Չափազանց կարևոր է Սփյուռքի պահանջների և պետական կարիքների ուսումնասիրությունը. Արմեն Ամիրյան
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը նշանակման օրվանից հանդես է գալիս գրքասեր հասարակաությանը ոգևորող մի շարք նախագծերով: Հենց այսօր կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանը և ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն համաձայնագիր ստորագրեցին՝ Փելեշյանի «Իմ աշխարհը և դաշտի միասնական տեսությունը» գրքի հրատարակության շուրջ։
«Ժամանակակից գրականության հարցում վերանայել ենք պետական քաղաքականությունը: Առաջիկայում աջակցությունը կնպատակաուղղենք հեղինակների հանրահռչակման ծրագրերին: Նաև հատուկ դրամաշնորհներ ենք տրամադրելու հայ ժամանակակից գրողների թարգմանությունները հրատարակող օտարերկրյա հրատարակիչներին, հայտնում է wnews.am-ը:
Չափազանց կարևոր է շուկայի ուսումնասիրությունը, որը պետք է պարզի ներքին, արտաքին, ինչպես նաև Սփյուռքի պահանջները և պետական կարիքները։ Այդ ուսումնասիրությունը պետք է ծառայի և′ մշակույթի նախարարությանը, և′ մասնավոր հրատարակիչներին՝ առավել ճիշտ կողմնորոշվելու գրահրատարակչական շուկայում։ Դա արդյունքում կօգնի նաև տաղանդավոր հեղինակներին, այդ թվում՝ երիտասարդ։
Ինչ վերաբերում է պետական պատվերով հրատարակություններին, ապա երկրորդում ենք Ձեզ, որ ժամանակակից երիտասարդ տաղանդավոր գրողները մյուսների հետ նաև 100 տոկոս պետական աջակցությամբ հնարավորություն են ունենալու տպագրելու իրենց գրքերը, որոնք մեր գրադարանների միջոցով կբաժանենք հանրապետության բոլոր գրադարաններին, ՀՀ դեսպանատներին, Սփյուռքի հայկական կառույցներին, մշակութային կենտրոններին, դպրոցներին։ Կազմակերպելու ենք շնորհանդեսներ, հեռուստառադիոհաղորդումներ, ժամանակակից գրողների գրական մրցանակաբաշխություն և այլն։
Գրահրատարակչական գործառույթի մեջ ավելացրել ենք սահմանափակ կարողություններով մարդկանց համար գրքերի հրատարակությունը, մասնավորապես՝ կույրերի» ,-նշում է նախարարը:

Чрезвычайно важно изучение потребностей Диаспоры и государственных нужд: Армен Амирян
Со дня назначения министр культуры РА Армен Амирян выступает с рядом проектов, воодушевляющих любителей книги. �?менно сегодня кинорежиссер Артавазд Пелешян и министр культуры РА Армен Амирян подписали соглашение относительно издания книги Пелешяна «Мой мир и единая теория поля».
«Мы пересмотрели государственную политику в вопросе современной литературы. В перспективе нацелим усилия на пропаганду планов авторов. Будем также предоставлять специальные гранты иностранным издателям, издающим переводы современных армянских писателей», – сообщает wnews.am.
Чрезвычайно важно изучение рынка, которое должно прояснить потребности как внутренние, внешние, так и Диаспоры, а также государственные нужды. Эти исследования должны служить как Министерству культуры, так и частным издателям, чтобы вернее ориентироваться на рынке книгоиздания. В итоге это поможет талантливым авторам, в том числе молодым.
Что касается изданий по госзаказу, то современные молодые талантливые писатели, вместе с другими, получат возможность 100-процентного государственного содействия изданию их книг, которые посредством наших библиотек распространим по всей республике, предоставим посольствам РА, армянским структурам, культурным центрам, школам Диаспоры. Организуем презентации, телерадиопередачи, литературный конкурс современных писателей и т. д.
В книгоиздательской деятельности увеличили издание книг для людей с ограниченными возможностями, в частности, слепых», – отметил министр.