Սփյուռքում հայագիտությամբ զբաղվելը հայապահպանության ծանրակշիռ քայլերից մեկն է
Հայապահպանության կարևոր գործոններից են հայկական համայնքների ձևավորումը, դրանցում միավորված հայերի ներուժը, հայկական դպրոցները, եկեղեցին, մամուլը, հայագիտական կենտրոնները: Այս ամենի ամբողջության հզորության մեջ է տրոփում Սփյուռքում ապրող հայերի ինքնության զարկերակը:
…2014թ. սկսած՝ Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի Սփյուռքի պատմության լաբորատորիայի աշխատակիցների ուժերով, պատմական գիտությունների թեկնածու, դեկանի տեղակալ, գիտքարտուղար Օքսանա Սոլոպովայի ղեկավարությամբ հայագիտության զարգացման նպատակով, որպես պատմագիտության մեջ առանձին ոլորտ, համակարգված աշխատանքներ են տարվում: Լաբորատորիայի այս նախաձեռնությանը աջակցում են ֆակուլտետի, համալսարանի ղեկավարությունը և հայկական սփյուռքը:
2015թ. համագործակցության պայմանագիր է ստորագրվել Սփյուռքի պատմության լաբորատորիայի և «Անիվ» հայագիտական հետազոտությունների զարգացման հիմնադրամի միջև. դրա կարևոր արդյունքներից է միջազգային գիտաժողովը, որը կազմակերպել էին ՌԳԱ պատմաբանասիրկան գրասենյակը, ՀՀ ԳԱԱ-ն, ՌԴ-ի պետական Էրմիտաժը, Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան մատենադարանը, Արևելքի ժողովուրդների արվեստի պետական թանգարանը, Հայաստանի պատմության թանգարանը: 2016թ. համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան սփյուռքի պատմության լաբորատորիայի և ԵՊՀ-ի հայագիտության հետազոտությունների ինստիտուտի միջև, որը, մասնավորապես, ենթադրում է ԵՊՀ-ում ամառային պրակտիկաների կազմակերպումը ՄՊՀ-ի պատմության ֆակուլտետի ուսանողների համար՝ Հայոց պատմության ոլորտում մասնագիտանալու նպատակով:
«Անիվ» հիմնադրամը դրամաշնորհ է հաստատում՝ աջակցելու երտասարդ տաղանդավոր դասախոսներին, ինչպես նաև՝ նախատեսում է տարեկան հավելավճար՝ հայագիտության ոլորտում ՄՊՀ-ի ուսանողների մագիստրոսական աշխատանքների համար:
ՀՀ պետական կառույցները, մասնավորապես՝ Սփյուռքի նախարարությունը, օգնում է երիտասարդ հայագետներին՝ ավելի հմտանալու հայերենագիտության մեջ. բերենք մի օրինակ ընդամենը՝ Լոմոնոսովի անվան համալսարանի սփյուռքի պատմության լաբորատորիայի կրտսեր գիտաշխատող Եկատերինա Ռոևան ՀՀ սփյուռքի նախարարության համապատասխան բաժնի աշխատակիցների օգնությամբ մասնակցել է նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոցի վերապատրաստման դասընթացներին՝ ստանալով համապատասխան որակավորում, որն, անշուշտ, նպաստում է հայագիտության ոլորտում նրա՝ առավել հայեցի ու հայերենացված մտածողության զարգացմանը՝ վերելքի առումով:
Այս ամենը խոստումնալից է հայագիտության զարգացման համար նաև հեռահար ապագայում: Սփյուռքում հայագիտությամբ զբաղվելը հայապահպանության ծանրակշիռ քայլերից մեկն է, որին միտված են մեր հայրենակիցների գիտական աշխատանքները, հայկական մեծ ներուժը, որոնց առկայության գրավականը Հայրենիքի հետ ունեցած անհրաժեշտ կապն ու շարունակական համագործակցությունն է:

Арменоведение в Диаспоре – полновесный шаг к сохранению армянства | Hayern Aysor
Важным фактором сохранения армянства – формирование армянских общин, объединение в них потенциала армян, армянские школы, церкви, пресса, арменоведческие центры.  В мощи всего этого бьется пульс идентичности армян, проживающих в Диаспоре.
…Начиная с 2014 года силами сотрудников лаборатории истории Диаспоры Московского государственного университета им. Ломоносова под руководством кандидата исторических наук, заместителя декана, ученого секретаря Оксаны Солоповой, с целью развития арменоведения в качестве отдельной сферы историковедения ведется систематизированная работа. Этой инициативе лаборатории содействуют руководство факультета и университета, армянская Диаспора.
В 2015 году был подписан договор о сотрудничестве между лабораторией истории Диаспоры и фондом развития арменоведческих исследований «Анив», и одни из важных его результатов стал международный симпозиум, организованный историко-филологическим офисом РАН, НАН РА, Государственным «Эрмитажем» РФ, Ереванским Матенадараном им. Месропа Маштоца, Государственным музеем искусств народов Востока, Музеем истории Армении.  В 2016г. соглашение о сотрудничестве было подписано между лабораторией истории Диаспоры Московского государственного университета им. Ломоносова и �?нститутом арменоведческих исследований ЕГУ, в частности, предполагающий организацию в ЕГУ летней практики для студентов исторического факультета МГУ с целью специализации с области армянской истории.
Фонд «Анив» учреждает грант содействия талантливым молодым преподавателям, а также предусматривает ежегодную доплату за магистрские работы студентов МГУ.
Государственные структуры РА, в частности, Министерство Диаспоры помогают молодым арменоведам глубже специализироваться в арменоведении. Приведем только один пример: младший научный сотрудник лаборатории истории Диаспоры Московского государственного университета им. Ломоносова Екатерина Роева с помощью сотрудников соответствующего отдела Министерства Диаспоры РА приняла участие в курсах переподготовки «Летней школы «Спюрк» Министерства, получив соответствующую квалификацию, что, несомненно, способствует развитию ее более «арменизированного» мышления в плане прогресса.
Все это звучит многообещающе для развития арменоведения также в отдаленной перспективе. Арменоведение в Диаспоре – полновесный шаг к сохранению армянства, на что ориентированы научные труды наших соотечественников, огромный армянский  потенциал, залогом которых является неразрывная связь с  Родиной и постоянное сотрудничество.