Երևանում կայանալիք համաժողովում կքննարկվեն աղետների ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված մեխանիզմները
Սպիտակի երկրաշարժի 25-րդ տարելիցի կապակցությամբ դեկտեմբերի 3-4-ը Երևանում կանցկացվի ` «Հանրային իրազեկումը որպես աղետների ռիսկի նվազեցման կարևորագույն նախապայման» խորագրով 2-օրյա միջազգային համաժողով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, համաժողովի նպատակն է ի մի բերել արտակարգ իրավիճակների տեղեկատվության ոլորտում աշխարհի լավագույն փորձը, ստեղծված օրինակելի արժեքները, քննարկում կազմակերպել հետագա զարգացումների վերաբերյալ: Միջոցառմանը կմասնակցեն ոլորտում ընդգրկված միջազգային կազմակերպությունները, տարբեր երկրների փորձագետներ, պաշտոնյաներ, լրատվության պատասխանատուներ, աղետի գոտիներում աշխատած ճանաչված լրագրողներ, աշխարհի խոշոր լրատվական գործակալությունների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ ԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանը, ՄԱԿ-ի մարդասիրական գործերի համակարգման (OCHA) ժնևյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Ռուդոլֆ Մյուլլերը, Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան։
Համաժողովն անց են կացնում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ու «Արտակարգ ալիք» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունը` ՀՀ աղետների ռիսկի նվազեցման ազգային պլատֆորմի շրջանակներում:

На предстоящем в Ереване форуме будут обсуждены механизмы снижения рисков стихийных бедствий
В связи с 25-й годовщиной Спитакского землетрясения 3-4 декабря в Ереване состоится двухдневный международный форум под девизом «Общественное уведомление – как главное условие снижения риска стихийных бедствий». Как сообщили «Арменпресс» в Министерство по чрезвычайным  ситуациям РА, цель форума – обобщить  лучший мировой опыт в сфере информации в чрезвычайных ситуациях, созданные образцовые ценности, организация дебатов относительно последующих развитий. В мероприятии примут участие вовлеченные в сферу международные организации, эксперты из разных стран, чиновники, ответственные за информацию, известные журналисты, работавшие в зонах бедствия, представители крупнейших мировых информационных агентств.
С приветственной речью на форуме выступят министр РА по чрезвычайным ситуациям Армен Ерицян, заместитель руководителя Женевского офиса ООН по координации гуманитарных вопросов (OCHA) Рудольф Мюллер, руководитель делегации Евросоюза в Армении Траян Христеа.
Форум проводят Министерство РА по чрезвычайным ситуациям и информационная общественная организация «Чрезвычайная волна» в рамках национальной платформы РА по снижению рисков стихийных бедствий.