Միջոցառում նվիրված Վահան Թեքեյանի 139-ամյակին
Ապրիլի  4-ին Սյունիքի մարզի Եղեգի միջնակարգ դպրոցում տեղի ունեցավ միջոցառում՝  նվիրված  ՀՀ սփյուռքի նախարարության  «Մեր մեծերը-2017»  ծրագրում ընդգրկված սփյուռքահայ գրականության  եզակի բանաստեղծ, հայ մտքի ճարտարապետ Վահան Թեքեյանի 139-ամյակին:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են դպրոցից, տեսանյութի դիտումը  բացահայտեց Թեքեյանի կյանքի և գործունեության  կարևորագույն դրվագները, քաղաքական և կուսակցական հայացքները, ինչպես նաև ստեղծագործական աշխարհը: Աշակերտները նրան ներկայացրին որպես նրբության մեջ խոր և պարզության մեջ բարդ արվեստագետի, որպես հայ պոեզիայի ամենակատարյալ վարպետի, ում բանաստեղծական աշխարհը գաղտնի պարտեզ է, որտեղ մութ շերտեր շատ կան: Այնուհետև արտասանեցին Թեքեյանի նշանավոր քերթվածները՝  «Ես սիրեցի», «Անունդ», «Կանձրևե, տղա՛ս…», «Տաղ հայերեն լեզվի», «Քու հիշատակդ այս գիշեր»:
Շատ կարևոր  էր, որ աշակերտներն անդրադարձան նաև Վահան Թեքեյանի և Վահան Տերյանի ստեղծագործական ոճային նմանություններին՝ որպես սիմվոլիստական ուղղության ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման  ավարտին  կազմակերպիչ  ուսուցիչների  կողմից  հնչեցին կարծիքներ և մեջբերումներ Թեքեյանի մասին՝ կարևորելով նրա անգնահատելի դերն ու ավանդը հայ և սփյուռքահայ իրականության  մեջ, նաև առանձնացրեցին բանաստեղծի հետևյալ մտքերը. «Ահավասիկ կուզեի շարունակել և ըսել, որ լավագույն սերն ան է, որ լռության մեջ կանցնի…», «Սրինգը քաղցր է թերևս, քան շեփորի ձայնը բամբ..»:

Мероприятие, посвященное 139-й годовщине Ваана Текеяна
В средней школе села Ехег Сюникской области 4 апреля состоялось мероприятие, посвященное 139-й годовщине исключительного поэта армянской литературы Диаспоры, архитектора армянской мысли Ваана Текеяна, включенного в программу Министерства Диаспоры РА «Наши великие-2017».
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из школы, просмотр видеоматериала раскрыл важные вехи жизни и творчества Текеяна, его политические и партийные взгляды, а также творческий мир. Школьники представили его, как глубокого в тонкостях и сложного в простоте деятеля искусства, как самого совершенного мастера армянской поэзии, чей поэтический мир – скрытый сад, где есть много темных полос. Затем декламировали известные стихи Текеяна.
Очень важно, что школьники затронули также стилевые сходства произведений Ваана Текеяна и Ваана Теряна как представителей направления символизма.
В конце мероприятия организаторы-педагоги озвучили мнения и цитаты о Текеяне, отметив важность его неоценимой роли и вклада в литературу армянской Диаспоры, выделив следующие мысли поэта: «Хотел бы продолжить и сказать, что лучшая любовь – та, что проходит в тишине», «Свирель звучит слаще, чем горн».