ՀԱՅ ԱՎԵՏԱՐԱՆԱԿԱՆ ԵԿԵՂԵՑԻ
Հայ Ավետարանական Եկեղեցին, որը կազմավորվել է 1846 թվականին հուլիսի 1-ին Կ. Պոլսում, իրականացրել է կրոնական, կրթական, դաստիարակչական, մշակութային, հոգևոր, ավետարանչական, բարեգործական ծառայություններ:
1918-1930-ական թվականների ընթացքում Հայաստանում գործել են հայ ավետարանական համայնքներ:
1918 թվականի հունիսի 7-ին ԱՄՆ-ում գործող հայկական այլ կազմակերպությունների շարքում ստեղծվել է Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը (ԱՀԱԸ): 1991 թվականի հոկտեմբերին ԱՀԱԸ-ն գրասենյակ է բացել Երևանում, մասնաճյուղեր` Հայաստանի տարբեր քաղաքներում:
1978 թվականին ստեղծվել է Հայ ավետարանական համաշխարհային խորհուրդը (ՀԱՀԽ)` ընդգրկելով աշխարհի բոլոր Հայ ավետարանական եկեղեցիները:
1989 թվականին Ֆրանսիայի Հայ ավետարանական եկեղեցիների միության խորհրդի նախաձեռնությամբ` ստեղծվել է «Հույս Հայաստանի համար» (ՀՀՀ) կազմակերպությունը, որի նպատակն է օգնել երկրաշարժից տուժած շրջանները վերականգնելուն և աջակցել կարիքավորներին:
1994 թվականի հուլիսի 1-ից Հայ Ավետարանական Եկեղեցին Հայաստանում պաշտոնապես վերագրանցվել է «Հայաստանյայց Ավետարանական Եկեղեցի» անվամբ, որի խորհուրդը ղեկավարում են Հայաստանի Հայ Ավետարանական եկեղեցիների ընդհանուր ծառայությունները:
Հայ ավետարանական համաշխարհային խորհրդի, Հայ ավետարանչական ընկերակցության և «Հույս Հայաստանի համար» կազմակերպության Հայաստանի ներկայացուցիչն է վերապատվելի դոկտ. Ռընե Լևոնյանը:

ARMENIAN EVANGELICAL CHURCH
Established on July 1, 1846 in Constantinople, the Armenian Evangelical Church has provided religious, educational, disciplinary, spiritual, evangelical and benevolent services.
Armenian Evangelical communities were active in Armenia from 1918 to the 1930s.
On June 7, 1918, the Armenian Missionary Association of America (AMAA) was established, along with other active Armenian organizations in the United States. In October 1991, the AMAA opened its office in Yerevan and branches in different cities across the country.
The Armenian Evangelical World Council was established in 1978 and includes all Armenian Evangelical Churches around the world.
In 1989, the council of the Association of Armenian Evangelical Churches in France established the Hope for Armenia (HA) organization, the goal of which is to assist in the recovery of earthquake-devastated regions and support those in need.
Starting from July 1, 1994, the Armenian Evangelical Church was officially re-registered in Armenia as the Evangelical Church of Armenia, the council of which is headed by general services provided by the Armenian Evangelical Churches of Armenia.
The representative of the Armenian Evangelical World Council, the Armenian Missionary Association and Hope for Armenia organization in Armenia is the Reverend, Dr. Rene Levonian.