16-ամյա Մարգարիտա Ավագյանը՝ համառուսաստանյան «Միսս հայ Գեղեցկուհի 2016»
Նոյեմբերի 20-ին Աստրախանում կայացել է համառուսաստանյան «Միսս հայ Գեղեցկուհի 2016» գեղեցկության մրցույթը։ Ըստ News.am-ի՝ այս տարի մասնակցում էին Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներից հայուհիներ։ Նրանք ոչ միայն պետք է փայլեին գեղեցկությամբ, այլեւ ցուցադրեին իրենց երգելու, պարելու ունակությունները եւ իսկապես համապատասխանեին հայ կնոջ կերպարին։
Աղջիկները մոտ մեկ շաբաթ պատրաստվել էին լավագույնի տիտղոսին եւ ժյուրիի անդամների ու պատվավոր հյուրերի (ըմբիշ Միհրան Հարությունյան, ռուսական Առաջին ալիքի դիմահարդար-ոճաբան Պոլինա Հակոբյան, երգչուհի Դի Դիկովսկի եւ ուրիշներ) համակրանքին արժանանալու համար. նրանք անգամ հայկական մշակույթը ներկայացնող դասընթացների էին մասնակցել։
Եվ ահա հայտնի են լավագույնների անունները։ «Միսս հայ Գեղեցկուհի 2016» է ճանաչվել 16-ամյա Մարգարիտա Ավագյանը, որի համար հաղթանակն անսպասելի է եղել.
«Ես անգամ չէի մտածում, որ կմասնակցեմ»,- հարցազրույցներից մեկում նշել է Կիսլովոդսկից հայուհին։
Նշենք, որ արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ կազմակերպվող մրցույթի Վիցցե միսս է ճանաչվել Արուսյակ Կաղրամանյանը, իսկ երրորդ տեղը գրավել է Էլինա Գրիգորյանցը։

On November 20, Astrakhan hosted the all-Russian Miss Armenian Beauty 2016 beauty pageant. According to News.am, this year’s beauty pageant gathered Armenian beauties from various cities across Russia who had to shine with not only their beauty, but also with their skills in singing and dancing. They also had to truly correspond to the image of an Armenian woman.
The ladies had prepared to obtain the title and gain the sympathy of the jury members and guests of honor (wrestler Mihran Harutyunyan, cosmetologist-stylist for the Russian First Channel Polina Hakobyan, singer Di Dikovsky and others) for nearly a week and had even participated in courses devoted to Armenian culture.
Based on the results, 16-year-old Margarita Avagyan became Miss Armenian Beauty 2016. Margarita said she was surprised.
“I didn’t even think I would participate,” the Armenian beauty from Kislovodsk mentioned in one of her interviews.
The Vice-Miss was Arusyak Kaghramanyan, and Elina Grigoryants won third place at the second annual beauty pageant.