Մադրիդում ցուցադրվել է իսպանացի ռեժիսորի «Արարատի ստվերը» փաստագրական ֆիլմը
Իսպանացի ռեժիսոր և լրագրող Միգել Անխել Նիետոյի «Արարատի ստվերը» փաստագրական ֆիլմը հասցրել է գրավել իսպանացի հանդիսատեսի համակրանքը:
Հայաստանում ապրում է հայերի միայն 30 տոկոսը, մնացած 70 տոկոսն ապրում է պատմական հայրենիքի սահմաններից դուրս: Աշխարհով մեկ սփռված հայերի շրջանում շատ են հայտնի մարդիկ, որոնց ծագման մասին քչերը գիտեն, գրում է մադրիդյան Madridpress առցանց պարբերականը:
Փաստագրական ֆիլմի հերոսներն են հայկական ծագումով մշակույթի, հասարակական և քաղաքական գործիչները տարբեր երկրներից, այդ թվում Շառլ Ազնավուրը, երգչուհի Ռոզի Արմենը, ջութակահար Արա Մալիկյանը, երաժիշտ Արտո Թունջբոյաջյանը, օդաչու Ռուբեն Եսայանը: Ներկայացված են նաև աստղաֆիզիկոս Գարիի Իսրայելյանը, ռեժիսոր Ռոբեր Գեդիկյանը, գործարարներ Դավիթ Յանը և Ռուբեն Վարդանյանը, բևեռախույզ Արթուր Չիլինգարովը, պատմաբան Հայկ Դեմոյանը, պրոֆեսոր Կլոդ Մութաֆյանը, հայտնի խոհարար Արմեն Պետրոսյանը, Լիբանանի նախկին նախագահ Էմիլ Լահուդը, Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն և այլն, հայտնում է «Sputnik-Արմենիան»:
Ֆիլմը Հայոց ցեղասպանության կամ ղարաբաղյան հակամարտության մասին չէ, սակայն այն պատմում է հայ ժողովրդի պատմության մեջ տեղ գտած ողբերգական իրադարձությունների հետևանքների մասին: Ֆիլմը նաև Հայաստանի գեղեցիկ բնապատկերների և համեղ խոհանոցի մասին է: Հայաստանի այդ ամբողջ համայնապատկերը ներկայացված է հերոսների միջոցով` աշխարհում հայտնի հայերի:
«Արարատի ստվերը» ֆիլմը պատմում է ժողովրդի պատմության մասին, փոքր քրիստոնեական կղզու, որին չկոտրեցին ոչ ժամանակը, ոչ ողբերգությունը: Հայաստանը միակ երկիրն է, որը կար քարտեզների վրա 5000 տարի առաջ, և գոյություն ունի այժմ, գրում է իսպանական պարբերականը:
«Մենք շատ երկրներ գիտենք, որոնք եղել են Հայաստանի հետ վաղեմի ժամանակներում, օրինակ Միջագետքը, սակայն այսօր, այդպիսի երկիր, ի տարբերություն Հայաստանի, չկա»,-գրում է իսպանական ռեսուրսը:
Նախագծի գաղափարն ի հայտ է եկել 2015-ի գարնանը, Մոսկվայի հյուրանոցներից մեկում, որտեղ ֆիլմի ռեժիսորը ծանոթացել է հայկական ծագումով միլիոնատեր և բարեգործի հետ, որն էլ առաջարկել է նրան ֆիլմ նկարահանել Հայաստանի մասին: Բարերարը չի ցանկացել հրապարակել իր անունն, ուստի լայն հանրությանը նա հայտնի չէ:
Նկարահանումները սկսվել են 2015-ի աշնանը և կատարվել են Հայաստանում, Իսպանիայում, Թուրքիայում, Ֆրանսիայում, Լիբանանում, Ռուսաստանում և Իսրայելում:

В Мадриде состоялась премьера докфильма испанского режиссера «Тень Арарата»
Документальный фильм испанского режиссера и журналиста Мигеля Анхеля Нието «Тень Арарата» успел завоевать симпатии мадридского зрителя.
В Армении проживают всего лишь 30% армян, остальные 70% живут за пределами их исторической родины. Среди разбросанных по миру армян много знаменитостей, о происхождении которых мало кому известно, пишет мадридский онлайн-ресурс Madridpress.
Героями документального кино являются общественные и политические деятели армянского происхождения из разных стран, среди которых французский шансонье Шарль Азнавур и певица Рози Армен, скрипач Ара Маликян, популярный армянский музыкант Арто Тунчбояджан, летчик-испытатель Рубен Есаян. Замыкают «армянский» круг астрофизик Гарик �?сраелян, режиссер Роберт Кетикян, бизнесмены Давид Ян и Рубен Варданян, полярник Артур Чилингаров, историк Айк Демоян, профессок Клод Мутафян, известный повар Армен Петросян, экс-президен Ливана Эмиль Лахуд, мэр города Парижа Анн �?дальго и т.д, передает Sputnik-Армения.
Этот фильм не о Геноциде армян или карабахском конфликте, однако в нем повествуется о последствиях трагических событий в истории армянского народа. Фильм также и не о красотах Армении или ее вкусной кухне. Вся эта панорама Армении показана через призму героев — известных в мире армян.
«Тень Арарата» рассказывает об истории народа, о маленьком христианском островке, которого не сломило ни время, ни трагедия. Армения — единственная страна, которая была на картах мира 5 тысяч лет назад и которая по сей день существует.
«Мы знаем много стран, например, Месопотамия, которые были тогда с Арменией, однако их, в отличие от Армении, сегодня нет», — пишет мадридское издание.
�?дея проекта возникла весной 2015 года, в Москве, в одной из столичных гостиниц. �?менно здесь режиссер фильма познакомился с миллионером и меценатом армянского происхождения, который и предложил ему снять фильм об Армении. Меценат пожелал сохранить инкогнито, поэтому имя его широкой общественности неизвестно.
Съемки начались осенью 2015 года и охватили такие страны как Армения, �?спания, Турция, Франция, Ливан, Россия и �?зраиль.