Թեհրանահայ աշակերտները ոգեկոչեցին Ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը
Ապրիլի 19-ի առավոտյան տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի ոգեկոչման աշակերտական ծրագիրը Հ. Մ. «Արարատ» կազմակերպության «Սասունցի Դավիթ» սրահում:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթին, հայտնում է, որ Թեհրանի Հայոց թեմի կրթական խորհրդի միջոցով կազմակերպված ծրագիրը նախատեսված էր Հայոց միջնակարգ օղակում սովորող աշակերտների, նաեւ` ուրբաթօրյա դասընթացներին մասնակցող աշակերտների համար:
Ծրագիրը մեկնարկեց «Մարի Մանուկյան» դպրոցի աշակերտական երգչախմբի Տերունական աղոթքի կատրումով, որին հաջորդեց  ծաղիկների մատուցման արարողությունը, որտեղ աշակերտները հարգանքի տուրք մատուցեցին Հայոց ցեղասպանության եւ Արցախյան քառօրյա պատերազմում զոհված նահատակների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի առջեւ:
Միջոցառումը հագեցած էր ասմունքային եւ երգչախմբային կատարումներով, աշակերտների կատարմամբ հնչեցին հայրենասիրական երգեր, ցուցադրվեց տեսաֆիլմեր, որոնց թվում էր` «Ավրորա» մրցանակաբաշխության մասին պատմող ֆիլմը:
Ընթացքում աշակերտները բարձրաձայն կանչերով եւ լոզունգներով իրենց ցասումն ու բողոքն արտահայտեցին ընդդեմ բռնակալ Թուրքիա պետության` պահանջելով Հայ դատի արդար ու վերջնական հանգուցալուծումը:

Армянские ученики Тегерана провели поминовение 102-й годовщины Геноцида армян
Ученическая программа поминовения 102-й годовщины Геноцида армян состоялась 19 апреля в зале «Давид Сасунский» армянской культурной организации «Арарат».
«Армяне сегодня» со ссылкой на Тегеранскую ежедневную газету «Алик» сообщает, что программа, организованная образовательным советом армянской епархии Тегерана, была предусмотрена для учащихся среднего звена, а также участников пятничных курсов.
Программа стартовала исполнением молитвы Терунакан ученическим хором школы «Мари Манукян». Затем последовала церемония возложения цветов – школьники отдали дань уважения у памятника, увековечившего память жертв Геноцида армян и погибших в четырехдневной Арцахской войне.
Мероприятие было насыщено декламацией и хоровым пением, в исполнении школьников прозвучали патриотические песни, были продемонстрированы видеофильмы, в том числе фильм, повествующий о конкурсе «Аврора».
Школьники лозунгами и возгласами выразили свое возмущение и протест против Турции, требуя справедливого и окончательного решения Ай-Дат.