«Ինձ համար այսօր պատմական օր է, կյանքիս ամենաերջանիկ օրը, որովհետև Հայրենիքիս լիարժեք քաղաքացին պետք է դառնամ». Հրաչ Վարդանյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հյուրընկալ դռները միշտ բաց են աշխարհի տարբեր ծագերից Հայաստան ժամանող մեր հայրենակիցների առջև: Սփյուռքի նախարարությունը նրանց համար տուն է՝ տան մեջ, և այդ տունը ջերմությամբ է ընդունում հայրենաբաղձ հայերին: Այս օրերին նախարարությունում հյուրընկալված քաթարաբնակ ճարտարագետ Հրաչ Վարդանյանի հետ հարցազրույց ծավալվեց «Հայերն այսօր»–ի համար, որը ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
-Պարո՛ն Վարդանյան, բարո՛վ եք եկել Հայրենիք: Գիտեմ, որ լիբանանահայ եք. ինչպե՞ս եք հայտնվել Քաթարում:
-Ծնվել եմ Լիբանանում. հայրս Արևմտյան Հայաստանի Յոզգաթ քաղաքից է, մայրս Կուտինայից է՝ Կոմիտասի ծննդավայրից: Ապրել եմ Լիբանանում, վերջին 12-13 տարիներին ապրում եմ Քաթարում: Մասնագիտությամբ էլեկտրաճարտարագետ եմ և ներկայումս Քաթարում իմ մասնագիտությամբ եմ աշխատում: Մասնագիտությանս բուն էությունը մեծ շինությունների, ընկերությունների, օդանավակայանների, հիվանդանոցների, զորակայանների և այլ կառույցների էլեկտրական համակարգերի աշխատանքների ուսումնասիրությունն է: Մեր աշխատակիցները ստուգում են՝ արդյո՞ք արված աշխատանքն ըստ նախագծի է ընթանում և զեկուցում են տվյալների մասին:
-Ի՛նչ տվեց Ձեզ այդ երկիրը:
-Քաթար գնացի՝ լավ վաստակելու համար: Այդ երկիրը աշխատելու և լավ վաստակելու, դրամ շինելու երկիր է, ուրիշ կարևոր բան չկա այնտեղ: Հայությունն ամենուր աշխատասիրությամբ է աչքի ընկնում. այնտեղ էլ հայերն աշխատում են ու արարում: Ազգային տոների ժամանակ, Ապրիլի 24-ին հայրենակիցներով հավաքվում ենք, զրուցում, շփվում:
-Որտե՞ղ եք բարձրագույն կրթություն ստացել. ի սկզբանե հենց Ձեր մասնագիտությա՞մբ  եք աշխատել:
-Բարձրագույն կրթությունս Լոնդոնում եմ ստացել: Աշխատել եմ Բի-Բի-Սի ռադիոկայանում, աշխատել եմ նաև ԴԵԿԱ անգլիական ընկերությունում, որը օդանավակայանների, ինքնաթիռների ռադարներ է պատրաստում, այնուհետև տեղափոխվել եմ Լիբանան, ուր հիմնադրել եմ հայկական Radio Melody ռադիոկայանը, որը վաճառեցի, որովհետև ես ուրիշ նպատակներ ունեի՝ գալ Հայաստան, դառնալ Հայաստանի քաղաքացի, հետագայում հաստատվել Հայրենիքում:
-Պարո՛ն Վարդանյան, կարո՞ղ եմ արդեն շնորհավորել:
-Այո՛: Հենց այսօր ես պետք է ՀՀ քաղաքացիության երդումս տամ: Ինձ համար այսօր պատմական օր է, կյանքիս ամենաերջանիկ օրը, որովհետև Հայրենիքիս լիարժեք քաղաքացին պետք է դառնամ, անձնագիր պետք է ստանամ: Կինս ու աղջիկս արդեն ՀՀ քաղաքացիներ են: Երբ հաստատվեմ Հայաստանում, Հայրենիքիս շատ տալիքներ պիտի ունենամ:
-Առաջին  անգա՞մ եք Հայաստանում…
-Ո՛չ. մեկուկես տարի առաջ մասնակցել եմ ՀՀ սփյուռքի և քաղաքաշինության նախարարությունների, Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության, ՀՀ ճարտարապետների միության կազմակերպած համահայկական համաժողովին: Այս տարի սեպտեմբերին դարձյալ պետք է գամ և մասնակցեմ Արցախում կազմակերպվելիք համաժողովին:
– Պարո՛ն Վարդանյան, շնորհավորում եմ Ձեզ ՀՀ քաղաքացիության անձնագիր ստանալու առիթով. հուսով եմ, որ այսուհետ Ձեր այցելությունները Հայաստան ավելի հաճախակի կլինեն:
– Այսուհետ այցելություններ չպետք է լինեն, որովհետև ես պետք է հաստատվե՛մ Հայասատանում: Շատ ուրախ եմ Հայաստանի այս վերջին տարիների հաջողությունների համար. իմ Հայրենիքը տեսա շատ գեղեցիկ, օրիորդներին ու տիկիններին, տղաներին ու այրերին շատ վայելուչ ու բարեկիրթ տեսա: Միայն մեծ ցանկություն ունեմ, որպեսզի Հայաստանում ավելի շատ զբոսաշրջիկներ տեսնեմ. կարևոր է, որ Հայաստանում զարգանա զբոսաշրջությունը, որովհետև Հայաստանն ադամանդի պես մի շքեղ ու անսահման, յուրօրինակ գեղեցկություն ունի, որը պետք է տեսնեն նաև օտարները, ճանաչեն Հայաստանն ու պատմեն իրենց երկրներում, թե կա աշխարհում մի այսպիսի դրախտավայր:
Հրաժեշտ տալով Հրաչ Վարդանյանին՝ կրկին ու կրկին համոզվում եմ, որ եթե աշխարհում կա հայի այս տեսակը, ապա նման հայրենասերների հավաքական ուժերի շնորհիվ Հայաստանը դեռ շատ կհզորանա :

«Для меня сегодня исторический день, самый счастливый день жизни, потому что стану полноценным гражданином своей Родины»: Грач Варданян
Двери Министерства Диаспоры РА всегда распахнуты перед соотечественниками, приезжающими из разных концов мира. Министерство Диаспоры для них – дом внутри дома, который с теплотой встречает мечтающих о родине армян. Беседа с побывавшим на днях в Министерстве Диаспоры инженером из Катара Грачем Варданяном была подготовлена для «Армяне сегодня», предлагаем ее вниманию читателей.
– Господин Варданян, добро пожаловать на Родину. Знаю, что Вы ливанский армянин, как оказались в Катаре?
– Родился в Ливане. Отец из города Йозгат Западной Армении, мать – из Кутины, родины Комитаса. Жил в Ливане, а последние 12-13 лет живу в Катаре. По специальности электроинженер и ныне в Катаре работаю по специальности. Суть моей специальности – изучение работы энергосистем крупных сооружений, компаний, аэропортов, больниц, гарнизонов и др. Наши сотрудники проверяют, выполняется ли работа строго по проекту, и докладывают о результатах.
– Что дала Вам эта страна?
– Я уехал в Катар, чтобы хорошо заработать. Эта страна дает возможности хорошо зарабатывать, делать деньги. Ничего другого важного там нет . Армянство повсюду отличается трудолюбием, там армяне также работают и созидают. Во время национальных праздников, 24 апреля собираемся соотечественниками, беседуем, общаемся.
– Где получили высшее образование – изначально работали именно по этой специальности?
– Высшее образование получил в Лондоне. Работал на радиостанции Би-Би-Си, а также в английской компании ДЕКА, которая изготовляет радары для самолетов, аэропортов. Затем возвратился в Ливан, где основал армянскую радиостанцию Radio Melody, которую впоследствии продал, поскольку имел иные цели – приехать в Армению, стать гражданином Армении, впоследствии обосноваться на Родине.
– Господин Варданян, могу уже поздравить?
– Да. �?менно сегодня должен принести присягу гражданина РА. Для меня сегодня исторический день, самый счастливый день жизни, потому что стану полноценным гражданином своей Родины, должен получить паспорт. Супруга и дочь уже граждане РА. Обосновавшись в Армении, мне предстоит вернуть Родине многие долги.
– В Армении Вы впервые?..
– Нет, полтора года назад участвовал в общеармянском форуме, организованном министерствами Диаспоры и градостроительства РА, Общеармянской ассоциацией архитекторов и инженеров, Союзом архитекторов Армении. В нынешнем году в сентябре вновь должен приехать и участвовать в организуемом в Арцахе форуме.
– Господин Варданян, поздравляю Вас с получением паспорта гражданина РА. Надеюсь, отныне Ваши посещения Армении станут чаще.
– Отныне посещений не будет – я должен обосноваться в Армении. Очень рад успехам Армении в последние годы. Свою Родину увидел очень красивой, очень представительные и элегантные девушки, женщины, молодые парни и мужчины. У меня одно только больше желание – видеть в Армении больше туристов: важно, чтобы туризм в Армении развивался, потому что Армения обладает красотой бриллианта, который должны увидеть и иностранцы, знать Армению и рассказывать в своих странах, что на свете есть такой райский уголок.
Прощаясь с Грачем Варданяном, вновь и вновь убеждаюсь, что если на свете существует такой тип армянина, то благодаря собирательной силе подобных патриотов Армения еще станет очень сильной.