Մայրենիի տոնը Բուլղարիայի Կրջալի քաղաքի հայկական համայնքում
Փետրվարի 21-ին Պլովդիվում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Եղիազար Ուզունյանը և պատվավոր հյուպատոսի մշակութային հարցերով խորհրդական Աղավնի Գևորգյանը Մայրենիի տոնը նշել են Բուլղարիայի Կրջալի քաղաքում՝ հյուրընկալվելով հայկական համայնքում:
«Այդ փոքրիկ քաղաքի բնակիչների մեծամասնությունը թուրքեր են, հայերը շատ քիչ թիվ են կազմում, բայց ունեն փոքրիկ ակումբ, գործում է «Սևան» կազմակերպությունը: Տարին 2 անգամ պատվավոր հյուպատոս Եղիազար Ուզունյանը և ես հյուրընկալվում ենք քաղաքում, որպեսզի միասին նշենք մեծ նշանակություն ունեցող հայկական տոները: Այս կերպ փորձում ենք համայնքի անդամներին մոտ պահել մեր ազգային տոներին, ավանդույթներին ու սովորույթներին»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Աղավնի Գևորգյանը:
Հավաք-հանդիպմանը ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի մշակութային հարցերով խորհրդականը ներկայացրել է Ղևոնդյան և Վարդանանց տոներին նվիրված փոքրիկ դասախոսություն, անդրադարձել է Մեսրոպ Մաշտոցի ստեղծած Հայոց այբուբենի պատմությանը, խոսել Աստվածաշնչի հայերեն թարգմանության մասին: Այդ ամենը համեմված է եղել լուսանկարներով և հայկական երաժշտությամբ:
«Հայկական համայնքի անդամները և իրենց բուլղար ընկերները մեծ հետաքրքրությամբ էին լսում պատմությունները: Հուսանք՝ այդ դասախոսության շնորհիվ մենք կարողացանք լուսավորել և վերանորոգել մեր հայրենակիցների ազգային զգացումները: Հանդիպումը շարունակվեց համայնքի ակումբում, որտեղ Բուլղարիայի այդ փոքրիկ քաղաքում ապրող հայերը ցուցադրեցին տարիներ շարունակ խնամքով պահված իրենց նախնիների լուսանկարները: Անչափ հուզիչ է հանդիպել փոքրիկ համայնքներում ապրող մեր հայրենակիցներին»,- ասաց Աղավնի Գևորգյանը:
Դասախոսությանը ներկա էին նաև «Սևան» կազմակերպության ղեկավար Հակոբ Ուզուն-Պողոսյանը և Կրջալիի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Պետյա Նազարովան:
Հանդիպման ավարտին Պետյա Նազարովան Բալկանյան պատերազմի 100-րդ տարելիցին և քաղաքի ազատագրմանը նվիրված պատկերագիրք է նվիրել Եղիազար Ուզունյանին:
«Շատ հետաքրքիր պատկերագիրք էր, որտեղ լուսանկարների միջոցով ներկայացված էին նաև քաղաքի հայերի կյանքը՝ հայկական տարբեր տոնակատարությունները, ամենահին սրճարանը, որ հայերն ունեցել են և այլն: Այդ ամենը կմնա իբրև լավ հիշատակ՝ հաջորդ սերունդների համար: Պատկերագիրքը կցուցադրենք նաև Պլովդիվի մշակութային կենտրոնի հյուրերին»,- նշեց Աղավնի Գևորգյանը և հավելեց, որ Վարդանանց և Մայրենիի տոների առիթով Եղիազար Ուզունյանը նվիրատվություն է կատարել Պլովդիվի հայկական դպրոցին, որը կբաժանվի այն աշակերտներին, որոնք սիրով ու եռանդով են սովորում իրենց Մայրենին:

On February 21, RA Honorary Consul in Plovdiv Yeghiazar Uzunyan and Cultural Affairs Advisor to the Honorary Consul Aghavni Gevorgyan celebrated International Mother Language Day at the invitation of the Armenian community of the Bulgarian city of Krjali.
“The majority of the citizens of this small city are Turks, and the Armenians are few in number. However, they do have a small club and an organization called “Sevan”. Honorary Consul Yeghiazar uzunyan and I are hosted in this city twice a year so that we can celebrate the significant Armenian national holidays. We try to help the community preserve our national holidays, as well as customs and traditions through these events,” Aghavni Gevorgyan said in an interview with Hayern Aysor.
During the meeting, Cultural Affairs Advisor to the Honorary Consul delivered a short lecture devoted to the Ghevondyan and Vardanants holidays, touched upon the creation of the Armenian alphabet and talked about the Armenian translation of the Bible with photos and to the sounds of Armenian music.
“The members of the Armenian community and their Bulgarian friends listened to the stories with great interest. We hope our lectures helped enlighten our compatriots and instill new feelings in them. The meeting continued at the local Armenian club where the Armenians of the small Bulgarian city showed photos of their ancestors that they had preserved for years. It is very touching to meet our compatriots in small communities,” Aghavni Gevorgyan said.
Among those attending the lecture were Head of Sevan Organization Hakob Uzun-Poghosyan and representative of the Municipality of Krjali Petya Nazarova.
At the end of the meeting, Petya Nazarova donated an album dedicated to the 100th anniversary of the Balkan War and the liberation of the city.
“It was a very interesting album featuring photos of the lives of the Armenians of Krali, including various celebrations, the oldest Armenian café and more.  All this will remain as a good memory for the future generations. We will also show the album to the guests at the cultural center in Plovdiv,” Aghavni Gevorgyan stated and added that, on the occasion of Vardanants Day and International Mother Language Day, Yeghiazar Uzunyan made a donation to the Armenian school of Plovdiv that will be distributed to the pupils who learn the mother language with pleasure and vigor.