Ֆրանսիայում կայանալիք դուդուկի փառատոնը կմեծացնի հետաքրքրությունը հայկական գործիքի նկատմամբ
Այս մասին հունիսի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Պ. Ի. Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական մասնագիտական դպրոցի տնօրեն Մարտուն Կոստանդյանը;
«Մեր հայրենակից Լևոն Չատիկյանի շնորհիվ Ֆրանսիայում տասը տարի առաջ հիմնվել են դուդուկի պետական դասարաններ, որոնք գործում են Ֆրանսիայի երեք կոնսերվատորիաներում: Փառատոնն իրականացվում է այդ կապակցությամբ»,- Արմենպրեսի փոխանցմամբ՝ նշեց Կոստանդյանը:
Նա հավելեց, որ փառատոնին մասնակցելու են իրենց դպրոցի սաները, որոնց հետ Ֆրանսիա կմեկնեն նաև դուդուկի վարպետներ՝ վարպետության դասեր անցկացնելու նպատակով:
Փառատոնն իրականացվում է Հայ-ֆրանսիական մանկական նվագախմբի՝ Ֆրանսիա կատարելիք շրջագայության շրջանակում:

Upcoming Armenian duduk festival in France to spark more interest in Armenian duduk
This is what Director of the P. I. Tchaikovsky Secondary Music School Martun Kostandyan said during a June 26 press conference.
“Thanks to our compatriot Levon Zatikyan, three duduk classrooms were set up at the three conservatories in France ten years ago, and the festival is being held on this occasion,” Kostandyan stated, according to Armenpress.
Kostandyan added that the festival would feature performances by the students of the School. They will be joined by masters of the duduk, who will give master classes.
The festival is being held as part of the Armenian-French Children’s Orchestra’s upcoming concert tour in France.