Կայացավ Գավառի պետական համալսարանի 2016 թվականի հոբելյանական գիտաժողովը
Դեկտեմբերի 24-ին Գավառի պետական համալսարանում կայացավ 19-րդ ամենամյա գիտաժողովը` նվիրված ԳՊՀ պատվավոր բարերար Ժիրայր Նիշանյանի ծննդյան 80-ամյա հոբելյանին։
Գիտաժողովի մեկնարկին Գավառի պետական համալսարանի ռեկտոր, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Ռուզաննա Հակոբյանը ողջունեց բուհի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներին և անդրադարձավ պարոն Նիշանյանի գործունեությանը՝ ԳՊՀ գիտական խորհրդի, բոլոր տարիների «Ժիրայր Նիշանյան» կրթաթոշակառուների և նրանց ծնողների, ինչպես նաև ողջ համալսարանական հանրույթի անունից շնորհակալություն հայտնելով բարերարին։
Գիտաժողովի լիագումար նիստին տիկին Ռուզաննա Հակոբյանը ներկայացրեց զեկուցում «Մարդասիրությունը՝ որպես իրավունքի համընդհանուր սկզբունք» թեմայով։
Այնուհետև գիտաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին հումանիտար՝ իրավաբանական, փիլիսոփայական աստվածաբանական, պատմական, տնտեսագիտական, բանասիրական, մանկավարժական, հոգեբանական և բնագիտական՝ կենսաբանական, էկոլոգիական, աշխարհագրական, երկրաբանական, բնապահպանական, քիմիական, ֆիզիկամաթեմատիկական և տեխնիկական գիտությունների մասնագիտական բաժանմունքներում և ենթաբաժանմունքներում։
Գիտաժողովին ներկայացված զեկուցումները կտպագրվեն «ԳՊՀ գիտական հոդվածների ժողովածու»-ի հերթական՝ 19-րդ համարում: Նշենք, որ Գավառի պետական համալսարանի գիտական հոդվածների ժողովածուն ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի կողմից ճանաչվում է որպես գիտական ատենախոսությունների արդյունքների հրապարակման համար ընդունելի գիտական պարբերական:
Գիտաժողովի ավարտին տիկին Հակոբյանը բուհի գիտական խորհրդի որոշմամբ ԳՊՀ պրոֆեսոր Վիկտոր Լիպարիտի Կատվալյանին պարգևատրեց շնորհակալագրով՝ ԳՊՀ բանասիրական ֆակուլտետի կայացման ու զարգացման, երիտասարդ լեզվաբան ու գրականագետ մասնագետների պատրաստման գործում ունեցած անուրանալի վաստակի, ինչպես նաև արդյունավետ գիտահետազոտական գործունեության և բարբառագիտության զարգացման ոլորտում ներդրած մեծ ավանդի համար։

Состоялся юбилейный симпозиум Гаварского государственного университета 2016 года
В Гаварском государственном университете 24 декабря состоялся 19-й ежегодный симпозиум, посвященный юбилею 80-летия почетного благотворителя университета Жирайра Нишаняна.
На открытии симпозиума ректор Гаварского государственного университета, доктор юридических наук Рузанна Акопян приветствовала представителей профессорско-преподавательского состава вуза и коснулась деятельности господина Нишаняна, выразив благотворителю благодарность от имени ученого совета ГГУ, а также всего университетского сообщества, именных стипендиатов стипендии «Жирайр Нишанян» всех лет и их родителей.
На пленарном заседании симпозиума госпожа Акопян представила доклад на тему «Гуманизм – как всеобщий принцип права».
Затем работа симпозиума продолжилась на гуманитарном – юриспруденция, философия, богословие, историческом, экономическом, филологическом, педагогическом, психологическом и естественнонаучном – биология, экология, география, геология, природоохранном, химическом, физико-математическом и технических наук – отраслевых отделениях и подразделах.
Представленные на симпозиуме доклады будут опубликованы в очередном, 19-м номере «Сборник научных статей ГГУ». Отметим, что сборник научных статей Гаварского государственного университета Высшей аттестационной комиссией Министерства образования и науки РА признан научным изданием для публикации результатов научных диссертаций.
В завершение симпозиума госпожа Акопян решением ученого совета вуза наградила профессора ГГУ Виктора Липаритовича Катваляна Благодарственной грамотой за становление и развитие филологического факультета ГГУ, значительный вклад в подготовку молодых языковедов и литературоведов, а также плодотворную научно-исследовательскую деятельность и большой вклад в сфере развития науки о говорах и наречиях.