի և մեր հայրենիքի մեջ: Ինչպես ֆրանսիացին է ապրում Ֆրանսիայում, լիբանանցին՝ Լիբանանում, այնպես էլ հայը պետք է ապրի Հայաստանում: Այդ պատճառով պետք է կարելիություններ տրվի, ծանոթություններ լինի, որ մարդիկ կարողանան գալ Հայաստան, գործ դնել, ուսանել, ընտանիք կազմել, որ մենք այդ կարոտն այլևս չզգանք և գիտնանք՝ ինչ ասել է հայրենիք: Մենք միշտ դպրոցում սովորել ենք՝ հայրենասիրություն, հայրենասիրություն: Պետք է գանք և տեսնենք, զգանք, որպեսզի գիտնանք, թե ինչ ըսել է հայրենասիրություն, ոչ թե միայն խոսենք ու խոսենք:
– Սանա´ն, բնական է, որ հայրենիքը մնում է հայրենիք: Սակայն, միշտ էլ նոր միջավայրում մարդն ունենում է դժվարություններ, խնդիրներ: Դու ի՞նչ դժվարություններ ես ունեցել Հայաստանում:
– Առաջինը լեզվի խնդիրն էր: Սկզբում համալսարանում դժուարություն ունէինք իրար հասկանալու։ Դասախոսներ եղան, ովքեր ասացին, թե դու հայերեն չես գիտեր: Շատ վիրավորվեցի, որովհետև 18 տարի պայքարել եմ, որ իմ հայերենը զորանա, լավ լինի, հայերեն կարողանամ խոսել: Բայց ես չհուսահատվեցի, վարժվեցի, և հիմա արդեն իրենք են ասում ՝ Սանա՛ն, հաճիս, խոսի՛ր, որ լսենք, հասկանանք, ուրախ զգանք:
Իմ կարծիքով՝ համալսարաններու մեջ սփյուռքահայերի համար պետք է արևմտահայերեն ուսուցանվի, թեկուզ առաջին մեկ-երկու տարին, մինչև որ կարողանան վարժվել արևելահայերենին:
Հետո մտածելակերպի տարբերություն զգացի: Ինչ որ հասկանալի էր։ Բայց սրան էլ վարժվեցի, գտա ելքը. սկսեցի քիչ մը իրենց պես ըլլալ, ընկերուհիներս էլ փորձեցին իմ մտայնությունը հասկանալ։ Հիմա հարթված է արդեն նաեւ այդ։
Իսկ ամենամեծ դժվարությունը կարոտն է, ինչին առ այսօր չեմ կարողանում վարժվել:
– Իսկ Հայաստանում աշխատելու, կայանալու հեռանկար տեսնո՞ւմ ես:
– Շատ-շատ կուզեմ ընտանիք կազմել Հայաստանում, գործ ունենալ այստեղ: Ամենամեծ փափագս է, որ իմ երեխաները Հայաստանի մեջ ապրեն, մեծնան և այստեղ դաստիարակվեն: Շատ-շատ պիտի փորձեմ ամեն ինչ անել և հոս ընտանիք կազմել: Հեռանկար ունեմ, որ հոս պիտի գամ, ու անպայման ամեն բան լավ պետք է ըլլա:
– Իսկ ծնողներդ տեղյա՞կ են քո մտադրությունների մասին:
– Անշուշտ, իրենց էլ կը համոզեմ, որ գան այստեղ, հոս ապրեն:
– Իսկ ստացվո՞ւմ է:
– Կամաց-կամաց (ծիծաղում է-հեղ.)…
– Ի՞նչ ընդունված ավանդույթ, տոն կա ձեր ընտանիքում:
– Պարտադիր Սուրբ Ծննդյան տոնին ամբողջ ընտանիքով հավաքվում ենք: Երեկոյան եկեղեցիից երգչախումբ է գալիս և մեր տան առաջ երգում է: Սովորույթ է, որ Նոր տարին պետք է անպայման ընտանիքիս հետ անցկացնեմ: Ընկերներս դուրս կելնեն, իսկ ես ցանկանում եմ ընտանիքիս հետ անցկացնել: Բայց այս տարի բացառություն պետք է ըլլա, որովհետև որոշել եմ նշանածիս հետ անցկացնել և Ֆրանսիա պետք է գնամ: Առաջին տարին է, որ ընտանիքիցս հեռու պետք է Ամանորը դիմավորեմ:
– Փաստորեն նշանված ես, ու քո կյանքում կա այն մարդն, ում հետ դեռ երկար ճանապարհ պիտի անցնես: Կարո՞ղ ենք այդ մասին խոսել:
– Անցյալ տարի Հայաստանում՝ Նոր տարվա գիշերն ենք նշանվել: Անունը Արեն է, նա ֆրանսահայ է, բայց 9-րդ դասարանից մեր դպրոց է տեղափոխվել: Առաջին օրը, երբ որ նա դասարան եկավ, ուսուցչուհին ասաց՝ ա՛ռ աթոռը և տեղ մը նստի՛ր: Աթոռը առավ և ճիշտ իմ քովս նստեց: Արդեն 5 տարի է՝ միասին ենք, որոշեցինք Նոր տարվա գիշերը անել մեր նշանդրեքը և մեր ընտանիքները հավաքել Հայաստանում: Առաջին անգամ էր, որ Ամանորին հոս էի, շատ հետաքրքրական էր, չգիտեի, թե այստեղ ինչպես են տոնում: Արենը Սորբոնի համալսարանում փիլիսոփայություն է ուսանում: Հաջորդ տարի հավանաբար ես նույնպես մագիստրոսական կրթությունս կշարունակեմ Ֆրանսիայում:
– Իսկ Արենը տեղյա՞կ է, որ ցանկանում ես Հայաստանում հաստատվել:
– Կամաց-կամաց կհամոզեմ, մինչև ընտանիք կազմելը կմնանք Ֆրանսիայում, իսկ երբ որոշենք ընտանիք կազմել, կգանք Հայաստան:
Արենը շատ պարզ մարդ է, ինչպես պապաս, մտածելակերպի նմանություններ նույնպես ունեն: Այս ամենը նույնպես դեր է կատարել իմ ընտրության հարցում:
-Ասացիր, որ քույրիկ ունես: Մի փոքր իր մասի՛ն պատմիր:
– Ալիքը կուզե պապայիս եւ մամայիս ճյուղով շարունակել, քաղաքագիտություն ուսանել, լրագրող դառնալ: Այս տարի կավարտի դպրոցը, իրեն էլ կհամոզեմ, որ գա Հայաստան, ու կարծում եմ, որ կգա:
– Իսկ բնավորություններով տարբե՞ր եք:
– Ես ավելի հանդարտ եմ, լուռ, ինքն ավելի խոսուն է, աշխույժ: Օրինակ՝ դպրոցից տուն կուգայինք, ինքն օրվա բոլոր եղածները մամայիս, պապայիս պատմում էր:
Բայց մի ընդհանուր բնավորության գիծ ունենք. երկուսս էլ սիրում ենք արդարությունը: Նա իմ ամենամոտիկ ընկերուհին է, շատ եմ սիրում իրեն: Եվ վստահ եմ, որ նա էլ ինձ է սիրում:
Հիշում եմ՝ երբ Ալիքը ծնավ, ես չորս տարեկան էի: Սկիզբը շատ կը նախանձեի, որ բոլորը նրան են ուշադրություն դարձնում: Ասում էի՝ ինձի՛ ալ սիրեցեք, հաճիք, ինձի՛ ալ սիրեցեք: Բայց երբ մեծացա, այդ բանն անցավ: Մամաս ալ, պապաս ալ, չեմ զգացել, որ մեկիս ավելի սիրած են: Երկուսիս էլ հավասար նայած են և երկուսիս էլ նույնչափ կը սիրեն, երբեք տարբերություն չենք զգացել:
– Սանա՛ն, հիմա անդրադառնանք ձեր ընտանիքին: Գանտահարյանների ընտանիքը հարգված, ճանաչված է ոչ միայն Սփյուռքում, այլև Հայաստանում: Քեզ համար ինչպիսի՞ն է Գանտահարյանների ընտանիքը: Ի՞նչ ես ժառանգել, ի՞նչ ես կրում քո մեջ:
– Նախ ասեմ, որ Բեյրութի, և ընդհանրապես Սփյուռքի մեջ, շատ դժվար է հայ մնալը: Մեր ընտանիքի մեջ ամեն մարդ ամեն բան արած է, որ հայ միջավայրի մեջ մեծնանք, հայկական դպրոց գնանք:
Մեծ հորս (Գևորգ Գանտահարյան-հեղ.) տունի մեջ միշտ երբ որ կերթայինք՝ հայերեն պատմություններ կը պատմեին, հայերեն երգեր կերգեին, հայկական թատրոն կը տանեին: Ամեն բան փորձած են անել, որ հայ մեծնանք՝ հայ մթնոլորտի մեջ: Փորձած են դաստիարակված երեխաներ մեծացնել. ես, քույրիկս, հորաքրոջս եւ մօրաքոյրներիս պզտիկները, շատ լավ դաստիարակություն ենք ստացել: Եվ ամենակարևորը՝ ընտանեկան ջերմ, տաքուկ մթնոլորտ են ստեղծել, ինչն առ այսօր շատ լավ ու թանկ հիշողություն է ինձ համար: Միակ բանը, որ կը կարոտնամ, Բեյրութը չէ, այլ իմ ընտանիքն է. մեծ հորս եմ հիշում, մեծ մայրիկներիս, պապայիս, մամայիս, կը կարոտնամ նրանց շատ, կը կարոտնամ տունս, մեր խոսակցությունները, զրույցները:
Գիտեք, հայրենիքի հետ կապը որ ես ունեմ, հիմա չէ որ ստեղծված է: Փոքր ժամանակից է ստեղծվել՝ մեծ հայրիկիս, պապայիս, մամայիս շնորհիվ: Հպարտություն չհնչի, բայց կը կարծեմ, որ ես շատ գոհ եմ ու ինքնավստահ որ քայլ եմ առել գալ Հայաստան եւ այստեղ մասնագիտանալ.ինչը ցաւոք իմ հասակակիցների մոտ չերեւաց։ Ես էլ կարող էի Բեյրութում կամ արտասահմանյան այլ երկրում բարձրագունյ ուսում ստանալ։ Բայց թե իմ ընտրած մասնագիտությունը այլ տեղ չկար եւ թե ինչու չե Հայաստանում երիտասարդական տարիները անցկացնելը կարծում եմ կյանքի ամենակարեւոր հանգրվանը կարող է նկատվել։ Եվ սա առաջին հերթին իմ ընտանիքի շնորհիվ է:
Դիմանակարի հենասյունը՝ Գևորգ Գանտահարյան…
– Սանա´ն, Գևորգ Գանտահարյանին ճանաչում են որպես ժամանակի հարգված ու ճանաչված մտավորական: Հետաքրքիր է, դու ինչպե՞ս ես հիշում նրան:
– Իմ ամբողջ մանկությունն իր հետ է կապված: Նրա հետ շատ ժամանակ եմ անցկացրել: Ինքն ինձ համար կը խենթանար, ես՝ իր համար, հատկապես որ նրա առաջին թոռնիկն եմ: Հիշում եմ՝ հազիվ իրենց տուն էի հասնում, մեծ մայրիկիս հետ պատշգամբում սպասում էին: Երբ տեսնում էին ինձ, կանչում էին՝ Սանա՛ն, Սանա՛ն: Երկու տարեկան էի, բայց ամեն ինչ հիշում եմ:
Հիշում եմ, թե ինչպես մեզ կը պտտեցներ: Կիրակի առավոտյան ժամը յոթին մեզի եկեղեցական երգերով կարթնացներ: Նեղվում էինք, թե՝ հաճիս, ձգի՛ քնանանք, կիրակի է: Բայց մի քանի րոպե անց կը հագնվեինք, և մեզ կը տաներ եկեղեցի: Հետո մի լավ պտտեցնում էր, ճանապարհին ինչ խանութ կար՝ մեզի նվերներ էր առնում: Օր մը մեզի «ոչ» չէ ասել, ինչ որ ասել ենք՝ «այո» է եղել պատասխանը: Նա պզտիկի հետ պզտիկ էր, մեծի հետ՝ մեծ:
Հետո եմ հասկացել, որ շատ պարզ ոճով շատ լուրջ բաներ էր մեզ բացատրել.արժեքներ էր փոխանցել։
Շատ-շատ կուզեի, որ հիմա, այս տարիքիս նա ներկա լիներ, որպեսզի ավելի հասուն խոսակցություններ ունենայինք, իր կարծիքը հարցնեի: 14 տարեկան էի, երբ ինքը մահացավ: Եթե հիմա ներկա լիներ՝ վստահ եմ, որ ինքն էլ ուրախ կլիներ, որ ես հոս եմ: Համոզված եմ, որ առաջինը ի՛նքը իմ կռնակը պիտի լիներ, որ ես հոս գայի:
Հիշում եմ նրա խրատը՝ «շատ գիրք կարդացե՛ք», և այն, որ գրքից զատ այլ հարստություն չուներ: Եթե իր տունը մտնեք, ամենուր գրադարակներ են, ամեն սենյակի մեջ 3-4 գրադարակ կա: Ասում էր՝ իմ հարստությունն այս գրքերն են: Եվ հիմա ո՛ր գիրքը որ բանաս՝ կա՛մ ընդգծված է, կա՛մ նոթ մը ըրած է: Երբ իրենց տուն էինք գնում, ինքը միշտ գիրք էր կարդում: Եվ նրա խոսքերն առ այսօր հնչում են ականջումս՝ գի՛րք կարդացեք, զարգացե՛ք, խելահա՛ս եղեք:
Փորձում եմ շատ գիրք կարդալ: Ճիշտ է, ժամանակի բերումով այս 4 տարին չեմ կարողանում շատ կարդալ, բայց պիտի փորձեմ իր ասածներն անպայման անել:
Եվ վերջում՝ Շահան Գանտահարյան…
– Սանա´ն, մեծ ջերմությամբ խոսեցիր ձեր պապիկի մասին: Հիմա խոսենք հայրիկի՝ Շահան Գանտահարյանի մասին:
– Պապաս ինձ համար երկրորդ մեծ պապան է. նույն բնավորությունն ունեն, մտածելակերպը: Պապաս կյանքիս մեջ շատ մեծ դեր է ունեցել: Միշտ իր խրատներն ուզած եմ ունենալ, միշտ իր կարծիքն եմ հարցնում: Մամաս ալ, պապաս ալ ինձի համար կյանքիս ուղեցուցյն են։ Միշտ կը փորձեմ իրենց պես ըլլալ, իրենց պես մտածել, միշտ կուզեմ իրենց կարծիքն ունենալ, թե ինչն է ճիշտ, ինչն է սխալ:
Փոքր ժամանակ պապաս մեզ հետ շատ ժամանակ է անցկացրել, միասին շատ ճամփորդել ենք: Միայն երբ մեծացա, գործի բերումով ինքը քիչ մը ավելի զբաղված էր լինում, ու ես իրեն շատ էի կարոտում: Միշտ գրում էի՝ պապա՛, խնդրում եմ, շո՛ւտ տուն արի: Բայց ինչքան էլ զբաղված լիներ, կեսօրները միշտ մեզ էր տրամադրում, գալիս էր տուն, և միասին ճաշում էինք:
Պապայիցս շատ բան եմ սովորել, նախ՝ ըլլալ համբերատար, հանդարտ, հարցերը դիտել ամեն կողմե, շատ մեծ հայրենասիրություն և իրականության մեջ լավ մարդ ըլլալ:
Մամայիս էլ պարտական եմ ստացածս դաստիարակության համար, որովհետև 24 ժամ պապաս ներկա չի եղել, մամաս է դաստիարակել մեզ: Մամաս մանկավարժ է, հայոց պատմություն և աշխարհագրություն է դասավանդում Համազգայինի Մելանքթոն և Հայկ Արսլանեան ճեմարանում:Նա իմ իդեալն է։
– Հետաքրքիր է, երբևէ շահարկե՞լ ես հայրիկի անունը:
– Ո՛չ, որովհետև ես ինքզինքս տեսնող մեկը չեմ: Նա, ով կշահագործե առիթները, կուզե ավելի ինքզինքը փաստել և ցույց տալ ուրիշներին: Իրականության մեջ ես իմ պապաս կը տեսնեմ իբրև միայն որպես իմ պապա: Չեմ ուզեր շահագործել իր անունը, ասել՝ հա՛, ես Շահանին աղջիկն եմ: Մարդիկ կան, որոնց հետ հազիվ պիտի ծանոթանաս, ասում են՝ ես ասոր աղջիկն եմ:
– Փաստորեն, քննությունները պապայի անունով չես ստացել («չար» կատակ):
– Ո՛չ, իմ արդար վաստակն է (ծիծաղում է-հեղ.):
– Շատերը, հատկապես նրանք, ովքեր հայրիկին ծանոթ չեն, նրան ճանաչում են իր հոդվածներով, արտահայտած գաղափարներով, իր գործերով: Հետաքրքիր կլինի նրան ճանաչել քո՝ Սանան Գանտահարյանի աչքերով: Ինչպե՞ս կբնութագրես հայրիկին:
– Ինձ համար աշխարհի ամենաբարի մարդն է: Շատ խելացի է, եթե կողքը նստիս՝ շատ բան կսովորես իրմե: Շատ կը մտածե ուրիշներու մասին, կուզե օգտակար լինել ուրիշներուն և կյանքը կը դիտե շատ թեթև (մեծ հայրիկս էլ էր այդպիսին): Միշտ կըսե՝ կյանքի մեջ մանրուքներով մի՛ զբաղվեք, ավելի մեծ բաներո՛վ զբաղվեք, և հարցերին ավելի թեթև, մակերեսայի՛ն նայեք, որ ձեր կյանքը շատ դժվար չդառնա: Միշտ մեզի կըսե՝ նախ առողջություն, և հետո պետք է միշտ ուրախ լինեք և փառք տաք Աստծուն, որ ընտանիքի կողքն ենք: Նրա համար ամենակարևորն այն է, որ մենք առողջ ենք. մամաս առողջ է, մենք իր կողքն ենք, ամեն մարդ շատ լավ է: Շատ պարզ անձ մըն է։
– Ի՞նչը կարող է նրան զայրացնել, տխրեցնել:
– Մինչև այսօր, 22 տարեկան պիտի դառնամ, վրաս երբեք չի ջղայնացել, բարկացել: Կասե՝ մի՛ ըներ, բայց չի ջղայնանար: Երբ քիչ մը տխուր եմ կամ նեղված, այն ատեն կը զգամ, որ ինքը նույնպես տխրում է: Ու շատ հաճախ կը փորձեմ թաքցնել, որ նեղված եմ:
– Սանա՛ն, ազգանունը նաև պատասխանատվություն է…
– Այո՛, պետք է քիչ մը ուշադիր լինես քայլերիդ մեջ: Ուրախություն է, որ Գևորգ, Շահան Գանտահարյանների և Գոհարին աղջիկն եմ: Երբ լսում եմ մեծ հայրիկիս անունը հուզվում եմ քիչ մը, ուրախանում, որ այդպիսի մարդիկ ի՛մս են:
Վերջաբանի փոխարեն.
-Կուզեմ խոսքս ավարտել հետևյալով. ամեն մեկ հայ պետք է գա և իր երկիրը տեսնի: Եվ լավ կլինի, որ հաստատվի այստեղ, թեև ամեն մարդ կարելիությունները չունի այստեղ ապրելու, ուսանելու:
Երկրորդ՝ կուզեմ ըսել, որ ամեն մարդ նախ պետք է լինի լավ մարդ: Լավ մարդ լինելը գալիս է ընտանիքից: Ընտանիքի անդամները միմյանց հանդեպ միշտ պետք է լինեն ջերմ, իրար հասկացող, գիտնան՝ ինչ է արդարը, ինչ է ճիշտը, ինչ է սխալը. իրարու հետ փոխհարաբերությունները շատ կարևոր են: Հարազատների եւ ազգականների ներկայությունը ընտանիքի մեջ շատ կարևոր է: Պարտադիր չէ լավ մարդ դառնալու համար լավ կրթություն ստանալ: Ընտանիքի մթնոլորտն արդեն կը բավե, որ մեկն իբրև լավ մարդ և լավ մտածելակեպ ունեցող մեկը դառնա: Ինձ համար ամենակարևորը լավ մարդ լինելն է…

SANAN KANTAHARIAN: “My biggest wish is for my children to live in Armenia…” (three generations, one common last name)
This interview presents a unique portrait of the Kantaharians and is based on Sanan Kantaharian, the granddaughter of well-known cultural figure, intellectual Kevork Kantaharian and the daughter of Editor-in-Chief of Lebanon’s Aztag Armenian Daily Shahan Kantaharian.
It introduces a family, the “door” of which is opened by 22-year old Sanan, who has been living in Armenia for the past four years now and studies in the Dance Department of the Faculty of Culture at the Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovyan.
And so, the first face in the “portrait” is Sanan Kantaharian.
“Hayern Aysor”: Why were you named Sanan?
Sanan Kantaharian: My father named me and my brother Sanan and Alik. The name Sanan (Sana) is the name of the bride in Kostan Zaryan’s book “Bride of Tatragom” and is taken from the story of Ruben (Ter-Minasyan) entitled “Memories of the Armenian Revolutionary”. In the story of Tatragom, there is a bride named Sana, whose husband became a freedom fighter, while Sanan escaped with a Kurd…
You should probably ask my father why he named me “Sanan” (smiling-ed).
“Hayern Aysor”: Sanan, you had to live alone at the age of 18. Was it easy to adapt?
S. K.: The most difficult thing was separating from my family. I had been living with my parents, sister and my grandmother for 18 years. It’s hard to be lonely, but everyone in Armenia is Armenian, and that is an advantage for me. If I traveled to a foreign country, I would have faced more difficulties. Here I didn’t feel strange, and that’s the most important thing.
“Hayern Aysor”: Had you visited Armenia before moving to the country?
S. K.: My first visit to Armenia was with my parents in 1997. I was very young, but I remember everything very well. I remember there was no electricity, but despite the problems, I became very connected to Armenia. First of all, in school I had always been told about the Homeland, Armenia and patriotism…I felt all that when I first set foot on Armenian land.
I would like to tell you a story. My parents took me to a playpen, but I don’t remember how we found it. The only thing I remember is that all the toys were old and torn apart. There were toy trains. One wagon would work, but the other wouldn’t. Everything was black and white. But I remember that I was very impressed and spent hours playing there. I didn’t want to go home. I always remembered that playground.
When we came to Armenia in 2005, I was older and was with my sister. We started sightseeing and I got to know Armenia better.
In 2006, I joined my father and participated in the opening of the cultural hall dedicated to my grandfather Kevork Kantaharian at the school in Nor Ayntap village. I got very emotional and had a good time.
In 2010, I moved to Armenia.
“Hayern Aysor”: Sanan, when did you choose dance as a profession?
S. K.: I have been dancing since I was 6 years old. At first, I started dancing classical dances, after which I started dancing for the Hamazkayin’s “Gayane and Knar” Dance Group.
Years ago, the “Amberd” Dance Group of Armenia visited Lebanon and performed with my dance group. I got acquainted with the members. When I asked one of the female dancers what she was involved in, she told me she studies dance. Until then, I didn’t know one could receive a higher education in the field. I got very excited, but I was thinking of how I was going to tell my parents. When I told them what I had decided to do, they were a little reserved. The reason wasn’t because I was going to be travelling to Armenia or because I was going to study dance, but because they were wondering how an 18-year old girl would live alone. They were a little surprised, but I convinced them and came.
Now, I don’t regret making that decision at all. Throughout these past years, I learned a lot about Armenian dances and customs that were unfamiliar to me. Many Armenian youth of the Diaspora are also unfamiliar with those dances. I would like all Diaspora Armenians to know more about the possibilities in Armenia, as well as keep in touch with the homeland and communicate with their fellow Armenians. For example, the “Ari Tun” Program is a great program. The youth come to Armenia, go sightseeing and establish contacts with their peers. This helps them strengthen their bonds with Armenia.
“Hayern Aysor”: Sanan, it’s interesting to know what Armenian youth of the Diaspora lack. What do they need that they can only find in Armenia?
S. K.: First of all, Armenians in the Diaspora can feel that they are far from the homeland. I think every Diaspora Armenian must come and understand what it means to be in Armenia. If Diaspora Armenians feel it, they will get connected and will realize that they have to come and stay in Armenia. I don’t think we should be living abroad any longer. We have a homeland and we have to live in that homeland. Just like the French live in France and the Lebanese live in Lebanon, Armenians should live in Armenia. For that, there have to be opportunities and connections so that people come to Armenia, start their businesses, study and start families. They won’t feel the longing and will understand what the homeland means. In school we always learned about patriotism. Diaspora Armenians have to come and see for themselves so that they’ll understand what patriotism means and not just talk about it.
“Hayern Aysor”: Sanan, the homeland is the homeland, but one always has problems and faces difficulties in a new environment. What difficulties have you faced in Armenia?
S. K.: The first was the language barrier. In the beginning, I had a hard time understanding the people at the university. There were lecturers who told me that I didn’t know Armenian. I was very offended because I had been struggling to improve my Armenian for 18 years so that I could speak well. But I didn’t give up. I became fluent, and now, the locals ask me to speak in Armenian so they can understand and be happy.
I think Diaspora Armenians should study in Western Armenian at the universities, at least for the first two years until they become fluent in Eastern Armenian.
I also felt the difference between mindsets. I didn’t understand it. But I got used to this and started acting like them a little. My friends tried to understand my mindset, and now everything is fine.
The greatest difficulty is the longing. I still feel it.
“Hayern Aysor”: Do you have any plans to live and work in Armenia?
S. K.: I would love to start a family and work in Armenia. My greatest desire is to have my children grow up and receive an education in Armenia. I’ll try to do everything possible and start a family here. My plan is to come and live here, and I think everything will be great.
“Hayern Aysor”: Do your parents know about your plans?
S. K.: Of course. I’m convincing them to come and live here as well.
“Hayern Aysor”: Is it working out?
S. K.: I’m getting there (laughing-ed.)…
“Hayern Aysor”: Does your family have a tradition?
S. K.: We always gather to celebrate Armenian Christmas. A choir sings in front of our house in the evening. My tradition is to spend New Year’s Eve with my family. My friends go out, but I prefer to stay at home. This year there will be an exception since I have decided to spend New Year’s Eve with my fiancé in France. It will be the first New Year’s Eve far away from my family.
“Hayern Aysor”: So, you are engaged to a person with whom you will be spending the rest of your life. Could you tell us about that?
S. K.: We got engaged in Armenia on New Year’s Eve last year. His name is Aren. He’s French-Armenian, but moved to our school when he was in 9th grade. The first day he came to our classroom, the teacher told him to grab a chair and sit down. He grabbed a chair and sat right next to me. We’ve been together for the past five years. We decided to get engaged on New Year’s Eve and bring our families to Armenia. It was my first New Year’s Eve in Armenia. It was very interesting. I didn’t know how Armenians spend New Year’s Eve in Armenia. Aren studies philosophy at the University of Sorbonne, and I’ll most likely be continuing my studies for a Master’s Degree in France next year.
“Hayern Aysor”: Does Aren know that you want to settle in Armenia?
S. K.: I’ll start convincing him. We’ll stay in France until we start a family. When we decide to start a family, we’ll move to Armenia.
Aren is very simple man like my father. They think alike, and this played a huge role in my decision.
“Hayern Aysor”: You said you have a sister. Tell us a little about her.
S. K.: Alik wants to follow in my parents’ footsteps, study politics and become a journalist. She’ll be graduating from school this year. I’ll convince her to come to Armenia as well, and I think she will.
“Hayern Aysor”: Do you have different personalities?
S. K.: I’m calmer and more silent, while she’s more energetic and talkative. For instance, she would tell my parents everything that happened at school when we would come home from school.
But there is something that we have in common. We both love justice. She is my closest friend. I love her, and I’m certain that she loves me too.
I remember when Alik was born. I was four years old. I was very jealous at first because she was in the center of everyone’s attention. I wanted everyone to love me too, but that passed as I got older. I have never felt my parents love either of us more than the other. They have treated us equally and love us both the same. We’ve never felt the difference.
“Hayern Aysor”: Sanan, let’s talk about your family. The Kantaharians are known and respected not only abroad, but in Armenia as well. How would you describe the Kantaharians? What did you inherit?
S. K.: First of all, I must say that it’s very hard to stay Armenian in Beirut, and in the Diaspora, for that matter. My family has done everything possible for me to grow up in an Armenian environment and attend an Armenian school.
Whenever we would visit my grandfather (Kevork Kantaharian-ed.), we listened to stories in Armenian, songs in Armenian and were taken to Armenian theaters. My family has done everything possible to make sure that I grow up in an Armenian environment. My parents have tried to raise well-disciplined children. My sister, cousins and I have received a great education. The most important thing is the warm environment that we were in, and I remember it to this day. I not only miss Beirut, but my family as well. I remember my grandfather and grandmothers. I miss my parents, my home and our conversations a lot.
You know, I became connected to the homeland a long time ago thanks to my grandfather and my parents. I don’t mean to be immodest, but I’m very content and feel self-confident for taking the decision to move to Armenia and receive an education here. Unfortunately, my peers didn’t take that decision. I could have received a higher education in Beirut or any other country, but no place offered studies in my field. I think the years of my youth in Armenia can be considered the most important milestone for me, and for this, I am first and foremost thankful to my family.
The “pillar” of the portrait: Kevork Kantaharian…
“Hayern Aysor”: Sanan, Kevork Kantaharian is acknowledged as a respected and well-known intellectual of his time. It’s interesting to know how you remember him.
S. K.: I spent my whole childhood with him. I spent a lot of time with him. He would go crazy for me and vice versa, especially since I’m his first grandchild. I remember how he and my grandmother would wait for me from the balcony as soon as I approached their house. They would see me and call out ��?Sanan, Sanan!’ I was two years old, but I remember everything.
I remember how he would spin us around. Every Sunday morning, he would wake us up by singing church songs, and we would complain and ask him to let us sleep. But after a couple of minutes, we would get up and he would take us to church. Then, we would tour the city, and he would buy us gifts from the stores on the way. He never said “no” to anything. He understood children and adults alike.
Later, I realized that he had explained very serious things to us and had transmitted values to us in a very simple way.
I would really like for him to be with us now so that I could have more serious conversations with him and ask him for his opinion. I was 14 when he passed away. If he was alive, I’m certain that he would be happy to know that I’m in Armenia. I’m certain that he would be the first to support my decision to come here.
I remember that he would tell us to “read many books” and that books were his only wealth. If you visit his house, you’ll see about four bookshelves in every room. He said books were his wealth. Now, if you open any of those books, you’ll see either highlighted words or notes. Whenever we went to see him, he would always be reading. I can still hear him telling us to read books, be smart and developed.
I try to read a lot. True, I haven’t been able to read a lot throughout these past four years due to lack of time, but I’ll try to do what he told me to do.
And finally, Shahan Kantaharian…
“Hayern Aysor”: Sanan, you talked about your grandfather with great love. Now, let’s talk about your father, Shahan Kantaharian.
S. K.: My father is like my second grandfather. They have the same mindset and same personality. My father has played a huge role in my life. I’ve always wanted to hear his words of advice and I always ask for his opinion. My parents guide me. I always try to be like them and think like them. I always want to hear their opinions on what is right and what is wrong.
My father used to spend a lot of time with us when we were younger. We used to travel a lot. As I got older, he started working more and I missed him a lot. I would always write to my father and ask him to come home soon. But no matter how busy he was, he would always spend time with us in the afternoons. He would come home and dine with us.
I have learned a lot from my father. First, I have learned to be calm and patient, view an issue from all angles, be patriotic and a good person.
I owe it to my mother for my discipline. My father wasn’t around 24 hours a day, and my mother raised us. My mother teaches Armenian history and geography at Hamazkayin Melankton and Haig Arslanian Lyceum. She is the ideal woman for me.
“Hayern Aysor”: Have you ever taken advantage of your father’ s name and last name?
S. K.: No, because I’m not one to take advantage for myself. A person who takes advantage always wants to show himself to others. In reality, I only look at my father as my father. I wouldn’t like to take advantage of his name and say ��?Yes, I am Shahan’s daughter’. There are people who know me as his daughter before I even get to know them well.
“Hayern Aysor”: So, you haven’t passed exams by mentioning your father’s name and last name (sinister joke)
S. K.: No, I studied for the exams (laughing-ed.).
“Hayern Aysor”: Many people, especially those who don’t know your father, know him for his articles, acts and ideas. It would be interesting to know him through Sanan Kantaharian’s eyes. How would you describe your father?
S. K.: For me, he is the kindest person in the world. He’s very smart. You’ll learn a lot from him. He cares a lot about other people. He wants to help others and takes things easy in life (my grandfather was like that as well). He always tells me to take things easy and go for greatness so that life won’t be complicated. He always tell us to stay healthy and be happy and thank the Lord for having your family by your side. The most important thing for him is that my mother’s healthy, we’re healthy and we’re by his side. He’s a very simple person.
“Hayern Aysor”: What makes him angry? What makes him sad?
S. K.: He hasn’t gotten angry at me to this day, and I’ll be turning 22 soon. He tells me not to do it, but doesn’t get mad. When I’m a little sad, I feel that he’s sad as well. I often try to hide the fact that I’m sad.
“Hayern Aysor”: Sanan, your last name also makes you feel responsible…
S. K.: Yes, I have to be a little careful. I’m glad to be the daughter of Shahan Kantaharian and Gohar and the granddaughter of Kevork Kantaharian. Whenever I hear my grandfather’s name, I get emotional and feel happy for the fact that these people are part of my family.
Instead of a conclusion:
Sanan Kantaharian: In closing, I would like to say that every Armenian must visit Armenia and see the country for himself. It would be nice, if all Armenians settled in Armenia, but not everyone has the opportunity to live and study here.
Secondly, each person has to be a good person. The family helps raise a child to become a good person. Family members must always be kind to each other, understand each other and know what’s fair, right and wrong. Relations between family members are very important. It’s very important to have relatives. You don’t have to have a good education to be a good person. The environment in the family is enough for you to be a good person and have a positive mindset. For me, the most important thing is to be a good human being…