ՀԱՅ ԱՎԵՏԱՐԱՆԱԿԱՆ ԵԿԵՂԵՑԻ
Հայ Ավետարանական Եկեղեցին, որը կազմավորվել է 1846 թվականին հուլիսի 1-ին Կ. Պոլսում, իրականացրել է կրոնական, կրթական, դաստիարակչական, մշակութային, հոգևոր, ավետարանչական, բարեգործական ծառայություններ:
1918-1930-ական թվականների ընթացքում Հայաստանում գործել են հայ ավետարանական համայնքներ:
1918 թվականի հունիսի 7-ին ԱՄՆ-ում գործող հայկական այլ կազմակերպությունների շարքում ստեղծվել է Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը (ԱՀԱԸ): 1991 թվականի հոկտեմբերին ԱՀԱԸ-ն գրասենյակ է բացել Երևանում, մասնաճյուղեր` Հայաստանի տարբեր քաղաքներում:
1978 թվականին ստեղծվել է Հայ ավետարանական համաշխարհային խորհուրդը (ՀԱՀԽ)` ընդգրկելով աշխարհի բոլոր Հայ ավետարանական եկեղեցիները:
1989 թվականին Ֆրանսիայի Հայ ավետարանական եկեղեցիների միության խորհրդի նախաձեռնությամբ` ստեղծվել է «Հույս Հայաստանի համար» (ՀՀՀ) կազմակերպությունը, որի նպատակն է օգնել երկրաշարժից տուժած շրջանները վերականգնելուն և աջակցել կարիքավորներին:
1994 թվականի հուլիսի 1-ից Հայ Ավետարանական Եկեղեցին Հայաստանում պաշտոնապես վերագրանցվել է «Հայաստանյայց Ավետարանական Եկեղեցի» անվամբ, որի խորհուրդը ղեկավարում են Հայաստանի Հայ Ավետարանական եկեղեցիների ընդհանուր ծառայությունները:
Հայ ավետարանական համաշխարհային խորհրդի, Հայ ավետարանչական ընկերակցության և «Հույս Հայաստանի համար» կազմակերպության Հայաստանի ներկայացուցիչն է վերապատվելի դոկտ. Ռընե Լևոնյանը:

АРМЯНСКАЯ ЕВАНГЕЛ�?СТСКАЯ ЦЕРКОВЬ
Армянская Евангелистская церковь, организованная 1 июля 1846 году в Константинополе, осуществляла религиозные, образовательные, воспитательные, культурные, духовные, проповеднические, благотворительные услуги.
В течение 1918-1930 годов в Армении функционировали Армянские Евангелистские общины.
7 июня 1918 года в ряду других армянских организаций, функционирующих в США, была создана Армянская Евангелистская ассоциация Америки (АЕАА). В октября 1991 года АЕАА открыла представительство в Ереване, филиалы – в разных городах Армении.
В 1978 году был создан Армянский Всемирный Евангелистский совет (АВЕС), объединивший все Армянские Евангелистские церкви мира.
В 1989г. по инициативе Союза Армянских Евангелистских церквей Франции была создана организация «Надежда для Армении», цель которой – помочь восстановлению пострадавших от землетрясения районов и содействовать нуждающимся.
С 1 июля 1994г. Армянская Евангелистская церковь официально перерегистрирована в Армении под названием «Армянская Евангелистская церковь, совет которой руководит общей деятельностью Армянскиз Апостольских церквей Армении .
Представителем в Армении Армянского Всемирного Евангелистского совета, Армянской Евангелистской ассоциации и организации «Надежда для Армении» является высокочтимый доктор Рене Левонян.