Դեսպան Մկրտչյանի հանդիպումը Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրիի հետ
Փետրվարի 6-ին դեսպան Սամվել Մկրտչյանը հանդիպեց Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրիի հետ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Վարչապետին շնորհավորելով նշանակման և նոր կառավարության ձևավորման կապակցությամբ՝ դեսպան Մկրտչյանն անդրադարձավ Հայաստանի և Լիբանանի միջև գոյություն ունեցող պատմական կապերին և երկու ժողովուրդների վաղեմի բարեկամությանը, քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերություններին:
Դեսպանը կարևորեց այդ կապերի փոխլրացման և ամրապնդման նպատակով տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների զարգացումը, զբոսաշրջության խթանումը: Ընգծվեց բարձրաստիճան փոխայցելություններին պարբերականություն հաղորդելու կարևորությունը:
Դեսպանը ներկայացրեց Հայաստանում առկա ներդրումային հնարավորությունները, ՀՀ կառավարության ձեռնարկած բարեփոխումները՝ ուղղված գործարարության համար առավել դյուրին պայմանների ստեղծմանը, ընթացակարգերի պարզեցմանն ու հստակեցմանը:
Անդրադարձ կատարվեց Հայաստանում արդյունավետ գործունեություն իրականացնող լիբանանյան ընկերությունների դրական փորձառությանը և դրա հանրայնացման անհրաժեշտությանը:
Նշվեց վերջին տարիներին զբոսաշրջության ծավալների ընդլայնումը, այդ ոլորտում երկու երկրների համագործակցության հեռանկարային լինելու հանգամանքը:
Վարչապետ Հարիրին ևս կարևորեց երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի խթանման անհրաժեշտությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով իր կառավարության գործունեության շրջանակներում նախապատվություն տալ բարեկամ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, խոստանալով ջանքեր ներդնել այդ ուղղությամբ:
Կողմերը քննարկեցին 2017թ. hայ-լիբանանյան միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը գումարելու հնարավորությունները:

Встреча посла Мкртчяна с премьер-министром Ливана Саадом Харири
Посол РА Самвел Мкртчян 6 февраля встретился с премьер-министром Ливана Саадом Харири. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.
Поздравив премьер-министра в связи с назначением и формированием нового правительства, посол Мкртчян коснулся существующих между Арменией и Ливаном исторических связей и давней дружбы двух народов, политических отношений высокого уровня.
Посол отметил важность развития экономических и торговых отношений с целью взаимодополнения и укрепления этих связей, стимулирование туризма. Было подчеркнуто придание периодичности взаимным визитам на высоком уровне.
Посол представил имеющиеся в Армении инвестиционные возможности, предпринятые правительством РА реформы, направленные на создание более благоприятных условий для предпринимательства, упрощение и уточнение процедур.
Был затронут положительный опыт ливанских компаний, эффективно функционирующих в Армении, необходимость его популяризации.
Было отмечено расширение объемов туризма в последние годы, обстоятельство перспективности сотрудничества двух стран в этой сфере.
Премьер-министр Харири также отметил важность необходимости стимулирования экономических связей между двумя странами, изъявив готовность в рамках деятельности своего правительства предоставить преимущество развитию отношений с дружественной Арменией, обещав приложить усилия в этом направлении.
Стороны обсудили возможности созыва в 2017 году очередного заседания армяно-ливанской межправительственной комиссии.