Քրիստոնեաբնակ սիրիական Մաալուլան կրկին գրոհի է ենթարկվել
Ահաբեկչական խմբավորումները գրոհել են Սիրիայի արևմուտքում գտնվող Մաալուլայի մենաստանը, պատանդ են վերցրել մայրապետ Պելագեային, միանձնուհիներին ու վանքին կից գործող որբանոցի մի քանի երեխաների:
Մենաստանը պաշարված է արդեն 3 ամիս, այդ ժամանակվանից ի վեր մայրապետն ու միանձնուհիները պատանդներ են գրոհայինների մոտ: Դեպի մենաստան տանող ճանապարհը դիպուկահարների նշանառության տակ է, ուստի հումանիտար օգնություն տանելը շատ դժվար է:
Սիրիայի սոցիալական հարցերի նախարար, Բարձրագույն հումանիտար հանձնաժողովի ղեկավար Քինդա աշ Շամաթը խորը մտահոգություն է հայտնել Մաալուլայի մենաաստանի վրա ահաբեկիչների հարձակման փաստի առնչությամբ:
Նա հայտարարել է, որ ավազակախմբերն ու նրանց սատարող երկրները պատասխանատու են մայրապետի ու հինգ միանձնուհիների ճակատագրի համար, որոնց գրոհայինները պատանդ են վերցրել: Աշ Շամաթը հորդորել է համաշխարհային հանրությանն ու միջազգային կազմակերպություններին ճնշում գործադրել ազդեցություն ունեցող, ահաբեկիչներին հովանավորող ու ֆինանսավորող կողմերի վրա, ազատ արձակելու համար միանձնուհիներին, հայտնում է SANA-ն:
Մաալուլան մոտ 1000 բնակիչ ունեցող ավան է և աշխարհում հայտնի է նրանով, որ նրա բնակիչները խոսում են գրեթե արդեն անհետացած նոր եբրայերենով, որի ավելի հին տարբերակը լայնորեն տարածված էր Մերձավոր Արևելքում երկու հազար տարի առաջ: Համարվում է, որ այդ լեզվով էր խոսում իր ժամանակակիցների հետ նաև Հիսուս Քրիստոսը: «Ալ Նուսրայի ճակատի» ղեկավարությունը չի թաքցնում Սիրիայում իսլամական էմիրաթ ստեղծելու իր մտադրությունները, որտեղ այլ կրոններ այլևս տեղ չեն ունենա:
Մինչ քաղաքացիական պատերազմը քրիստոնյաները Սիրիայում կազմում էին բնակչության 10 տոկոսը: 2011թ. հետո երկրում մոտ 1000 քրիստոնյաներ են սպանվել, քանդվել են շուրջ 40 եկեղեցիներ և այլ քրիստոնեական հաստատություններ: Շուրջ 300 հազար քրիստոնյաներ փախել են երկրից: Երկու քրիստոնյա հիերարխների վերջին առևանգումը Սիրիայում, կաթոլիկ քահանայի գլխատումը վկայում են, որ դաժանությունը Սիրիայում և քրիստոնյաների ճգնաժամը ողջ արաբական աշխարհում միայն սաստկանում են:
Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 126 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում:

Another attack on Christian-populated Maalula of Syria
Terrorist groups have attacked the Maalula Convent located in western Syria and have taken head of the convent Pelagea, the nuns and several children staying at the adjacent orphanage hostage.
The convent has been besieged and the head of the convent and the nuns have been taken hostage for the past three months already. The road to the convent is under the control of the snipers, making it difficult to send humanitarian assistance.
Syria’s Minister of Social Affairs, Head of the High Humanitarian Commission Kinda Ash Shamat has expressed deep concerns over the terrorist attack on Maalula Convent.
Kinda Ash Shamat has announced that the bandits and their supporting countries are responsible for the fate of the convent’s head and the five nuns whom they have taken hostage. Ash Shamat has urged the international community and international organizations to pressure the parties having an influence on and sponsoring the terrorists to release the nuns, reports SANA.
Maalula is a settlement with a population of nearly 100 people and is known to the world for the fact that the residents speak in the almost dead Hebrew, the older version of which was common in the Near East 200 years ago. It is considered that Jesus Christ also spoke with his contemporaries in that language. The leaders of the Al Nusra Front don’t hide their intentions to create an Islam Emirate in Syria where there will no longer be other religions.
Prior to the civil war, Christians made up 10 percent of the population in Syria. After 2011, nearly 1,000 Christians have been killed, nearly 40 churches and other Christian institutions have been destroyed. Nearly 300,000 Christians have left the country. The latest kidnapping of Christian leaders in Syria and the decapitation of the Catholic priest show that the brutality in Syria and the crisis of the Christians in the entire Arab World is only getting worse.
Syria has been in a civil war for two years now. In that period, based on the UN’s statistics, more than 126,000 people have died, 2 million have become refugees and another 4 million have been internally displaced. Nearly 6,000 Syrians become refugees every day.