Անհրաժեշտ է Սփյուռքի նախարարության կողմից ստեղծված ցանցն ավելի առարկայական օգտագործել. ՀՀ վարչապետ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այցելել է Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն, որտեղ խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում տարբեր ներդրումային ծրագրերում, կառավարման ոլորտում սփյուռքի ներգրավմանն ու առկա ներուժի իրացմանն ուղղված հարցեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մանրամասն ներկայացրել է սփյուռքի հայկական գաղթօջախների հետ համագործակցության ուղղությունները և նշել, որ ստեղծվել է աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում հայ համայնքների հետ հարաբերությունների լայն ցանց: Հրանուշ Հակոբյանի խոսքով՝ կատարվել են ծավալուն աշխատանքներ սփյուռքի պոտենցիալը Հայաստանի և Արցախի զարգացմանն ուղղելու նպատակով, որի արդյունքում կան բազմաթիվ հաջողակ օրինակներ:
Ըստ gov.am-ի` Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է սփյուռքի հետ ակտիվ համագործակցությունը և նախարարին հանձնարարել շահագրգիռ գերատեսչությունների, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ համատեղ, արդեն իսկ մշակված ներդրումային ծրագրերի փաթեթները հետևողականորեն ներկայացնել սփյուռքահայ ներդրողներին: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է Սփյուռքի նախարարության կողմից ստեղծված ցանցն ավելի առարկայական օգտագործել և այդ աշխատանքներում ներգրավել նաև արտերկրում ՀՀ դեսպանություններին:

Созданную Министерством Диаспоры сеть необходимо использовать более предметно: Премьер-министр РА
Премьер-министр Карен Карапетян посетил Центр стратегических инициатив, где в ходе совещания были обсуждены вопросы, касающиеся вовлечения Диаспоры в различные инвестиционные программы в Армении, сферу управления и реализации имеющегося потенциала диаспоры.
Министр диаспоры РА Грануш Акопян детально представила направления сотрудничества с очагами армянской Диаспоры и отметила, что почти во всех странах мира создана широкая сеть отношений с армянскими общинами. По словам Грануш Акопян, выполнены масштабные работы для направления потенциала диаспоры на развитие Армении и Арцаха и в результате этого есть многочисленные успешные примеры.
Как сообщает gov.am, премьер-министр Карапетян отметил важность активного сотрудничества с Диаспорой и поручил министру совместно с заинтересованными ведомствами, Центром стратегических инициатив последовательно представлять пакеты уже разработанных инвестиционных программ инвесторам из армянской Диаспоры. Карен Карапетян подчеркнул, что необходимо более предметно использовать созданную Министерством Диаспоры сеть и вовлечь в эту работу также посольства РА за рубежом.