Իմ աղջիկները հայի հետ պիտի ամուսնանան. սիրիահայ բժիշկը Արցախում իրեն լավ է զգում. տեսանյութ
Սիրիայի Ղամիշլի քաղաքում 22 տարվա բնակությունից հետո սիրիահայ բժիշկ Հայկ Խաչոն հաստատվել է Արցախի Կովսական գավառի Իշխանաձոր համայնքում, ու ինչպես ինքն է ասում, իրեն լավ է զգում:
Սիրիական ծանր մղձավանջից, պատերազմական դաժան պայմաններից ու սպանություններից հետո Իշխանաձորը Հայկ Խաչոյի համար դրախտավայր է: Ասում է՝ մարդիկ շատ բարի են, կյանքը խաղաղ է, կառավարությունն էլ օգնում է: Ավելին, շուտով նրա փոքրիկ ընտանիքը պետության կողմից կառուցված բնակարան կստանա:
49-ամյա սիրիահայ բժիշկը Ղամիշլիից ուղիղ Արցախ է տեղափոխվել 2016-ին: Նրա հետ են նաև երեք դուստրերը: Այժմ Արցախի Կովսականի շրջանի Իշխանաձոր համայնքի միակ թերապևտն է, սպասարկում է հարակից մի քանի գյուղերի բնակիչներին: Աշխատանքից ազատ ժամերին էլ զբաղվում է հողագործությամբ ու անասնապահությամբ։
«Շատ դաժանություններ, մահվան դեպքեր տեսանք իմ քաղաքում՝ Ղամիշլիում: Սպանությունների դեպքեր էլ շատ տեսանք», –Aysor.am-ի հետ զրույցում ասում է Հայկ Խաչոն:
Նա պատմում է, որ Սիրիայում կենդանի մնալու մի քանի տարբերակ կար՝ կամ ընդունել մահմեդականություն, կամ հեռանալ ինքնակամ այդ տարածքից, կամ գումար տալ ահաբեկիչ զինյալներին: Հայկ Խաչոն, որը Ղամիշլիի հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկն էր, ընտրել է վերջին տարբերակը, քանի որ, ինչպես ինքն է ասում, գործերը լավ էին, և կարողանում էր գումար վաստակել:
Զինյալների կողմից հիվանդանոցը կողոպտելուց հետո որոշում է վերջնականապես լքել Սիրիան ու միանգամից տեղափոխվում, հաստատվում է Արցախ:
«Այդ տարածքներում բնակչությունը քիչ է և դրանք պետք է լցվեն: Այդ տարածքները ազատագրելու համար արյուն թափվեց ու հիմա պետք է պահպանվեն և ոչ թե մնան ամայի», – Արցախ տեղափոխվելու պատճառներն է նշում Հայկ Խաչոն:
Հարցին, թե Երբ Սիրիայում համեմատաբար հանգիստ է, մտադի՞ր է տեղափոխվել այնտեղ, նա պատասխանում է. «Չէ, երբեք: Ես աճապարեցի Հայաստան գալ, ո՞ւր տեղափոխվիմ: Երբեք չեմ տեղափոխվի: Երեք աղջիկ ունիմ, երեք աղջիկն էլ պետք է ամուսնանան հայ տղու հետ: Ես դեմ եմ, որ որևէ սիրիացի հետ դառնա Հայաստանից, դեմ էի նույնպես, որ որևէ սիրիացի գնա Եվրոպա: Պետք է նա գար Հայաստան: Դժվարություններ կան, դրանք պիտի լինեն, պիտի համակերպվել, և մենք համակերպվանք»:
9-ամյա թերապևտը պարբերաբար վերապատրաստումների է մասնակցում և վերջերս Հայ Օգնության ֆոնդի «Շարունակական բժկական կրթություն» ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Բժշկական Կենտրոն»-ի շնչառական համակարգի, գաստրոէնտերոլոգիայի, կարդիոլոգիայի, մանկաբուժության և նյարդաբանության բաժանմունքներում։
Նա 25 տարի հայերեն չի կարդացել ու մասնակցում է ծրագրին՝ դեղորայքի ու համապատասխան հիվանդությունների մասին իր գիտելիքներն ու կարողություններն ամրապնդելու համար։

Мои дочери должны выйти замуж за армян: сирийский армянин, врач прекрасно чувствует себя в Арцахе (видеоматериал)
Прожив 22 года в сирийском городе Камышли, сирийский армянин, врач Айк Хачо обосновался в общине �?шханадзор района Ковсакан Арцаха.
После тяжелого сирийского кошмара, жестоких условий войны и убийств �?шханадзор для Айка Хачо – рай. Говорит – люди очень добрые, жизнь мирная, да и правительство помогает. Более того, скоро его небольшая семья получит построенную государством квартиру.
49-летний сирийский армянин, врач из Камышли переехал прямо в Арцах в 2016 году. С ним и трое дочерей. Он ныне единственный терапевт в общине, обслуживает также население нескольких близлежащих деревень. В свободное от работы время занимается земледелием, животноводством.
«Много жестокости, смертей повидали в Камышли, было немало убийств», – в беседе с Aysor.am говорит Айк Хачо.
Он рассказывает, что в Сирии было несколько вариантов остаться в живых: либо принять ислам, либо добровольно покинуть эту территорию, либо платить вооруженным боевикам. Айк Хачо, который был главным врачом больницы, избрал последний вариант, поскольку, как он сам говорит, дела шли хорошо, была возможность зарабатывать деньги.
После ограбления больницы боевиками решил окончательно покинуть Сирию и сразу перебрался в Арцах.
«На этих территориях населения мало, их надо заселить. За их освобождение была пролита кровь, и теперь их нужно сохранить, а не оставлять безлюдными», – отмечает причины переезда в Арцах Айк Хачо.
На вопрос, собирается ли возвратиться в Сирию, когда там станет относительно спокойно, он ответил: «Нет, никогда. Я поспешил приехать в Армению – куда мне было еще ехать. Я никогда не уеду. У меня три дочери, и все трое должны выйти замуж за армянских парней. Я против того, чтобы какой-либо сирийский армянин уезжал из Армении, был и против их отъезда в Европу. Они должны были приехать в Армению. Трудности есть, они и будут, нужно свыкнуться, и мы свыклись».
49-летний терапевт периодически участвует в переподготовке, а недавно в рамках программы «Продолжительное медицинское образование» Фонда армянской помощи прошел переподготовку в отделениях дыхательной системы, гастроэнтерологии, кардиологии, педиатрии и неврологии «Медицинского центра Св. Григор Лусаворич».
Двадцать пять лет он не читал по-армянски и участвует в программе, чтобы закрепить свои знания о медикаментах и соответствующих заболеваниях.