Կյանքից հեռացավ մեր գործընկեր Թևոս Ներսիսյանը
ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը խոր վշտով տեղեկացնում է, որ ծանր հիվանդությունից հետո 59 տարեկանում կյանքից հեռացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ԱՊՀ հայ համայնքների վարչության նախկին պետ Թևոս Ներսիսյանը:
Նախարարության ղեկավարությունը և ողջ անձնակազմը սգում են սիրելի գործընկերոջ, հրաշալի մարդու, տաղանդավոր լրագրողի, նվիրյալ ընկերոջ ու բարեկամի մահը և այս ծանր պահին վշտակցում նրա հարազատներին:
Ապրիլին նա կբոլորեր իր կյանքի 60 տարին։ Դրանք ստեղծագործական երկունքի, թռիչքների ու ձեռքբերումների տարիներ էին՝ լցված ապագայի նկատմամբ հույսով ու հավատով, Հայրենիքին և հարազատ ժողովրդին ծառայելու պատրաստակամությամբ և անմնացորդ նվիրումով։ Որտեղ էլ որ եղել է նա՝ Հայրենիքում, թե նրա սահմաններից դուրս, իր բոլոր ուժերը ծառայեցրել է հանուն առաջադեմ գաղափարների հաղթանակի։ Թևոսն իր մարդկային բարձր հատկանիշների, աշխատասիրության ու նվիրումի շնորհիվ վայելում էր բոլորի սերն ու հարգանքը:
Ակտիվ լրագրողի, փորձառու դասախոսի, բարեխիղճ աշխատակցի, հարազատ մարդու պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր և նրան ճանաչողների սրտերում:
Թող բարեհաճ աստծո լույսերի մեջ փառավորվի մեր սիրելի Թևոսի հոգին, քանզի իրենից հետո նա լուսավոր հետք է թողել իր բազում բանաստեղծությունների, լիամետրաժ և փաստավավերագրական ֆիլմերի, ռադիո և հեռուստաակ­նարկ­ների տեսքով։  Թող Տիրոջ Աջը հովանի լինի նրա զավակներին, թոռներին ու բոլոր հարազատներին:
Յիշատակն արդարոց օրհնութեամբ եղիցի:
Ծնվել է 1957թ. ապրիլի 14-ին  ՀՀ Վայոց Ձոր մարզի Ջերմուկ քաղաքում:
Կրթությունը
1973թ. ավարտել է Մոսկվայի Տյոպլի Ստանի միջնակարգ դպրոցը:
1984թ.ավարտել է Մոսկվայի Մ.Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը:
1990թ.ավարտել է Դոնի Ռոստովի բարձրագույն կուսակցական դպրոցի (այժմ` ՌԴ նախագահին կից Հյուսիսկովկասյան կառավարման ակադեմիա) ժուռնալիստիկայի բաժինը` քաղաքագիտություն, սոցիոլոգիա մասնագիտությամբ:
Աշխատանքային գործունեությունը
1981թ. ապրիլից եղել է հայկական ԶԼՄ-ների հաստիքային գործող լրագրող:
1981-1988թթ. աշխատել է «Կոմունիստ» թերթի և հայկական ռադիոյի ռուսական հաղորդումների խմբագրության արտահաստիքային թղթակից, «Կոմսոմոլեց» թերթի թղթակից, Հայկական հեռուստատեսության ռուսական հաղորդումների ավագ խմբագիր, Հայաստանի պետական հեռուստառադիոյի՝ ԽՍՀՄ ժողովուրդների լեզուներով հեռարձակվող հաղորդումների գլխավոր խմբագրության ռուսական բաժնի պետ:
1988-1990թթ. աշխատակցել է Դոնի Ռոստովի հեռուստատեսությանը:
1990թ. վերապատրաստվել է Լենինգրադի հեռուստատեսությունում:
1990-1991թթ. եղել է «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» (ռուսերեն) թերթի հատուկ թղթակից:
1991-1993թթ. հիմնել և ղեկավարել է «Սվոբոդա» (ռուսերեն) թերթը:
1994թ. թղթակցել է ռուսական «2×2» հեռուստաալիքին:
1995-1997թթ. եղել է «Ինֆոկոմ» ՓԲԸ-ի տեղեկատվության բաժնի պետի տեղակալ:
1997թ. հիմնել  է «ԹՈՊ լրատվասոցիոլոգիական գործակալություն» ՍՊԸ-ն («TOP Agency»):
1997- 2000թթ. եղել է  Մոսկվայի «ТВЦ» հեռուստաընկերության թղթակից:
2000թ. սկսած՝ եղել է «Խոսք և իրավունք» իրավական-տեղեկատվական հասարակական կազմակերպության ղեկավար:
2004-2005թթ. աշխատել է որպես «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» (ռուսերեն) թերթի գլխավոր խմբագրի տեղակալ:
2005-2008թթ. և 2012-2014թթ. ղեկավարել է Մոսկվայի «TOP Agency» լրատվասոցիոլո­գիական գործակալությունը:
2008-2012թթ. եղել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի մամուլի վարչության պետ:
2014թ. օգոստոսից մինչև 2016թ.հունիսն  աշխատել է որպես ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ԱՊՀ հայ համայնքների հետ կապերի վարչության պետ:
1986թ.-ից ՍՍՀՄ ժուռնալիստների միության անդամ էր:
1983-1988թթ. մասնակցել է երիտասարդական ԶԼՄ-ի, ՄՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի գիտագործնական ամենամյա կոնֆերանսներին:
1999թ. մասնակցել է Բաթումում կայացած լրագրողների միջազգային սեմինար-կոնֆերանսին:
Հրապարակել է հարյուրավոր ակնարկներ, հոդվածներ և թղթակցություններ հայկական և խորհրդայինմամուլում, թողարկել հեռուստա և ռադիո հաղորդումներ:
Հեղինակել է տասնյակ հեռուստահաղորդումներ, այդ թվում` Դոնի Ռոստովի, Նովոռոսիյսկի, Լենինգրադի հայկական համայնքների մասին, նկարահանել լիամետրաժ և փաստավավերագրական ֆիլմեր` «Խաղաղություն հողին քո, Աֆղանստան»(1988թ.), «Ղարաբաղ, ցավ իմ» (1990թ.) և «Հյուսիսային պողոտա» (2002-2008թթ.):

Ушел из жизни наш коллега Тевос Нерсисян
Министерство Диаспоры РА с глубокой скорбью сообщает, что после тяжелой болезни в возрасте 59 лет ушел из жизни бывший начальник Управления армянских общин стран СНГ аппарата Министерства Диаспоры РА Тевос Нерсисян.
Руководством и весь аппарат Министерства скорбят о кончине дорогого коллеги, прекрасного человека, талантливого журналиста, преданного коллеги и друга и в этот трудный момент соболезнуют его родным.
В апреле ему исполнилось бы 60 лет. Это были годы творческих взлетов, достижений, преисполненные верой и надеждой в будущее, готовностью с безграничной преданностью служить Родине и родному народу. Где бы он ни был – на Родине или за ее пределами, – все свои силы он отдавал во имя победы прогрессивных идей. Благодаря своим высоким человеческим качествам, трудолюбию и преданности Тевос пользовался любовью и уважением всех.
Светлая память об активном журналисте, опытном преподавателе, добросовестном сотруднике, родном человеке навсегда сохранится в наших сердцах и всех, кто его знал.
Душа нашего дорогого Тевоса пусть блаженствует в сиянии света Благосклонного Бога, поскольку после себя он оставил светлый след в своих стихах, полнометражных и документальных фильмах, радио и телеочерках. Пусть Десница Владыки будет опорой его детям, внукам и всем родным.
*****
Родился 14 апреля 1957 года в городе Джермук Вайоц Дзорской области РА.
В 1973 году окончил среднюю школу в Теплом Стане Москвы.
В 1984 году окончил факультет журналистики Московского государственного университета им. М.Ломоносова.
В 1990г. окончил отделение журналистики высшей партийной школы Ростова на Дону (ныне Северокавказская академия управления при президенте РФ) по специальности политология, социология.
С апреля 1981 года был штатным сотрудником армянских СМ�?.
В 1981-88гг. работал внештатным корреспондентом газеты «Коммунист» и редакции русского вещания Армянского радио, корреспондентом газеты «Комсомолец», старшим редактором русскоязычных передач Армянского телевидения, начальником русского отдела Главной редакции передач на языках народов СССР Гостелерадио Армении.
В 1988-90гг. сотрудничал с телевидением Ростова на Дону.
В 1990г. прошел переподготовку на Ленинградском телевидении.
В 1990-91гг. был специальным корреспондентом русскоязычной газеты «Республика Армения».
В 1991-93гг. основал и редактировал русскоязычную газету «Свобода».
В 1994г. сотрудничал с российским телеканалом «2Х2».
В 1995-97гг. был заместителем начальника информационного отдела ЗАО «�?нфоком».
В 1997г. основал ООО «�?нформационно-социолоническое агентство ТОП» («TOP Agency»).
В 1997- 2000гг. был корреспондентом московской телекомпании «ТВЦ».
Начиная с 2000г. был руководителем юридическо-информационной общественной организации «Слово и право».
В 2004-2005гг. работал заместителем главного редактора газеты «Республика Армения».
В 2005-2008гг. и 2012-2014гг. руководил Московским информационно-социологическим агентством «TOP Agency».
В 2008-2012гг. был начальником Управления прессы аппарата Министерства Диаспоры РА.
С августа 2014г. по июнь 2016ш. работал начальником Управления по связям с армянскими общинами СНГ аппарата Министерства Диаспоры РА.
С 1986г. являлся членом Союза журналистов СССР.
В 1983-1988гг. участвовал в ежегодных научно-практических конференциях молодежных СМ�? факультета журналистики МГУ.
В 1999г. участвовал в состоявшемся в Батуми международном семинаре-конференции журналистов.
Опубликовал сотни очерков, статей и корреспонденций в армянской и советской прессе, выпускал теле- и радиопередачи.
Автор десятков телепередач, в том числе об армянских общинах Ростова на Дону, Новороссийска, Ленинграда, снимал полнометражные и документально-хроникальные фильмы – «Мир земле твоей, Афганистан» (1988г.), «Карабах, боль моя» (1990г.) и «Северный проспект» (2002-2008гг.).