Հայաստանը 21 հորիզոնականով առաջադիմել է տնտեսական ազատության ինդեքսում
Հայաստանը 21 հորիզոնականով առաջադիմել է Heritage Foundation-ի կողմից հրապարակվող տնտեսական ազատության ինդեքսում։ 2017 թվականի ինդեքսում Հայաստանը 180 երկրների շարքում զբաղեցրել է 33-րդ տեղը (2016-ի զեկույցում 54-րդ տեղում էինք)։
Հայաստանի տնտեսական ազատության աստիճանը գնահատվել է 70.3 միավոր, ինչը 3.3 կետով բարձր է նախորդ տարվա գնահատականից։
Տնտեսական ազատության աստիճանը գնահատվում է 12 չափանիշների հիման վրա, որոնք բաժանված են 4 խմբի։
1-ին խմբի՝ օրենքի իշխանության չափանիշներից երկուսի գծով (այդ թվում՝ սեփականության իրավունքների պաշտպանության) բարելավում է գրանցվել։
Կառավարության ծախսումների չափանիշը բարելավվել է և հասել 81.7, իսկ հարկային բեռի առումով դիրքերը վատացել են։
Բիզնեսի և աշխատուժի ազատության առումով ունենք առաջընթաց, դրամավարկային ազատության աստիճանը չի փոխվել։
Առևտրի ազատության հարցում միավորը նվազել է մինչև 80.2, իսկ ներդրումային և ֆինանսական ազատությունների առումով փոփոխություններ չկան։
Նշենք, որ տարածաշրջանի հարևաններից Վրաստանը տնտեսական ազատության ինդեքսում 13-րդ տեղում է, Թուրքիան՝ 60-րդ, Ադրբեջանը՝ 68-րդ:
Ամենաազատական տնտեսություն ունեցող երկրներն են Հոնգ Կոնգը, Սինգապուրը և Նոր Զելանդիան, գրում է 168.am-ը։

Armenia has moved up 21 spots in the 2017 Index of Economic Freedom
Out of 180 countries, Armenia is in 33rd place in the Heritage Foundation’s 2017 Index of Economic Freedom (Armenia was in 54th place in the 2016 Index of Economic Freedom).
Armenia’s economic freedom was ranked with 70.3 points, which is 3.3 points more than last year’s ranking.
The level of economic freedom is ranked based on 12 standards divided into 4 groups.
There has been improvement with respect to two of the criteria of rule of law (including property rights protection).
The government spending criterion has improved and reached 81.7, while the ranking of tax burden has gone down.
Armenia has progressed in terms of business freedom and labor freedom, but the level of monetary freedom has remained the same.
In terms of trade freedom, Armenia’s points have gone down to 80.2, and there are no changes in terms of investment freedom and financial freedom.
Let us mention that out of the neighboring countries, Georgia is in 13th place, Turkey-in 60th place and Azerbaijan-in 68th place.