Տեղի ունեցավ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի փակման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 28-ին ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոցի փակման հանդիսավոր արարողությունը: Ծրագիրն իրականացվեց ԵՊՀ հետ համատեղ:
Կազմակերպվեցին դասընթացներ հետևյալ հինգ ուղղություններով՝ Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում, Հայոց լեզվի ուսուցիչների և կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում, Երիտասարդ լրագրողների վերապատրաստում, Ազգային երգի խմբավարների և պարուսույցների վարպետության դասընթացներ, Երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթաց:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը մասնակիցներին փոխանցեց նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը` կարևորելով «Սփյուռք» ամառային դպրոցի դասընթացների դերը հայապահպանությանն աջակցելու գործում: Նա շնորհակալություն հայտնեց ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմին՝ դասընթացները մեծ պատասխանատվությամբ և բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և նշեց, որ դպրոցի նպատակներից մեկը օտար ափերում տարբեր մշակույթների ազդեցության պայմաններում գործող սերունդներին հայ պահելն է: «Դպրոցի 3 դասընթացներն ավարտվել են հուլիսի 14-ին, այսօր ավարտվեց Հայոց լեզվի արագացված ուսուցման դասընթացը, որին մասնակցեց շուրջ 120 սփյուռքահայ՝ 22 երկրից և Հայոց լեզվի ուսուցիչների և կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստման դասընթացը, որին մասնակցեց 58 սփյուռքահայ՝ 20 երկրից: Սիրելի՛ մասնակիցներ, դուք ձեռք բերեցիք նոր գիտելիքներ ու հմտություններ: Ձեր ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը նոր ընկերներն են: Նոր կապերն ու հարաբերությունները աստիճանապար ձևավորում են ազգային զորավոր ցանց, որը պետք է դառնա հայապահպանության երաշխավորներից մեկը»:
Ներկաներին ողջունեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի իրականացման ԵՊՀ պատասխանատու Մհեր Հովհաննիսյանը: Նա նշեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ ԵՊՀ համագործակցությունը արդյունավետ է և դպրոցը տարեցտարի գրանցում է նորանոր հաջողություններ:
Շնորհակալական խոսքով հանդես եկավ Հայոց լեզվի ուսուցիչների և կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստման դասընթացի մասնակից Աստղիկ Լագզյանը (Ռուսաստան)՝ նշելով. «Սփյուռքի նախարարությունն և համալսարանը շնորհակալ աշխատանք են իրականացնում: Գիտելիքների ողջ պաշարը, որ տանում ենք մեզ հետ, պետք է օգտագործենք՝ համայնքներում հայապահպանության գործը լավագույնս կազմակերպելու համար: Ձեր կողմից ներդրված այս ջանքերը պետք է հասնեն նպատակին»:
Աստղիկ Լագզյանը հավելեց, որ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի Հայոց լեզվի արագացված ուսուցման դասընթացին մասնակցեցին նաև իր երկու զավակները և այժմ ազատ գրում, կարդում են հայերեն, հաճույքով կատարում են հայ ազգագրական և ժողովրդական երգեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալը և ծրագրի իրականացման պատասխանատուն հավաստագրեր հանձնեցին դպրոցի մասնակիցներին:
Այնուհետև «Սփյուռք» ամառային դպրոցի բոլոր ուղղությունների ներկայացուցիչները հանդես եկան ազգային երգերի, պարերի կատարումներով, ասմունքեցին և ներկայացրին իրենց ստեղծագործությունները, իրենց գոհունակությունը հայտնեցին նման կարևոր ծրագիրը կյանքի կոչելու համար:
2012-2017թթ. «Սփյուռք» ամառային դպրոցի դասընթացներին մասնակցել է 1431 սփյուռքահայ: Յուրաքանչյուր տարի մասնակցել է նախատեսվածից կրկնակի անգամ ավելի մասնակիցներ:
Ուսումնական, տեսական և գործնական պարապմունքներին զուգահեռ ծրագրի մասնակիցների համար կազմակերպվեցին մշակութային միջոցառումներ, նրանք այցելեցին թանգարաններ, շրջագայեցին Հայաստանի տեսարժան վայրերով, հանդիպումներ ունեցան հայտնի մտավորականների, պետական և հասարակական գործիչների հետ:

Состоялась торжественная церемония закрытия «Летней школы «Спюрк»
В зале центра культуры ЕГУ 28 июля состоялась торжественная церемония закрытия «Летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА. Программа реализована совместно с ЕГУ.
Были организованы курсы по следующим пяти направлениям: Ускоренное обучение армянскому языку; Переподготовка учителей армянского языка и организаторов образовательного дела; Переподготовка молодых журналистов; курсы мастерства хормейстеров национальной песни и хореографов; курсы молодых лидеров и организаторов общинного дела.
Приветственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян участникам передал заместитель министра Серж Срапионян, отметивший важность курсов «Летней школы «Спюрк» в деле содействия сохранению армянства. Он выразил благодарность профессорско-преподавательскому составу ЕГУ за организацию курсов с большой ответственностью и на высоком уровне, отметив, что одной из целей школы является сохранение армянственности молодежи, живущей на чужбине в условиях влияния различных культур. «Три курса школы завершились 14 июля, сегодня завершился курс ускоренного изучения армянского языка, в котором участвовали 120 армян Диаспоры из 22 стран и курс переподготовки учителей армянского языка и организаторов образовательного дела, в котором участвовали 58 армян Диаспоры из 20 стран. Дорогие у частники, вы приобрели новые знания и навыки. Одно из ваших самых больших обретений – новые друзья. Новые связи и отношения постепенно формируют мощную национальную систему, которая должна стать одним из гарантов сохранения армянства».
Присутствующих приветствовал также ответственный ЕГУ за осуществление «Летней школы «Спюрк» Мгер Ованнисян, отметивший, что сотрудничество ЕГУ с Министерством Диаспоры РА эффективно и школа год от года фиксирует новые успехи.
С благодарственной речью выступила участница курса переподготовки учителей армянского языка и организаторов образовательного дела Астхик Лагзян (Россия), отметившая: «Министерство Диаспоры и университет осуществляют благодарную работу. Весь запас знаний, который мы увозим с собой, должны использовать для организации наилучшим образом в общинах дело сохранения армянства. Приложенные вами усилия должны достичь поставленной цели».
Она добавила, что в ускоренных курсах армянского языка «Летней школы «Спюрк» участвовали также двое ее сыновей, и теперь свободно читают и пишут по-армянски, с удовольствием исполняют армянские этнографические и народные песни.
Заместитель министра Диаспоры РА и ответственный за осуществление программы вручили участникам сертификаты.
Затем представители всех направлений «Летней школы «Спюрк» выступили с исполнением национальных песен и танцев, декламировали и представили свои произведения, выразили удовольствие претворением в жизнь такой важной программы.
В течение 2012-2017гг. в курсах «Летней школы «Спюрк» участвовали 1431 армянин Диаспоры. Каждый год участвовало вдвое больше людей, чем было намечено.
Параллельно с учебными, теоретическими и практическими занятиями для участников программы были организованы культурные мероприятия, они посещали музеи, путешествовали по достопримечательным местам Армении, встречались с известными представителями интеллигенции, государственными и общественными деятелями.