Երևանում «Նոյ» ազգագրական թաղամաս կկառուցվի
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր քաղաքաշինության պետական կոմիտեում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ Երևանում «Նոյ» ազգագրական թաղամասի ներդրումային ծրագրով նախատեսված տարածքի կառուցապատման նախագծերի մշակման վերաբերյալ, որը վարել է Կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ճարտարապետության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Թովմասյանը, ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Կարեն Ռաշիդյանցը, քաղաքաշինության ամբիոնի պրոֆեսոր Աշոտ Կանայանը և ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի ներկայացուցիչ Արտավազդ Թարխանյանը։
ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի կողմից մշակված ծրագրով Դալմայի այգիներին հարող տարածքում նախատեսվում է ստեղծել Հայաստանի տարբեր տարածաշրջանների քաղաքային և գյուղական բնակավայրերի ազգային ավանդույթներին ու պատմականորեն ձևավորված ճարտարապետական դիմագծին բնորոշ ազգագրական թաղամաս՝ բնակելի տներով, հյուրանոցներով (հյուրատներով), ինչպես նաև նկարչությունն ու ազգային արհեստները (գորգագործություն, դարբնեգործություն, կավագործություն, հուշանվերների պատրաստում և այլն) ներկայացնող ցուցասրահներով, հայտնում է Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը:
Ծրագրին նախորդել են Կոմիտեի ու Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի մասնագետների կողմից կատարված ուսումնասիրությունները՝ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերին (Գորիս, Դիլիջան, Աշտարակ և այլն) բնորոշ «Հայկական տան» տիպերի վերաբերյալ:
Նախատեսվող տարածքի կառուցապատման էսքիզային լուծումները մշակվել են Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի մասնագետների կողմից՝ ուսանողների մասնակցությամբ: Ազգագրական թաղամասի նախագծային փաստաթղթերի մշակման աշխատանքները նույնպես իրականացվելու են համալսարանի ուժերով: Ներդրումային ծրագրի իրականացումը կնպաստի տարածաշրջանում մշակութային զբոսաշրջության հետագա զարգացմանն ու երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը:

В Ереване будет построен этнографический квартал «Ной»
В Государственном комитете градостроительства при правительстве РА состоялось совещание по выработке проектов застройки территории предусмотренного инвестиционной программой этнографического квартала «Ной» в Ереване. Совещание вел председатель комитета Нарек Саркисян.
В нем участвовали декан архитектурного факультета Национального университета архитектуры и строительства Армении Саркис Товмасян, заведующий кафедрой, профессор Карен Рашидянц, профессор кафедры градостроительства Ашот Канаян и представитель Государственного комитета градостроительства при правительстве РА Артавазд Тарханян.
Разработанной указанным комитетом программой на территории, примыкающей в Садам Далмы планируется создать этнографический квартал с характерным обликом, присущим национальным традициям и исторически сложившейся архитектурой городских и сельских населенных пунктов различных регионов Армении с жилыми домами, гостиницами (гостевыми домами), а также демонстрационными залами, представляющими живопись и национальные ремесла (ковроделие, кузнечное дело, керамика, изготовление сувениров и т. д.), сообщает пресс-служба Государственного комитета по градостроительству.
Программе предшествовали исследования, проведенные Комитетом и Национальным университетом архитектуры и строительства Армении относительно типов «Армянского дома», характерного для различных населенных пунктов Армении (Горис, Дилижан, Аштарак и др.)
Эскизные решения застройки предусмотренной территории разработаны специалистами вышеуказанного университета при участии студентов. Работы по составлению проектной документации этнографического квартала также будут осуществлены силами университета. Реализация инвестиционной программы поспособствует дальнейшему развитию в регионе культурного туризма и повышению степени узнаваемости страны.