Բարի մտահղացումները՝ բարի ավարտով. հայկական մանկական երգերի մրցույթ Նիդերլանդներում
«Հայերն այսօր»– Ի սկզբանե ներքին համոզմունք ունեի, որ օտարության մեջ հայապահպանության  բոլոր ճանապարհներն ու մեթոդները պետք է գործի դնել և անել այն, ինչն օգնում է այդ նպատակին հասնելու համար: Արդեն մեկ տարի առաջացած մտահղացումն անդադար հիշեցնում ու հուշում էր, որ ժամանակն է այն գործի վերածելու ու անցա գործի: Մեր՝ Միացյալ հայերը Հոլանդիայում (ՄՀՀ) միության անդամների հետ հարցը քննարկելուց հետո, հայտարարություն տարածեցինք ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում այն մասին, որ Հոլանդիայում ( գուցե նաև Եվրոպայում) առաջին անգամ անցկացվում է Հայկական մանկական երգերի մրցույթ, որին կարող էին մասնակցել 4-14 տարեկան երեխաները: Նպատակը պարզ էր. հայ մանուկների մեջ խթանել սերը հայկական մանկական երգերի նկատմամբ, ճանաչել հայ կոմպոզիտորներին, երաժիշտներին, մանկագիրներին:
Կարճ ժամանակ անց արդեն ունեցանք առաջին գրանցվածները: Ցավոք, այդ ցանկը մեծ չէր, ընդամենը 9 մասնակից, բայց մրցույթին լսելու էինք 18 հայկական մանկական երգեր: Դա արդեն բավական էր ոգևորվելու և գործի անցնելու համար: Մասնակիցները պետք է երգեին 2 հայերեն և 1 օտարալեզու երգ: Դա մի ամբողջ համերգ էր լինելու, մի ամբողջ օր միասին պետք է անցկացնեին 9 երեխաներ՝ իրենց ընտանիքի անդամների, իրենց սատարող թիմի, ներկայացուցիչների հետ… Ես արդեն տեսնում էի այդ օրն ու հրճվանք ապրում:
Մինչ մեր միության անդամները զբաղված էին իրենց վրա վերցրած կազմակերպչական տարբեր աշխատանքների նախապատրաստությամբ, ես կազմեցի ժյուրիի կազմը՝ 4-ը Հոլանդիայից, մեկը՝ Հայաստանից: Վերջինս Երևանի «Մանուկների մոլորակ» գեղագիտական կենտրոն հասարակական կազմակերպության գեղարվեստական ղեկավար ,մանկավարժ Զառա Սարիբեկյանն էր (նա մրցույթին հետևում էր տեսակապի (skyp) միջոցով):
Վերջապես մոտեցավ մայիսի 14-ը, և բոլորս վայելեցինք մեր ջանքերի արդյունքը: Երեխաները, որոնք եկել էին Հաագայից, Արնհեմից, Ալմելոյից, շատ արագ ընկերացան միմյանց ու Նայմեխենի մասնակիցների հետ: Մինչ նրանց ուղեկցող մեծահասակները փորձում էին ծանոթանալ միմյանց ու նոր միջավայրի հետ, երեխաները խմբված՝ տաք-տաք զրուցում էին: Աննկարագրելի էր այն փաստը, որը մրցույթի ընթացքում նկատեցի. ինչպես էին մասնակիցներն ուղեկցում ու ընդունում  յուրաքանչյուր ելույթ ունեցողի՝ մեկ-մեկ, միմյանց ձեռքի ափն ափին խփելով՝ խրախուսում ու հաջողություն մաղթում: Այդ տեսարանն օրվա ամենակարևորը դարձավ ինձ համար, քան բուն մրցույթը:
Բոլորս սիրեցինք միմյանց, ինը երեխաների 21 երգ լսեցինք ու վայելեցինք օրը: Իսկ թե ինչպես էր անցել երեք ժամը, ոչ ոք չէր նկատել: Բոլոր երեխաները ստացան գեղեցիկ հուշամեդալներ՝ մասնակցության համար, որից հետո նաև՝ մրցանակներ. գլխավոր, առաջին, երկրորդ, երրորդ: Րոպեներ հետո լսվում էին առաջարկություններ մրցույթը շարունակական դարձնելու ու նաև այլ ձևաչափերով անցկացնելու մասին: Ես համոզվեցի, որ մենք հասել ենք մեր նպատակին ու մրցույթը կայացած էր: Ի դեպ, այն ամբողջ 3 ժամ, ուղիղ կապով հեռարձակվում էր «Նիդերլանդական օրագիր» թերթի խմբագիր Աշոտ Կնյազյանի կողմից: Շնորհակալությու’ն, պարոն Կնյազյան:
Իսկ կից ներկայացվող լուսանկարները գալիս են ապացուցելու այդ հագեցած, գեղեցիկ ու երաժշտական օրվա մեծ հաջողության փաստը:

Добрые задумки с добрым концом: конкурс армянской детской песни в Нидерландах
«Армяне сегодня». – �?значально у меня было внутреннее убеждение, что на чужбине нужно задействовать все пути и методы сохранения армянства, делать то, что помогает достичь этой цели. Уже год возникшая задумка не давала покой – напоминала и подсказывала, что пора претворить ее в жизнь. �? взялась за дело. Обсудив вопрос с членами нашего союза Объединенные армяне Голландии, распространили в социальной сети Фейсбук объявление о том, что в Голландии (возможно, также в Европе) впервые проводится конкурс армянской детской песни, в котором могут участвовать дети в возрасте от 4 до 14 лет. Цель была ясна – привить армянским детям любовь к армянским детским песням, знание армянских композиторов, музыкантов, детских писателей.
Спустя короткое время были уже первые заявки. Список, увы, был невелик – всего 9 участников, но на конкурсе собирались прослушать 18 армянских детских песенок. Этого было уже достаточно, чтобы воодушевиться и взяться за дело. Каждый участник должен был спеть две армянские и одну иностранную песню. Это получался уже целый концерт, целый день должны были провести вместе девять детей с членами семей, командами поддержки, представителями… Я уже видела этот день и радовалась.
Пока члены нашего союза были заняты взятыми на себя различными подготовительными работами, я сформировала состав жюри – четверо из Голландии, один из Армении. Последний – художественный руководитель общественной организации эстетический центр «Планета детей», педагог Зара Сарибекян (она наблюдала конкурс посредством skyp-а.
Наконец, наступило 14 мая, и все мы насладились плодами своих усилий. Дети, приехавшие из Гааги, Арнхема, Алмело очень быстро подружились между собой и с участниками из Наймехена. Пока сопровождавшие их взрослые пытались познакомиться между собой, освоиться в новой среде, дети, собравшись вместе, что-то горячо обсуждали. Неописуем факт, замеченный по ходу конкурса: как участники встречали и провожали каждого выступающего – поочередно хлопали по ладоням, поддерживали, желали друг другу успеха. Эта картина стала для меня в тот день гораздо важнее, чем сам конкурс.
Все мы полюбили друг друга, прослушали 21 песню детей, наслаждались днем. А как прошли три часа, никто и не заметил. Всем детям были вручены красиво оформленные памятные медали за участие, а затем и призы: главный, первый, второй, третий. Спустя минуты зазвучали предложения сделать конкурс постоянным, проводить и в иных форматах. Я убедилась, что цель достигнута – конкурс состоялся. Кстати, на протяжении всех трех часов шла прямая трансляция, организованная редактором газеты «Нидерландский дневник» Ашотом Князяном. Спасибо ему огромное.
А прилагаемые фотографии подтверждают факт большого успеха того насыщенного, прекрасного музыкального дня.