«Առաջնորդների դասընթացներն օգնում են առաջնորդին բնորոշ հմտություններ ձեռք բերել». Կարո Արսլանյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության բազմաթիվ նախաձեռնություններից մեկն էլ «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագիրն է, որում ներառված են նաև Առաջնորդների դասընթացները: Ամեն տարի այս դասընթացներին մասնակցում են Սփյուռքի տարբեր երկրներից Հայաստան եկող հայորդիները: Նրանցից մեկն էլ Կարո Արսլանյանն է՝ Քուվեյթից, ում հետ զրույց ծավալվեց «Հայերն այսօր»-ի համար:
-Կարո՛, ասացեք խնդրեմ, ի՞նչ մասնագետ եք և ի՞նչ է տալիս Ձեզ այս դասընթացը:
-Ես բնիկ սիրիահայ եմ, ավարտել եմ Կարեն-Եփփե ազգային ճեմարանը, հետագայում Հալեպի պետական համալսարանում մասնագիտացել եմ քիմիագիտության մեջ, այնուհետև 4 տարի Կարեն Եփփե ազգային ճեմարանում աշխատել եմ որպես ուսուցիչ: Հետագայում տեղափոխվել եմ Քուվեյթ և արդեն 10 տարի վարում եմ Քուվեյթի ազգային վարժարանի փոխտնօրենի պաշտոնը:
-Քիմիա չե՞ք դասավանդում…
-Քիմիա չեմ դասավանդում, որովհետև յուրաքանչյուր անհատ մի աշխատանք անելու իրավունք ունի. այդպիսի՛ն են երկրի օրենքները, սակայն ներքին կարգով դասավանդում եմ «Հայ դատ»:
-Այս դասընթացին մասնակցելու որոշումը Ձե՞րն է. ի՞նչ ակնկալիքներ ունեիք այս ծրագրից:
-Սա անհատական որոշում չէ, համայնքի որոշումն է, սակայն ցանկությունն, անշուշտ, իմն էր: Ես զբաղվում եմ նաև ավագ դպրոցի աշակերտների, երիտասարդների խնդիրներով, հետևաբար, մենք հարմար գտանք մեր մասնակցությունն ունենալ այս դասընթացներին:
-Ձեր կարծիքով առաջնորդ ծնվու՞մ են, թե՞ դառնում են:
-Շատ հետաքրքիր հարցում է. այս հարցին մենք անդրադարձել ենք դասընթացի ժամանակ: Իհարկե, առաջնորդներն ի ծնե ունենում են բնավորության որոշակի առանձնահատկություններ, սակայն կարելի է որոշ հմտություններ ձեռք բերել դաստիարակչական, կրթական մեթոդներով:
-Դուք ծնվե՞լ եք առաջնորդ, թե՞սովորում եք դառնալ առաջնորդ…
-Անհամեստություն չթվա, սակայն ասեմ, որ առաջնորդողին բնորոշ մի քանի գծեր ունեմ, որոնք պետք է զարգացնել, հմտություն ձեռք բերել. մարդն անպայման պետք է ինքնազարգացմամբ զբաղվի: Առաջնորդին բնորոշ հատկանիշների մեջ կարևոր են ոչ միայն կամային հատկանիշները, այլև՝ բազմակողմանի զարգացվածությունն ու կազմակերպչական ջիղը: Առաջնորդը պետք է լինի ինքնավստահ, համբերատար, լավ ծրագրավորող, նպատակասլաց, կարողանա ճանաչել սեփական ուժերը:
– Քուվեյթ վերադառնալուց հետո ու՞մ և ի՞նչ եք սովորեցնելու այստեղ ձեռք բերած հմտություններից:
-Որպես մանկավարժ՝ ես գտնում եմ, որ մեզ փոխանցված գիտելիքներն ավելացնելով՝ պետք է փոխանցենք հաջորդ սերունդներին: Ես սկաուտների շարքերում եմ եղել, Սփյուռքում մեզ դաստիարակել են ու սովորեցրել մեր իմացածը փոխանցել նորերին: Մենք ամեն ջանք գործադրում ենք, որ երիտասարդությանը մղենք դեպի Հայրենիք, որպեսզի նրանք Հայրենիքը չընկալեն ոչ որպես վերացական գաղափար: Փա՛ռք Աստծո, վերջին տարիներին շատ ուսանողներ ունենք Բժշկական, ճարտարագիտական համալսարաններում: Այս տարի Ճարտարագիտական համալսարանում 5 շրջանավարտ ունեցանք, իսկ 4 հոգի ընդունվեցին Բժշկական համալսարան:
-Հարգելի՛ Կարո, Դուք ասացիք, որ վարում եք Քուվեյթի միակ ազգային հայկական դպրոցի տնօրենի պաշտոնը, սակայն ես գիտեմ, որ Դուք նաև «Ազդարար» ամսաթերթի խմբագիրն եք. ասացեք, խնդրեմ, թե ինչ ուղղվածություն ունի այն և ինչպիսի նյութեր են տեղ գտնում թերթի էջերում:
-Այո՛, ես նաև այդ թերթի խմբագիրն եմ. այնտեղ հրապարակվում են զանազան բնույթի նյութեր՝ սկսած քաղաքականից, վերջացրած՝ մշակութային նյութերով: Բացի այդ՝ ես նաև ստեղծագործում եմ, երևի մոտ օրերս հրատարակվի իմ բանաստեղծությունների ժողովածուն. հուսամ, որ Հայրենիքում կանեմ գրքիս շնորհանդեսը:
-Հասցրե՞լ եք նաև շրջել քաղաքում, տեսարժան վայրերում լինել:
-Օրը շատ հագեցած է լինում, դասընթացը երկար է տևում, ուստի շատ շրջել չի հաջողվում, սակայն ասեմ, որ ես Երևանի Խ.Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի մագիստրատուրայի ուսանող եմ. Երևանը, Հայաստանն ինձ անծանոթ չեն, աչքերս գոց՝ գիտեմ Երևանը:

«Курсы лидеров помогают приобрести навыки, характерные для лидера»:Каро Арсланян
Одной из многочисленных инициатив Министерства Диаспоры РА является программа «Летняя школа «Спюрк», в которую включены также курсы лидеров. Ежегодно в этих курсах участвуют армяне из разных стран. Один из них – Каро Арсланян из Кувейта, с которым и развернулась наша беседа для «Армяне сегодня».
– Каро, скажите пожалуйста, кто Вы по специальности и что дают Вам эти курсы?
– Я коренной сирийский армянин, окончил национальную семинарию «Карен Эппе», впоследствии в государственном университете Алеппо специализировался в области химии, затем 4 года преподавал в национальной семинарии «Карен Эппе». Потом перебрался в Кувейт и уже 10 лет являюсь директором национальной гимназии Кувейта.
– Химию не преподаете?..
– Не преподаю химию, потому что каждый имеет право выполнять одну работу: таковы законы страны, однако внутренним порядком преподаю «Ай-Дат».
– Решение участвовать в этих курсах Вы приняли сами, каковы Ваши ожидания от этой программы?
– Это не личное решение, а общины, но желание, безусловно, было мое. Я занимаюсь также проблемами учащихся старшей школы, молодежи, и мы сочли целесообразным мое участие в этих курсах.
– По Вашему мнению, лидерами рождаются или становятся?
– Очень интересный вопрос, мы затрагивали его в процессе курсов. Конечно, лидеры от рождения обладают определенными особенностями характера, однако некоторые навыки можно приобрести образовательными, воспитательными методами.
– Вы родились лидером или учитесь стать таковым?..
– Пусть не покажется нескромным, но скажу, что обладаю некоторыми чертами, присущими лидеру, которые нужно развивать, приобретать навыки. Человек должен непременно заниматься саморазвитием. Среди качеств, присущих лидерам, важны не только волевые качества, но и всесторонняя развитость и организаторская жилка. Лидер должен быть самоуверенным, терпеливым, уметь планировать дела, целеустремленным, способным оценивать собственные силы.
– По возвращении в Кувейт кого и чему будете учить приобретенным здесь навыкам?
– Как педагог, считаю, что, увеличивая знания, мы обязаны передавать их последующим поколениям. Я был в рядах скаутов, в Диаспоре нас приучили передавать свои знания другим. Мы прилагаем все усилия, что бы направить молодежь к Родине, чтобы они не воспринимали Родину как отвлеченную идею. Слава Богу, в последние годы у нас много студентов в инженерном, медицинском университетах. В этом году �?нженерный университет окончили пятеро наших выпускников. Еще четверо поступили в Медицинский университет.
– Уважаемый Каро, Вы сказали, что занимаете должность директора единственной в Кувейте национальной гимназии, однако мне известно, что Вы также редактируете ежемесячник «Аздарар». Скажите пожалуйста, какова его направленность и какие материалы публикуются на его страницах?
– Да, я также являюсь редактором этой газеты, в ней публикуются различные материалы – начиная с политических, кончая культурными. Кроме того, я также сочиняю – в ближайшие дни, наверное, выйдет в свет мой сборник стихов. Надеюсь, презентация пройдет на Родине.
– Успели также погулять по городу, посетить достопримечательности?
– Дни очень насыщены, занятия длятся долго, так что много гулять не получается. Однако скажу, что я студент магистратуры Ереванского государственного педагогического университета им.Х.Абовяна: Ереван, Армения мне знакомы, в Ереване я ориентируюсь с закрытыми глазами.