Լոս Անջելեսում Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված երթին հազարավոր հայեր են մասնակցել
Լոս Անջելեսում Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ կայացել է երթ դեպի թուրքական հյուպատոսարանը, հաղորդում է ABC7-ը:
«Միասնական երիտասարդ հայեր» կազմակերպության կազմակերպած «Արդարության երթին» մասնակցել են տասնյակ հազարավոր հայեր:
«Ես կարծում եմ, որ մեր երեխաների համար կարևոր է իմանալ սեփական պատմությունը»,- panarmenian.net-ի փոխանցմամբ՝ ասել է երթի մասնակիցներից մեկը, «Եթե այս հարցը չքնննարկենք, նման կլինի ստրկության մասին լռելուն: Մեզ համար այնքան կարևոր է, որ մեր երեխաներն իմանան, որ հայ ենք, որ շարունակելու ենք գորյության պայքարը, որ պարզապես ոչինչ չի կարող մեզ կանգնեցնել»:
Բացի այս, Լոս Անջելեսում կայացել է նաև Հայ դատի ամերիկյան հանձնախմբի նախաձեռնած երթը:
2016-ին Լոս Անջելեսում Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպված երթին մասնակցել է ավելի քան 60.000 մարդ:

В Лос-Анджелесе тысячи армян приняли участие в марше в честь 102-й годовщины Геноцида армян
4 апреля в Лос-Анджелесе прошел многотысячный марш, приуроченный к 102-й годовщине Геноцида армян в Османской империи. Акция стала крупнейшим из всех подобных мероприятий, проведенных за пределами Армении.
В акции «Марш за справедливость» приняли участие тысячи армян, пишет ABC7.
«Я считаю, что для наших детей важно знать собственную историю», – сказал один из участников марша.
На акции «Марш за справедливость» присутствовали мэр Лос-Анджелеса Эрик Гарсетии, вице-губернатор Калифорнии Гэвин Кристофер Ньюсом, конгрессмен Адам Шифф и председатель Объединенного школьного округа Лос-Анджелеса Стив Зиммер.
Почтив память жертв геноцида, участники процессии, одетые в красные футболки, также выдвинулись к турецкому посольству.
В 2016 году в Лос-Анджелесе на улицы вышли около 60.000 человек, чтобы почтить память жертв Геноцида армян.