Պատմական իրադարձություն Թբիլիսիում. Թումանյանի տունը վերստին բացեց դռները
Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան վերջին բնակարանում՝ Ամաղլեբա փողոցի թիվ 18 տանը, 2017 թվականի օգոստոսի 5-ին կայացավ «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտական, մշակութային կենտրոնի բացումը՝ նոր էջ դառնալով հայ-վրացական մշակութային կապերի տարեգրությունում: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Հայ առաքելական ուղղափառ սուրբ եկեղեցու Վիրահայոց թեմից:
Հիրավի պատմական այս իրադարձության հենքը 100-ամյա վաղեմության Մեծն Թումանյանի տան թբիլիսահայ համայնքին վերադարձն էր, որտեղ ժամանակին սիրով հյուրընկալվել են Աղայանն ու Կոմիտասը, Շիրվանզադեն, Իսահակյանը, Փափազյանը, Մառը, Իաշվիլին, Տաբիձեն, Գրիշաշվիլին, Բրյուսովը և ուրիշներ, որտեղ կազմակերպվել են գրական զրույցներ, ընթերցումներ, ասուլիսներ, տպագրված և անտիպ երկերի քննարկումներ, ուսումնասիրվել են հայ, վրաց և համաշխարհային գրականության նմուշներ:
Վրաստանի անկախացումից հետո հայ համայնքից օտարված Ամենայն հայոց բանաստեղծի տան ճակատագիրն օրհասական էր. մասնավոր սեփականատիրոջ պատկանող չգործող գրադարանային հատված և ժառանգներին մնացած կիսափուլ բնակարան:
Թումանյանի տունն իր օրինական սեփականատիրոջը հանձնվեց Հայաստանի գրողների միության նախկին նախագահ երջանկահիշատակ Լևոն Անանյանի անդուլ ջանքերով, ում աջակից դարձան Գյումրիի նախկին քաղաքապետ, այժմ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանը և IdeA հիմնադրամի համանախագահ Ռուբեն Վարդանյանը: Ամբողջական տեսքով Վիրահայոց թեմին նվիրաբերված տան վերանորոգությունը, բարեկարգումը և կահավորումն իրականացվեց Ջինիշյան հիշատակի և IdeA հիմնադրամների ու թեմի միջոցներով:
Անճանաչելի տեսք ստացած Հովհաննես Թումանյանի տան բացման հանդիսությանը մասնակցեցին Մայր Աթոռի պատվիրակությունը, Վրաստանի, Հայաստանի Հանրապետության պետական,քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, հյուրեր Ռուսաստանի Դաշնությունից և Հայաստանի տարբեր քաղաքներից ու շրջաններից, համայնքային կառույցների ղեկավարներ, թբիլիսահայ մտավորականներ:
Կենտրոնի բացման արարողությունը սկսվեց հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոնում Հովհաննես Թումանյանի շիրիմին ծաղկեպսակի զետեղմամբ և Վիրահայոց թեմի և Տավուշի թեմի առաջնորդների նախագահությամբ կատարված հոգեհանգստյան կարգով:
«Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտական, մշակութային կենտրոնի ժապավենը կտրեցին ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանը, IdeA հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էդգար Մանուկյանը, Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամի ԱՄՆ-ի մայր գրասենյակի գործադիր տնօրեն Էլզա Մանասյանը:Հոգևոր դասի մասնակցությամբ նորաբաց կենտրոնում կատարվեց տնօրհնեքի արարողություն:
«Հովհաննես-Թումանյանի տուն» գիտական, մշակութային կենտրոնի գործունեության և ապագայի ուղենիշների մասին բանախոսությամբ հանդես եկավ կենտրոնի տնօրեն Գիսանե Հովսեփյանը:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի օրհնության և բարեմաղթանքի ուղերձը ընթերցեց Մայր Աթոռի պատվիրակության ղեկավար, Տավուշի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը, ներկայացվեցին ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանի շնորհավորագրերը:
Տունը համայնքին վերադարձնելու և վերանորոգչական ու բարեկարգման աշխատանքների վավերագրությունը ցուցադրվեց տեսաֆիլմի միջոցով:
Այնուհետև ողջույնի խոսքով հանդես եկան Երևանի Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդուարդ Միլիտոնյանը, Լևոն Անանյանի որդին՝ «Արմենպրես»-ի տնօրեն Արամ Անանյանը, Վրաստանի գրողների միության նախագահ Մաղվալա Գոնաշվիլին, Վրաստանի հայ գրողների«Վերնատուն» միության նախագահ Ժորա Սնխչյանը, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը:
Ապա Ամենայն հայոց բանաստեղծի տունը ազգային նպատակների ծառայեցնելու կապակցությամբ շնորհավորանքի խոսք ասացին բարերարները, նվիրատուները:
Մենակատարուհի Աննա Բադալյանի երգը, Լիզա Թորոսյանի և Լևոն Չիդիլյանի ասմունքը Ժաննա Դավթյանի խամաճիկի համադրությամբ փոխանցեցին այն չմարող սերը, որը տածում է ժողովուրդն իր մեծ բանաստեղծի նկատմամբ:
Միջոցառումն ամփոփեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը երախտագիտության խոսքեր ուղղեց բոլոր բարերարներին, աջակիցներին՝ ազգանվեր գործ կատարելու և Թումանյանի պատմական տունը թբիլիսահայ համայնքին վերադարձնելու համար և նվիրեց թբիլիսահայ ճանաչված նկարիչներ Մերուժան Շահումյանի և Թենգիզ Միկոյանցի գործ նկարներից:
Ուշագրավ է, որ դատարկաձեռն չէին ներկայացել նաև հյուրերը: Կենտրոնի բացումը նվերներով շնորհավորեցին «Ջահ»-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սոս Սահակյանը, մոսկվայաբնակ Լամարա Աթոյանը, թբիլիսաբնակ Մերուժան Շահումյանը, Թենգիզ Միկոյանցը, Վալիկո Առաքելյանը և ուրիշներ:
Մեծն Թումանյանի տանը հարիր նորաբաց կենտրոնում այսուհետ ծավալվելու է գրական, գիտական, կրթամշակութային գործունեություն, սրահներից մեկը կրելու Լևոն Անանյանի անունը, որտեղ տեղի են ունենալու հայ և վրաց գրողների հանդիպումներ, գրքերի քննարկումներ, կենտրոնում ստեղծվելու է ազգագրության ուսումնասիրության և զարգացման, արվեստի գործիչների մշակութային կապերի օջախ, տիկնիկային թատրոն, ՀԲԸՄ վիրտուալ համալսարանի մասնաճյուղ, վիրահայության հոգևոր, մշակութային ժառանգության թանգարան, գրադարան:

�?сторическое событие в Тбилиси: Дом Туманяна вновь раскрыл двери
В последней тбилисской квартире Ованеса Туманяна по адресу улица Амахлеба, дом 18, 5 августа 2017 года состоялось открытие научного, культурного центра, став новой страницей в летописи армяно-грузинских культурных связей. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из Грузинской епархии Святой Армянской Православной Апостольской церкви.
Основой для этого поистине исторического события послужило возвращение армянской общине Тбилиси столетнего дома Великого Туманяна, где в свое время гостили Агаян и Комитас, Ширванзаде и �?саакян, Папазян, Мар, �?ашвили, Табидзе, Гришашвили, Брюсов и другие, где организовывались литературные беседы, чтения, обсуждения изданных и неизданных произведений, изучались образцы армянской, грузинской и мировой литературы.
Судьба дома поэта всех армян после провозглашения Грузией независимости была воистину трагичной: принадлежащий частному собственнику библиотечный нефункционирующий сектор и оставшаяся наследником полуразвалившаяся жилая часть.
Дом Туманяна был возвращен его законному владельцу усилиями бывшего председателя Союза писателей Армении блаженной памяти Левона Ананяна, которому содействовали экс-мэр Гюмри, ныне депутат Национального Собрания РА Вардан Гукасян и сопредседатель фонда IdeA Рубен Варданян. Ремонт, благоустройство и оснащение дома, подаренного армянской епархии Грузии, осуществлены на средства фондов «Памяти Джинишян», IdeA а также епархии.
В церемонии открытия дома Ованеса Туманяна, приобретшего неузнаваемый вид, участвовали делегация Первопрестола, государственные, политические деятели Грузии и Армении, дипломаты, гости из Российской Федерации и разных городов и областей Армении, руководители общинных структур, представители армянской интеллигенции Тбилиси.
Церемония открытия Центра началась возложением венков на могилу Ованеса Туманяна в пантеоне армянских писателей и общественных деятелей Ходживанка и заупокойной церемонии.
Ленточку научного, культурного центра «Дом Ованеса Туманяна» перерезали депутат НС РА Вардан Гукасян, исполнительный директор фонда IdeA Эдгар Манукян, исполнительный директор центрального офиса фонда «Памяти Джинишян» в США Эльза Манасян.
С речью о деятельности и будущем центра выступила директор центра Гисане Овсепян.
Послание благословения и доброго пожелания Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II зачитал глава делегации Первопрестола, предстоятель Тавушской епархии епископ Баграт Галстанян, были представлены поздравления министра Диаспоры РА Грануш Акопян, Чрезвычайного и Полномочного посла РА в Грузии Юрия Варданяна.
Процесс возвращения дома общине и работы по ремонту и благоустройству были представлены видеофильмом.
Затем с приветственными речами выступили директор Ереванского Дома-музея Ованеса Туманяна Нарине Тухикян, председатель Союза писателей Армении Эдуард Милитонян, сын Левона Ананяна, директор «Арменпресс» Арам Ананян, председатель Союза писателей Грузии Магвала Гонашвили, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Жора Снхчян, поэт, переводчик Гиви Шахназар, директор центра «Айартун» армянской епархии Грузии Левон Чидилян. Со словами поздравления по случаю использования в национальных целях дома поэта всех армян выступили благотворители, спонсоры.
Затем выступили солистка Анна Бадалян, декламаторы Лиза Торосян и Левон Чидилян и другие.
Завершилось мероприятие речью предстоятеля армянской епархии Грузии. Епископ Вазген Мирзаханян высказал слова признательности благотворителям и всем, кто оказал содействие возвращения исторического дома Туманяна армянской общине Тбилиси и преподнес полотна армянских художников Тбилиси Меружана Шаумяна и Тенгиза Микоянца.
Примечательно, что не с пустыми руками прибыли и гости. Подарками отметили открытие центра председатель совета попечителей «ДЖАГ» Сос Саакян, москвичка Ламара Атоян, тбилисские армяне Меружан Шаумян, Тенгиз Микоянц, Валико Аракелян и другие.
Новый центр отныне будет осуществлять научную, литературную, образовательно-культурную деятельность, один из залов будет носить имя Левона Ананяна, где будут проходить встречи армянских и грузинских писателей, обсуждения книг. В центре будет создан очаг исследования и развития этнографии, культурных связей деятелей культуры, кукольный театр, филиал виртуального университета ВАБС, музей духовного, культурного наследия армянства Грузии, библиотека.