ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար. Հունիսին տեղի կունենա «Քեզ համար, Ղարաբաղ» մեծ փառատոն
Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունվարի 13-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը:
Նրա խոսքով՝ «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժման շրջանակներում Գերմանիայի Բադեն-Վյուրտեմբերգ քաղաքի հայ համայնքը՝ հոգեւոր առաջնորդ Տիրատուր Սարդարյանի գլխավորությամբ 25 տոննա հումանիտար բեռ է հավաքել՝ մթերք, հագուստ, գրասենյակային ապրանքներ, որոնք այսօր Լեռնային Ղարաբաղ կհասցվեն:
«Շարժման տարածումը մեզ հիմք է տվել 2017-ը Ղարաբաղի տարի հայտարարելու: Ընթացիկ տարվա հունիսին  մենք նախատեսում ենք անցկացնել «Քեզ համար, Ղարաբաղ» մեծ փառատոն, որի շրջանակներում ելույթ կունենան սփյուռքից եկած համույթներ»,- նշեց Սրապիոնյանը:

RA Deputy Minister of Diaspora: “A grand festival called “For You, Karabakh” will be held in June 2017
A grand festival called “For You, Karabakh” is scheduled to take place in June 2017.
According to Artsakhpress, this is what RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan said during a January 13 press conference.
According to Srapionyan, on the sidelines of the “What are YOU doing for Karabakh?” pan-Armenian movement, the Armenian community of the German city of Baden- Württemberg, under the leadership of the community’s pastor Tiratur Sardaryan, gathered 25 tons of humanitarian goods (food, clothes and office equipment) and sent them to Nagorno-Karabakh.
“The popularity of the movement served as a ground for us to declare the year 2017 as the Year of Karabakh. In June, we will be holding a grand festival called “For You, Karabakh”, featuring performances by Armenian groups and ensembles of the Diaspora,” Srapionyan stated.