Սփյուռքի նախարարը պարգևներ հանձնեց Հանրային հեռուստաընկերության և ռադիոյի լրագրողներին
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալվեցին անվանի լրագրողներ, Հանրային հեռուստաընկերության և Հայրային ռադիոյի աշխատակիցներ:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց նրանց Հայկական հեռուստատեսության 60 և ռադիոյի 90 ամյակների առթիվ և ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ մաղթեց: Նա մասնավորապես նշեց. «Այսօր փոքրիկ հանդիսություն ենք կազմակերպել՝ արժևորելու մեր սիրելի հեռուստատեսության 60-րդ եթերաշրջանը: Տարին հոբելյանական է, և առիթն օգտագործելով շնորհավորում եմ Հանրային հեռուստատեսության հոբելյանը, որը ես բաժանում եմ երկու մասի՝ 35 գումարած 25: Որպես Խորհրդային Հայաստանի միակ հեռուստատեսություն 35 տարի կայացման ճանապարհ է անցել, և 25 տարի անկախ Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությունը փորձել է բազմաթիվ անկախ հեռուստատեսությունների մեջ մնալ առաջինը: Ուզում եմ մաղթել, որ Հանրայինը կարողանա իրականացնել հասարակության բոլոր սպասելիքները: Սփյուռքի նախարարության գոյության առաջին օրվանից Հանրայինը շատ հիմնահարցեր է բարձացրել, լծվել է Սփյուռքի հայկական համայնքների խնդիրների, Հայաստան-Սփյուռք առնչությունների սրտացավ ու ճշմարտացի լուսաբանմանը: Շնորհակալ եմ, «Օտար ամայի ճամփեքի վրա» հաղորդաշարի հեղինակ Ռաֆայել Հովհաննիսյանին, ստեղծագործական խմբին՝ Սփյուռքում կատարած մեծ աշխատանքի և մեզ հետ սերտ համագործակցության, մեր ծրագրերին մասնակցելու համար: Նրանց շնորհիվ մենք կարողանում ենք մտնել աշխարհի ամենահեռավոր անկյուններում ապրող հայի տուն, ծանոթանալ նրա խնդիրներին ու ցանկություններին: Արփեն Մովսիսյանի, Արթուր Բախտամյանի հեղինակային հաղորդումների, Հանրային ռադիոյի «Կամուրջ» ծրագրի շնորհիվ Սփյուռքն ավելի է մոտենում Հայաստանին, իսկ Հայաստանը՝ Սփյուռքին: Նրանց շնորհիվ է նաև, որ մեր ծրագրերը համահայկական են դառնում»:
Բարձր գնահատելով Սփյուռք-Հայաստան գործակցության զարգացման ու լուսաբանման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը, Հանրային հեռուստատեսության հոբելյանի առթիվ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը պարգևներ հանձնեց հայկական հեռուստատեսության առաջատարներին:
Հեռուստալրագրողներ Արփեն Մոսիսյանը և Արթուր Բախտամյանը պարգևատրվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով:
Հանրային ռադիոյի «Կամուրջ» ծրագրի ղեկավար Ռուզան Առաքելյանը պարգևատրվեց «Մայրենիի դեսպան» մեդալով:
Նախարարության պատվոգրեր ստացան Հանրային հեռուստատեսության ռեժիսորներ Մարինե Սահակյանը, Մարինե Բլբուլյանը և Հասմիկ Մարգարյանը:
Պարգևատրվածները շնորհակալություն հայտնեցին բարձր գնահատանքի համար: Հեռուստալրագրող Արթուր Բախտամյանը նշեց. «Քանի որ մեր ամբողջ լսարանը Սփյուռքում է, ես այս պարգևը համարում եմ մասնագիտական մրցանակ և գիտակցում եմ, որ ավելին պետք անենք»:

Министр Диаспоры вручила награды журналистам Общественного телевидения и радио
В Министерстве Диаспоры РА 22 ноября побывали известные журналисты, сотрудники Общественного телевидения и радио.
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян поздравила их с 60-летием Армянского телевидения и 90-летием радио, пожелав новых творческих успехов. Она в частности отметила: «Сегодня мы организовали маленький праздник, чтобы оценить 60-й эфирный сезон нашего любимого телевидения. Год юбилейный, и пользуясь случаем, поздравляю юбилей Общественного телевидения, которое я делю на две части: 35 плюс 25. Будучи единственной телекомпанией Советской Армении, она 35 лет проходила дорогой становления, и 25 лет Общественное телевидение независимой Армении старалось оставаться  первым среди множества независимых телекомпаний. Хочу пожелать, чтобы Общественное сумело оправдать все ожидания общества. С первого же дня существования Министерства Диаспоры Общественное поднимало много проблем, впряглось в сердобольное и правдивое освещение проблем армянских общин Диаспоры, отношений Армения-Диаспора. Благодарна автору цикла передач «Отар амаи чампеки вра» Рафаелю Ованнисяну, творческой группе за  большую работу, проделанную в Диаспоре, и тесное сотрудничество с нами, участие в наших программах. Благодаря им нам удается войти в дом армянина, живущего в самом отдаленном уголке Земли, познакомиться с его проблемами и желаниями. Благодаря авторским программам Арпен Мовсисян, Артура Бахтамяна, программе «Мост» Общественного радио Диаспора все более приближается к Армении, а Армения – к Диаспоре. Благодаря также им наши программы становятся общеармянскими».
Высоко оценив работу, проделанную по освещению и развитию взаимодействия Армения-Диаспора, по поводу юбилея Общественного телевидения министр Диаспоры РА Грануш Акопян вручила награды ведущим сотрудникам Армянского телевидения.
Тележурналисты Арпен Мовсисян и Артур Бахтамян награждены Золотой медалью Министерства Диаспоры РА.
Руководитель программы «Мост» Общественного радио Рузан Аракелян награждена медалью «Посол родного языка».
Почетные Грамоты Министерства получили режиссеры Общественного телевидения Марине Саакян, Марине Блбулян и Асмик Маргарян.
Награжденные выразили благодарность за высокую оценку. Тележурналист Артур Бахтамян отметил: «Поскольку вся наша аудитория в Диаспоре, я считаю эту награду профессиональным призом, и осознаю, что должны сделать большее».