«Կյանք ու կռիվ» ֆիլմը ցուցադրվեց Ամերիկայում
Հունվարի 16-ին Բոստոնի հայ մշակույթի և կրթական կենտրոնի «Հրայր և Աննա Հովնանյան» սրահում ցուցադրվեց այդքան սպասված «Կյանք ու կռիվ» ֆիլմը (հայերեն, անգլերեն ենթագրերով)։
ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված «Կյանք ու կռիվ» ֆիլմի բեմադրող ռեժիսորն ու սցենարիստը Մհեր Մկրտչյանն է, վավերագրող ռեժիսորը՝ Էդուարդ Համբարձումյանը, բեմադրող օպերատորը՝ Վահագն Տեր-Հակոբյանը։ Ֆիլմի դեպքերը, որոնք ներկայացնում են սիրո և հայրենասիրության հրաշալի մի պատմություն, տեղի են ունենում Արցախյան պատերազմի տարիներին և Երևանում՝ 90-ականների սկզբին։
Ֆիլմն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ամերիկայում, հաջողությամբ ցուցադրվել և շարունակվում է ցուցադրվել։ «Արդեն 3 ամիս է՝ ցուցադրվում է Լոս-Անջելեսում, մեկ օր ցուցադրվել է Նյու Յորքում, Վաշինգտոնում, Բոստոնում, կցուցադրվի նաև Նյու Ջերսիի և Ֆիլադելֆիայի կինոթատրոններում»,- մեր զրույցի ժամանակ ասաց Սամվել Հովհաննիսյանը (ֆիլմի ներկայացուցիչը Ամերիկայում):
Պատահական չէ, որ «Անահիտ» մրցանակաբաշխությանը ֆիլմը ներկայացված էր 8 անվանակարգերում և «Անահիտ» մրցանակ ստացավ՝ որպես լավագույն խաղարկային ֆիլմ, լավագույն օպերատոր (Վահագն Տեր-Հակոբյան), լավագույն դերասան (Սամվել Թադևոսյան)։
Ֆիլմն այնքան բնական ու համահունչ է, որ հանդիսատեսն իրենից անկախ վերապրում է ցուրտ ու մութ տարիների ծանր օրերը։ Միաժամանակ հուզմունքով, բայց հարազատ մի ջերմությամբ է հանդիսատեսը «ճանապարհորդում» հերոսի՝ Տիգրանի հետ: Ականատես է լինում, թե ինչպես է ազնիվ ու ամաչկոտ պատանուց վերածվում Արցախյան պատերազմի քաջ զինվորի, ապրում նրա հետ միասին ցավ ու ափսոսանք, սեր ու հուզմունք:
Միակ բանը, որ խորհում ես ֆիլմի ավարտից հետո՝ կրկին նայելու ցանկությունն է, հայերի հետ հաճախ շփվելու, հայկականը պահպանելու գիտակցությունն է հատկապես օտար ափերում։
Տոն է այսօր հոգուս համար, բացի ֆիլմից, հնարավորություն ունեցա ծանոթանալու Բոստոնի հայ մշակույթի և կրթական կենտրոնում կամավոր աշխատող կիրթ ու համեստ հայրենակիցներիս՝ Թաթուլ Բադալյանի (երգիչ Հովհաննես Բադալյանի եղբորորդին), Արա Սարգսյանի, Մարտին Հարությունյանի, Սամվել Հովհաննիսյանի հետ: Առնչվել նրանց հայապահպան գործունեությանն ու ընթացիկ խնդիրներին, լինել դպրոցի հայոց լեզվի դասարանում:

Фильм «Жизнь и битва» демонстрирован в Америке
В зале «Грайр и Анна Овнаняны» Центра армянской культуры и образования Бостона 16 января был продемонстрирован долгожданный фильм «Жизнь и битва» (на армянском, с английскими субтитрами).
Режиссер-постановщик и сценарист фильма, посвященного 25-летию независимости РА – Мгер Мкртчян, режиссер-документалист Эдуард Амбарцумян, оператор-постановщик Ваагн Тер-Акопян. События фильма, повествующего прекрасную историю любви и патриотизма, происходят в годы Арцахской войны в Ереване, в начале 90-х годов.
Фильм успешно демонстрировался и продолжает демонстрироваться как в Армении, так и в Америке. «Уже 3 месяца демонстрируется в Лос Анджелесе, по одному дню демонстрировался в Нью-Йорке, Вашингтоне, Бостоне, будет показан также в кинотеатрах Нью Джерси и Филадельфии», – сказал в беседе с нами Самвел Ованнисян (представитель фильма в Америке).
Не случайно, что на конкурсе «Анаит» фильм представлен в восьми номинациях и получил приз «Анаит» как лучший игровой фильм, лучшая операторская работа (Ваагн Тер-Акопян) и в номинации «Лучший актер» (Самвел Тадевосян).
Фильм получился настолько естественным, что зритель невольно переживает тяжесть холодных и темных дней, в то же время с волнением и теплотой «путешествует» с героем Тиграном, становится очевидцем того, как из честного и стеснительного парнишки он превращается в отважного воина Арцахской войны, вместе с ним переживает боль и сожаление, любовь и волнение.
Единственное, о чем думаешь после просмотра фильма – посмотреть его вновь, чаще общаться с армянами, сохранить армянственность.
На душе моей сегодня праздник – помимо фильма, имела возможность познакомиться с добровольно работающими в Центре армянской культуры и образования Бостона образованными и скромными соотечественниками – Татулом Бадаляном (племянником певца Ованеса Бадаляна), Ара Саркисяном, Мартином Арутюняном, Самвелом Ованнисяном. Приобщилась к их деятельности по сохранению армянства, побывала в классе армянского языка школы.