Ամերիկահայ ընտանիքը Մատենադարանին նվիրաբերեց 15-րդ դարի Ավետարանը
«Կծիծաղեք թերևս, բայց պետք է ասեմ` երազում ձայն լսեցի, այս Սուրբ Ավետարանն ինձ ըսավ. «Երթամ ննջեմ զիմ Հայաստան, երթամ ննջեմ զիմ Երևան». Տիկին Հռիփսիմե Դադայան-Բարնակյանը Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանին նվիրաբերեց 15-րդ դարի՝ Երուսաղեմում ընդօրինակված Ավետարանը։
«Մատենադարանում հանգրվանած ու պահպանվող յուրաքանչյուր արժեքավոր ձեռագիր ունի իր պատմությունը, իր անցած ճանապարհը, որն արտացոլում է մեր ազգի պատմությունը»,- a1plus.am-ի փոխանցմամբ՝ ասում է ձեռագրատան գլխավոր ֆոնդապահ Գևորգ Տեր-Վարդանյանը։
Ավետարանը 1918-ին Խարբերդի նահանգից Երևան գաղթած Եղսայի մայրիկին պահպանության է հանձնում հիվանդ մի գաղթական, որն ավաղ չի ապաքինվում, և ձեռագիրը մնում է Դադայանների ընտանիքում, որոնք երևանից տեղափոխվում են Ֆրանսիա, այնուհետև Ամերիկա։ Մեկ դար այս սուրբ մասունքը պահել-փայփայել են Դադայան ընտանիքի սերունդները, և այժմ Եղսայի մայրիկի թոռները՝ Հրայրը և Հռիփսիմեն, որոշում են կայացրել նվիրաբերել Մատենադարանին։ Իսկ թե ինչու հենց Մատենադարանին, տիկին Հռիփսիմեի խոսքով, հետաքրքրվել է աշխարհի տարբեր թանգարաններով ու հասկացել, որ ամենաապահովը ՀՀ Մատենադարանն է, որ այստեղի մասնագետները գուրգուրանքով կպահպանեն այն։
«Որևէ ձեռագիր, որ մտնում է Մատենադարան, կորցնում է իր դրամային արժեքը, դառնում անգին արժեք,- ասում է տնօրենի պաշտոնակատար Վահան Տեր-Ղևոնդյանը, և հավելում,- Այս ձեռագիրն էլ, որը հայտնի է «Հրաշափառ», «Հրաշագործ» անունով, տիկին Հռիփսիմեն դեռևս նվիրաբերելուց առաջ մերժել է գնահատելու փաստաբանի խորհուրդը»։
Ի երախտագիտություն՝ Հռիփսիմե Դադայան-Բարնակյանին ու Հրայր Դադայանին պարգևատրվեցին «Մատենադարան» հուշամեդալով։

Семья американских армян преподнесла Матенадарану Евангелие XV века
«Наверное, посмеетесь, но должна сказать: во сне мне явился голос, эта священная книга мне сказала: «Поеду в Армению, поеду в Ереван». Госпожа Рипсиме Дадаян-Барнакян преподнесла Матенадарану имени Месропа Маштоца скопированное в �?ерусалиме Евангелие XV века.
«Каждая ценная рукопись, хранящаяся в Матенадаране, имеет свою историю, свой пройденный путь, отражающий историю нашего народа», – как передает a1plus.am, говорит главный держатель фондов Матенадарана Геворг Тер-Варданян.
Матушке Егсаи, в 1918 году бежавшей в Ереван из Харберда, Евангелие это передал на хранение больной беженец, который, увы, не выздоровел, и рукопись остается в семье Дадаянов, которые из Еревана переехали во Францию, затем в Америку. На протяжении столетия эту святыню хранили поколения семьи Дадаянов, и ныне внуки матушки Егсаи, Грайр и Рипсиме, решили преподнести ее Матенадарану. Почему именно Матенадарану? По словам госпожи Рипсиме, она интересовалась музеями мира, и поняла, что самый надежный – Матенадаран Армении, что здешние специалисты бережно будут хранить.
«Любая рукопись, попавшая в Матенадаран, теряет свою денежную ценность, становится бесценной. Эту рукопись, известную под названием «Грашапар», «Грашагорц», госпожа Рипсиме отказалась оценивать, как советовал адвокат», – говорит В. Тер-Гевондян.
В знак признательности Рипсиме Дадаян-Барнакян и Грайр Дадаян награждены памятной медалью «Матенадаран».