Կյանքից հեռացավ մեր գործընկեր Թևոս Ներսիսյանը
ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը խոր վշտով տեղեկացնում է, որ ծանր հիվանդությունից հետո 59 տարեկանում կյանքից հեռացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ԱՊՀ հայ համայնքների վարչության նախկին պետ Թևոս Ներսիսյանը:
Նախարարության ղեկավարությունը և ողջ անձնակազմը սգում են սիրելի գործընկերոջ, հրաշալի մարդու, տաղանդավոր լրագրողի, նվիրյալ ընկերոջ ու բարեկամի մահը և այս ծանր պահին վշտակցում նրա հարազատներին:
Ապրիլին նա կբոլորեր իր կյանքի 60 տարին։ Դրանք ստեղծագործական երկունքի, թռիչքների ու ձեռքբերումների տարիներ էին՝ լցված ապագայի նկատմամբ հույսով ու հավատով, Հայրենիքին և հարազատ ժողովրդին ծառայելու պատրաստակամությամբ և անմնացորդ նվիրումով։ Որտեղ էլ որ եղել է նա՝ Հայրենիքում, թե նրա սահմաններից դուրս, իր բոլոր ուժերը ծառայեցրել է հանուն առաջադեմ գաղափարների հաղթանակի։ Թևոսն իր մարդկային բարձր հատկանիշների, աշխատասիրության ու նվիրումի շնորհիվ վայելում էր բոլորի սերն ու հարգանքը:
Ակտիվ լրագրողի, փորձառու դասախոսի, բարեխիղճ աշխատակցի, հարազատ մարդու պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր և նրան ճանաչողների սրտերում:
Թող բարեհաճ աստծո լույսերի մեջ փառավորվի մեր սիրելի Թևոսի հոգին, քանզի իրենից հետո նա լուսավոր հետք է թողել իր բազում բանաստեղծությունների, լիամետրաժ և փաստավավերագրական ֆիլմերի, ռադիո և հեռուստաակ­նարկ­ների տեսքով։  Թող Տիրոջ Աջը հովանի լինի նրա զավակներին, թոռներին ու բոլոր հարազատներին:
Յիշատակն արդարոց օրհնութեամբ եղիցի:
Ծնվել է 1957թ. ապրիլի 14-ին  ՀՀ Վայոց Ձոր մարզի Ջերմուկ քաղաքում:
Կրթությունը
1973թ. ավարտել է Մոսկվայի Տյոպլի Ստանի միջնակարգ դպրոցը:
1984թ.ավարտել է Մոսկվայի Մ.Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը:
1990թ.ավարտել է Դոնի Ռոստովի բարձրագույն կուսակցական դպրոցի (այժմ` ՌԴ նախագահին կից Հյուսիսկովկասյան կառավարման ակադեմիա) ժուռնալիստիկայի բաժինը` քաղաքագիտություն, սոցիոլոգիա մասնագիտությամբ:
Աշխատանքային գործունեությունը
1981թ. ապրիլից եղել է հայկական ԶԼՄ-ների հաստիքային գործող լրագրող:
1981-1988թթ. աշխատել է «Կոմունիստ» թերթի և հայկական ռադիոյի ռուսական հաղորդումների խմբագրության արտահաստիքային թղթակից, «Կոմսոմոլեց» թերթի թղթակից, Հայկական հեռուստատեսության ռուսական հաղորդումների ավագ խմբագիր, Հայաստանի պետական հեռուստառադիոյի՝ ԽՍՀՄ ժողովուրդների լեզուներով հեռարձակվող հաղորդումների գլխավոր խմբագրության ռուսական բաժնի պետ:
1988-1990թթ. աշխատակցել է Դոնի Ռոստովի հեռուստատեսությանը:
1990թ. վերապատրաստվել է Լենինգրադի հեռուստատեսությունում:
1990-1991թթ. եղել է «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» (ռուսերեն) թերթի հատուկ թղթակից:
1991-1993թթ. հիմնել և ղեկավարել է «Սվոբոդա» (ռուսերեն) թերթը:
1994թ. թղթակցել է ռուսական «2×2» հեռուստաալիքին:
1995-1997թթ. եղել է «Ինֆոկոմ» ՓԲԸ-ի տեղեկատվության բաժնի պետի տեղակալ:
1997թ. հիմնել  է «ԹՈՊ լրատվասոցիոլոգիական գործակալություն» ՍՊԸ-ն («TOP Agency»):
1997- 2000թթ. եղել է  Մոսկվայի «ТВЦ» հեռուստաընկերության թղթակից:
2000թ. սկսած՝ եղել է «Խոսք և իրավունք» իրավական-տեղեկատվական հասարակական կազմակերպության ղեկավար:
2004-2005թթ. աշխատել է որպես «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» (ռուսերեն) թերթի գլխավոր խմբագրի տեղակալ:
2005-2008թթ. և 2012-2014թթ. ղեկավարել է Մոսկվայի «TOP Agency» լրատվասոցիոլո­գիական գործակալությունը:
2008-2012թթ. եղել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի մամուլի վարչության պետ:
2014թ. օգոստոսից մինչև 2016թ.հունիսն  աշխատել է որպես ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ԱՊՀ հայ համայնքների հետ կապերի վարչության պետ:
1986թ.-ից ՍՍՀՄ ժուռնալիստների միության անդամ էր:
1983-1988թթ. մասնակցել է երիտասարդական ԶԼՄ-ի, ՄՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի գիտագործնական ամենամյա կոնֆերանսներին:
1999թ. մասնակցել է Բաթումում կայացած լրագրողների միջազգային սեմինար-կոնֆերանսին:
Հրապարակել է հարյուրավոր ակնարկներ, հոդվածներ և թղթակցություններ հայկական և խորհրդայինմամուլում, թողարկել հեռուստա և ռադիո հաղորդումներ:
Հեղինակել է տասնյակ հեռուստահաղորդումներ, այդ թվում` Դոնի Ռոստովի, Նովոռոսիյսկի, Լենինգրադի հայկական համայնքների մասին, նկարահանել լիամետրաժ և փաստավավերագրական ֆիլմեր` «Խաղաղություն հողին քո, Աֆղանստան»(1988թ.), «Ղարաբաղ, ցավ իմ» (1990թ.) և «Հյուսիսային պողոտա» (2002-2008թթ.):

Our colleague Tevos Nersisyan has passed away
With deep sorrow, the RA Ministry of Diaspora reports that former Head of the Department of Armenian Communities of CIS countries at the RA Ministry of Diaspora Tevos Nersisyan has passed away after suffering from a heavy illness. He was 59 years old.
The administration and the entire staff of the Ministry mourn the death of their beloved colleague, a wonderful person, talented journalist and dedicated friend and express their condolences to his relatives at this difficult moment in time.
In April, Nersisyan would have turned 60. Throughout the years, Nersisyan made great achievements. He had hope for and faith in the future, had the willingness to and unconditional dedication to serve the Homeland and his nation. Wherever he was, be it in the Homeland or abroad, he would put all his efforts for the implementation of progressive ideas. Tevos enjoyed the love and respect of everyone because of his great human attributes, as well as diligence and dedication.
The brilliant memory of an active journalist, experienced lecturer, faithful employee and a close person will always stay alive in our hearts and in the hearts of those who knew him.
May the soul of Tevos be glorified because he has left a brilliant trace in the form of his several poems, full-length films and documentaries, as well as radio and television shows. May God be with his children, grandchildren and all of his other relatives.
Remembrance of the righteous shall be blessed.
Born on 14 April 1957 in the city of Jermuk of Vayots Dzor Province of the Republic of Armenia
Education
1973-graduated from secondary school of Tyopli Stan (Moscow)
1984-graduated from the Faculty of Journalism at Moscow Lomonosov State University
1990-graduated from the Department of Journalism of the Higher Partisan School of Rostov-na-Don (currently Northern Caucasus Management Academy adjunct to the President of the Russian Federation), specializing in political science and sociology
Work experience
Since April 1981, he has been a journalist for Armenian mass media outlets.
1981-88: worked as a freelance correspondent of the editorial office for Komunist newspaper and Russian programs of Armenian radio, correspondent of Komsomolets newspaper, senior editor of the Russian programs of Armenian Television, head of the Russian section of the main editorial office of programs broadcasting in the languages of the nations of the USSR
1988-90: worked for the television station of Rostov-na-Don
1990: took training courses at the television station of Leningrad
1990-91: served as a special correspondent of Respublika Armenia Russian-language newspaper
1991-93: established and directed the Svoboda Russian-language newspaper
In 1994, he was a correspondent for the Russian 2×2 TV channel
1995-97: served as head of department of information of Infocom CJSC
In 1997, he established the TOP News-Sociological Agency Ltd. (TOP Agency).
1997-2000: served as correspondent for Moscow’s ТВЦ TV
Since 2000, he was head of the Speech and Law legal-information NGO.
2004-05: worked as deputy editor-in-chief of Respublika Armenia Russian-language newspaper
Between 2005 and 2008 and between 2012 and 2014, he was the head of Moscow’s TOP Agency news-sociological agency.
2008-12: Head of the Department of Media at the RA Ministry of Diaspora
August 2014-June 2016: Head the Department of Relations with Armenian Communities of the CIS countries at the RA Ministry of Diaspora
Since 1986, he was a member of the Union of Journalist of the Armenian Soviet Socialist Republic.
1983-88: participated in the annual workshops and conferences organized by youth mass media outlets and the Faculty of Journalism of Moscow State University
In 1999, he participated in the international seminar/conference for journalists in Batumi.
He has published hundreds of essays and articles for Armenian and Soviet presses and has broadcast radio and television shows.
He has hosted dozens of television programs, including television programs devoted to the Armenian communities of Rostov-na-Don, Novorosiysk and Leningrad. He has produced full-length films and documentaries, including the films “Peace to your land, Afghanistan” (1988), “Karabakh, My Pain” (1990) and “Northern Avenue” (2002-08).