Ամերիկահայ ընտանիքը Մատենադարանին նվիրաբերեց 15-րդ դարի Ավետարանը
«Կծիծաղեք թերևս, բայց պետք է ասեմ` երազում ձայն լսեցի, այս Սուրբ Ավետարանն ինձ ըսավ. «Երթամ ննջեմ զիմ Հայաստան, երթամ ննջեմ զիմ Երևան». Տիկին Հռիփսիմե Դադայան-Բարնակյանը Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանին նվիրաբերեց 15-րդ դարի՝ Երուսաղեմում ընդօրինակված Ավետարանը։
«Մատենադարանում հանգրվանած ու պահպանվող յուրաքանչյուր արժեքավոր ձեռագիր ունի իր պատմությունը, իր անցած ճանապարհը, որն արտացոլում է մեր ազգի պատմությունը»,- a1plus.am-ի փոխանցմամբ՝ ասում է ձեռագրատան գլխավոր ֆոնդապահ Գևորգ Տեր-Վարդանյանը։
Ավետարանը 1918-ին Խարբերդի նահանգից Երևան գաղթած Եղսայի մայրիկին պահպանության է հանձնում հիվանդ մի գաղթական, որն ավաղ չի ապաքինվում, և ձեռագիրը մնում է Դադայանների ընտանիքում, որոնք երևանից տեղափոխվում են Ֆրանսիա, այնուհետև Ամերիկա։ Մեկ դար այս սուրբ մասունքը պահել-փայփայել են Դադայան ընտանիքի սերունդները, և այժմ Եղսայի մայրիկի թոռները՝ Հրայրը և Հռիփսիմեն, որոշում են կայացրել նվիրաբերել Մատենադարանին։ Իսկ թե ինչու հենց Մատենադարանին, տիկին Հռիփսիմեի խոսքով, հետաքրքրվել է աշխարհի տարբեր թանգարաններով ու հասկացել, որ ամենաապահովը ՀՀ Մատենադարանն է, որ այստեղի մասնագետները գուրգուրանքով կպահպանեն այն։
«Որևէ ձեռագիր, որ մտնում է Մատենադարան, կորցնում է իր դրամային արժեքը, դառնում անգին արժեք,- ասում է տնօրենի պաշտոնակատար Վահան Տեր-Ղևոնդյանը, և հավելում,- Այս ձեռագիրն էլ, որը հայտնի է «Հրաշափառ», «Հրաշագործ» անունով, տիկին Հռիփսիմեն դեռևս նվիրաբերելուց առաջ մերժել է գնահատելու փաստաբանի խորհուրդը»։
Ի երախտագիտություն՝ Հռիփսիմե Դադայան-Բարնակյանին ու Հրայր Դադայանին պարգևատրվեցին «Մատենադարան» հուշամեդալով։

“You might laugh, but I must say that I heard a voice in my dream, and this Gospel Book “said” the following to me: “I want to go and rest in Armenia, I want to go and rest in my Yerevan”.” Mrs. Hripsime Dadaian-Barnakian has donated the 15th century Gospel Book copied in Jerusalem to the Institute of Ancient Manuscripts after Mesrop Mashtots (Matenadaran).
“Every valuable manuscript donated to and kept in the Matenadaran has a story behind it, and each story reflects the history of our nation,” says chief fund keeper of the house of manuscripts Gevorg Ter-Vardanyan, reported a1plus.am.
In 1918, an ill migrant hands the Gospel Book over to Yesai’s mother, who had migrated from the state of Kharberd to Yerevan. Unfortunately, the migrant doesn’t recover, and the manuscript is kept by the Dadayans, who move from Yerevan to France and later to the United States of America. The generations of the Dadayans protected and pampered this holy relic, and now, the grandsons of Yesai’s mother – Hrayr and Hripsime – have decided to donate it to the Matenadaran. Why have they decided to donate it to the Matenadaran? According to Mrs. Hripsime, she has asked about various museums of the world and has realized that the safest place is the Matenadaran in the Republic of Armenia and that the specialists of the Matenadaran will maintain it with tenderness.
“Any manuscript that is entered into the Matenadaran, becomes a national asset,” says the acting director Vahan Ter-Ghevondyan and adds the following: “Before donating this manuscript, which is known as “Hrashapar” or “Hrashagorts”, Mrs. Hripsime rejected her lawyer’s advice to estimate the value of the manuscript.”
Hripsime Dadaian-Barnakian and Hrayr Dadaian were awarded with the “Matenadaran” Commemorative Medal as a token of appreciation.