Գարու՜ն Երևան, սիրու՜ն Երևան …
Ինձ թվում էր՝ շրջում եմ ախորժելի աղմուկով լեցուն երևանյան բակերով, շնչում վաղորդյան թարմ օդի ծաղկավետ բույրը, հագենում խայտացող, ցայտող աղբյուրների՝ արտասուքի պես հստակ ու սառնորակ ջրով, ականջ դնում երկնասլաց բարդիների խորհրդավոր սոսափին, ըմբոշխնում քաղաքիս քարացած երաժշտության գեղեցկությունը, հիանում թամանյանական կառույցների անկրկնելի համադրությամբ ու նրանց ‹‹քարե նազանքով››, ունկնդրում հեքիաթային կախարդական աշխարհի նման զարմանահրաշ երգող շատրվանների զվարթ համերգը, զմայլվում ժամանակակից Երևանի խորհրդանիշներից մեկի՝ արվեստի բոլոր ժանրերն իր մեջ բովանդակող և յուրատեսակ ամֆիթատրոն հիշեցնող Կասկադի հրաշագեղությամբ, քայլում եմ հայ նշանագրերի գյուտարար ու հայ քերթության հիմնադիր Մաշտոցի անունը կրող լայնահուն պողոտայով և դյութվում հնադարյան մագաղաթյա մատյանների բուրմունքով… և վերստին ու կրկին համոզվում, որ իմ Երևանն ինքը մի վարդագույն քարե մագաղաթ է, քարե խոսուն մատյան…
Սիրելի՛ընթերցող, այս զգացողությունը համակել էր ինձ համայն հայության մայրաքաղաք Երևանի ծննդյան 2795-ամյակին նվիրված տոնահանդեսի ընթացքում. հոկտեմբերի 20-ին Օդեսայի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն Էլեն Պողոսյանի ղեկավարությամբ հայ համայնքի մշակույթի կենտրոնի մեծ ու գեղեցիկ հանդիսասրահում անկացվեց ‹‹Երևանը երգերի մեջ›› պերճախոս ու նախշազարդ խորագիրը կրող ցերեկույթը, որում ընդգրկվել էին ‹‹Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի թոռներ›› գրական-ազգագրական ստուդիան (գեղ.ղեկավար՝ Էլեն Պողոսյան), մշակույթի տանը գործող ‹‹Արաքս›› վոկալ խումբը (գեղ.ղեկավար՝ երաժշտական մրցույթների ու փառատոնների դափնեկիր, համանուն ստուդիայի սանուհի Սիրանուշ Մինասյան) և բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր ‹‹Բարեկամություն›› պարային համույթը (գեղ.ղեկավար՝ Խաչատուր Աբաջյան) :
Բեմահարթակը հագեցած էր Արարատյան պերճ հովիտը և այդ արևաշող հովտի փառահեղ պսակը կազմող սրբազան Մասիսների ստորոտում՝ Ավետյաց երկիր դրախտավայրում գտնվող իմ հնադարյան ու նոր Երևանը ներկայացնող դեկորացիաներով, գեղեցիկ պատկերներով ու տեսարաններով: Իմ Երևանը՝ վաղորդյան մարգարիտներով ցողված, Արարատյան կանաչազարդ հովտին փարված՝
Օրս ուր բացվում, ուր էլ մթնում է՝
Գալիս՝ գտնում է, գալիս՝ մտնում է երգերիս մեջ…
Թվում էր՝ նրանց վրա շողարձակում են բիբլիկան լեռան՝ մշտնջենական ձյունով պարուրված պսակաձև գագաթները… Արարատն իր գերող հայացքով շոյում է գեղեցուհի Երևանին, նա էլ ամոթխած ժպտում է, ու նրա ժպիտը սփռվում է Արարատյան թագավորության վրա… Հայոց 12 մայրաքաղաքների անունները կրող ժապավեններով զուգվել էին հավիտենական կյանքը խորհրդանշող՝ Եդեմի պարտեզի կենաց ծառի տեսքով ձևավորված ճյուղերը, որոնց հովանու ներքո բազմել էր սեպագիր արձանգրությունը՝ Էրբեբունի-Երևանի հիմնադրման քարեղեն վկան ու առհավատչյան, որ Երևանը եղել է հնագույն քաղաքակրթության օջախներից մեկը:
Ցերեկույթը բացվեց Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգեշնորհ հայր Լևոնի իմաստալից խոսքերով. շնորհավորելով համայնքի ղեկավարությանը և ներկա հայրենակիցներին աշխարհի հնագույն քաղաքներից մեկի՝ Էրեբունի-Երևանի ծննդյան տարեդարձի առթիվ՝ հայր սուրբն ընդգծեց, որ նման տոնակատարություններն սփյուռքում քաղաքամայր Երևանի հանդեպ տածած՝ մեր անեզրական սիրո ու անուշ կարոտի ցայտուն վկայությունն են, որ Արարատի սուրբ լանջերին փռված դարավոր ու նոր Երևանը ամեն մի հայի մտքի ու սրտի քաղաքն է, և մենք հպարտ ենք, որ նրա զավակներն ենք, ինչպես յուրաքանչյուր քրիստոնյա հայ Միածնաէջ մայր քաղաքի զավակն է, որը հայոց հավատքի մայրաքաղաքն է…
Հոգեշնորհ հայր սուրբի խորհրդով հանդիսասրահը ողողվեց Տերունական աղոթքի աստվածային հնչյուններով:
Հնչեց Հայաստանի օրհներգը, և դահլիճում ծածանվեց ‹‹ծուխը մեր ծիրանի՝ սիրած դրոշն հայության››, որից հետո‹‹Էրեբունի-Երևան›› օրհներգի մեղեդիների ուղեկցությամբ հանդիսավորությամբ ներս բերվեցին Երևանի դրոշն ու զինանշանը, քանզի Երևանը մեր նոր Տիգրանակերտն է, Արտաշատը, Դվինը, Անին ուՍիսը միաժամանակ, և դարձել է սուրբ ուխտավայր աշխարհով մեկ ցրված հայերի համար:
Վեհաշուք տեսքով բեմ է բարձրանում Բիայնա երկրի արքան Արգիշտի (դերակատար՝ Արթուր Խաչատրյան), որը անառիկ բերդեր էր կառուցում և փորագրում Երևանի ծննդյան սեպագիր վկայականը: Ասես դարերի խորքից լսվում էր նրա հուժկոււ ձայնը ‹‹Ես՝ Արգիշտին, Մենուայի որդին …›
Այսօր ‹‹Երևանում տոն է››…հնչում է Վարդան Կարապետյանի երգը և բոլորին հրավիրում մասնակցելու Երևանի ծննդյան տոնակատարությանը: Երևանյան դրոշի գույներով երանգավորված հանդերձներով բեմ են բարձրանում Տաթևիկ և Արևիկ Արմենակյաններն ու ‹‹Երբ բացվում է առավոտը›› երգով ‹‹հայի սրտին››՝ նրա հարազատ քաղաքին մաղթում են.
– Քեզ բարի՜լույս, օրդ՝ բարի՜…
Տոնական հագնված գեղեցկատես հաղորդավարուհիներ Ազգանուշ Վարդանյանը և Մարիանա Միքայելյանը իրար հաջորդելով՝ բարձր տրամադրությամբ և սահուն հայերենով բազմաբովանդակ տեղեկություններ են ներկայացնում Երևանի մասին,
քնարական քնքուշ մեղեդիների ներքո ասմունքում են նրան ձոնված լիրիկական ստեղծագործություններ և գեղեցիկ ձայնով ազդարարում ելույթ ունեցողների անունները. Հայաստանի վարդագույն զարդի՝ քաղաքամայր Երևանի գովքն է հնչում, նրա հանդեպ արտացոլած անհուն սիրո ու կարոտի մոտիվն է թևածում բազմաշնորհ պատանիներ ու նրանց կրտսեր ընկերներ Էրիկ Հակոբյանի, Արթուր Թազագյուլյանի, Վարդան Կարապետյանի, Գարիկ Ղազարյանի և շնորհալի ու գեղանի աղջիկներ Սիրանուշ Մինասյանի, Քրիստինե Դանիելյանի, Վերոնիկա Վանյանի, Լուսինե Ավանեսյանի և Արուսյակ Բազիկյանի ասած երգ ու տաղերում՝‹‹սրտի խաղերում››.
– Ուր էլ գնամ՝ քեզնով եմ լի, քեզնով եմ տաք,
Քարին բացված քարե՛ ծաղիկ, իմ նո՛ր քաղաք…
Բազմադարյան, հնամենի ու նոր Երևանը հասակակիցն է Բաբելոնի ու Հռոմի: Ուստի հավերժական քաղաքի կողմից հանդիսավոր ողջույն էր՝ հղած Երևանին, Օդեսայի կոնսերվատորիայի ուսանող, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու սպասավոր Գարիկ Ղազարյանի՝ գեղեցիկ բարիտոնով կատարած իտալերեն երգը: Նրա հրաշալի, հզոր ձայնը կարծես թափ առավ, գնա՜ց… Հիացումի սքանչելի, աննկարագրելի պահեր էին…
ՈՒնկնդիրներին հաճելի անակնկալ մատուցեց քնքուշ ու նազանի հայուհի, կոնսերվատորիայի շրջանավարտ, դաշնակահարուհի ու երգահան Գայանե Ասատրյանը. շնորհալի հաղորդավարուհի Ազգանուշ Վարդանյանը հայտարարում է.
‹‹Ջա՜ն, իմ Երևան››. խոսք ու երաժշտությունը՝ Գայանե Ասատրյանի. կատարում է հեղինակը:
Հոգեթով երգերով հանդես եկավ ‹‹Արաքս›› վոկալ համույթը և դահլիճը հաճույքով ձայնակցեց նրան:
Հազար գեղեցկություն ունի Երևանը. չքնաղ է նա իր նազանքներով. չքնաղ է Երևանս օրվա բոլոր պահերին՝ թե՛ արևոտ միջօրեին, թե՛աստղազարդ գիշերին… Տաթևիկ և Արևիկ Արմենակյան քույրերի երգի Երևանը շողշողում էր հազարագույն լույսերի մեջ, երբ խոնարհվում է արեգակը դեպի մայրամուտ, և երեկոն իր թուխ վարսերն է փռում ու կկոցում իր սև աչքերը.. .Երևանն ընկղմվում է լույսերի ծովում… Գեղեցիկ է նա իր կապուտակ գիշերներով ու փողոցներում քայլող սիրահար զույգերով: ‹‹Անուշիկ ու ջահել յար››. Արթուր Թազագյուլյանի սիրո տաղը նվիրված էր սիրուց վառված այտերով ու զույգ սևորակ աչերով կամարահոնք ու սիրուն աղջիկներին Երևանի:
Օդեսայում անցկացված՝ երգի միջազգային 4-րդ փառատոնի դափնեկիր, ակորդեոնահար Արթուր Այվազյանի կատարմամբ հնչեց ‹‹Հայուհի գեղեցիկ›› նվագը, որը սիրահարված տղաների սիրով լեցուն սրտի խաղն էր ասես:
Իմ փառապանծ ազգի մայր քաղաք Երևանի թռչող փառքի՝ քաղցր հնչող ու կարոտագին սիրով կանչող երգերը ուղեկցվում էին դաշնամուրային և ակորդեոնային երաժշտությամբ:
Կատարողական բարձր արվեստի շնորհիվ միջոցառմանը տոնական տեսք հաղորդեցին ու հանդիսատեսներին խանդավառեցին նաև բազում պարգևների արժանացած ‹Բարեկամություն›› պարային համույթի ելույթները: Պարող տղաներն իրենց ձեռքերին ունեին Արարատյան սևաչ խաղողով ու թավշյա դեղձով, կարմրահատ ու արևահամ նռով լի ուռենահյուս զամբյուղներ, որոնց միջից կարմրին էին տալիս մասրենու հատապտուղները, իսկ նազանի պարուհիներն ուսերին կրում էին այդ մրգերից պատրաստած անուշահամ գինով լեցուն երկարաճիտ սափորներ:
Մեծ էկրանին ցուցադրվող շոուն մեկ անգամ ևս հավաստեց, որ Երևանը պատմամշակութային կոթողների մի հրաշագեղ համայնապատկեր է, որ նա անհամար բարձրագույն կրթօջախների քաղաք է և համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք, որ սիրտն է սուրբ հողի Նաիրյան ու մեր վերջին հանգրվանը:
Ցերեկույթը, ճիշտ կլիներ ասել, Էլեն Պողոսյանի ներկայացրած ‹‹Երևանը երգերի մեջ›› կինոհամերգը եզրափակվեց հայկական կոլորիտ արտահայտող բակի տեսարանով. բեմահարթակին երևանյան բակի տիպիկ ու բնորոշ պատկեր էր՝ հանգստի տաղավարում նարդի ու շախմատ խաղացող մեծահասակներով, վազվզող ժրաջան փոքրիկների աշխույժ աղմուկով, հերարձակ ուռենու խոնարհված վարսերի շվաքում խմբված դպրոցական ընկեր-ընկերուհիների հաճելի զրույցով, և ի վերջո՝ ‹‹տուն դարձող քարավանով››, քանզի՝
– Քո անուշ հայոց խոսքով, քո Մասիս սարի տեսքով
Ինձ ես կանչում, իմ կյա՛նք Երևան։
Երևա՛ն, ի՛մ սեր, իմ ե՛րգ ու երա՛զ, իմ անգին քարե՛ վարդ, իմ ծաղկավե՛տ քաղաք, դու ոստա՛նն ես համայն հայության,‹‹մեր փոքրիկ հողի դու մե՛ծ երազանք››…դու՝

Гарун Ереван, сирун Ереван…
Мне казалось, брожу по наполненным приятным шумом ереванским дворам, дышу цветочным ароматом свежего раннего утра, насыщаюсь холодной и чистой, как слеза, водой родников, прислушиваюсь к таинственному шелесту устремленных в небо тополей, смакую прелесть каменной музыки города, восхищаюсь неповторимым сочетанием таманяновских сооружений и их «каменной кокетливостью», прислушиваюсь к радостному концерту завораживающих «поющих фонтанов», очаровываюсь пленительностью Каскада, напоминающего своеобразный амфитеатр и содержащего в себе все жанры искусства, шагаю по широкому проспекту, носящему имя создателя армянской письменности Маштоца и пленяюсь ароматом древних фолиантов… �? вновь и вновь убеждаюсь, что мой Ереван сам является розовым каменным фолиантом, красноречивой каменной книгой…
Дорогой читатель, эти чувства обуяли меня во время праздника, посвященного 2795-летию столицы всего армянства Еревана: 20 октября во главе с директором Одесской воскресной школы им. Месропа Маштоца Элен Погосян в большом и прекрасном актовом зале Культурного центра армянской общины состоялся утренник с красноречивым названием «Ереван в песнях», в котором участвовали литературно-этнографическая студия «Внуки Святого Григора Лусаворича» (художественный руководитель Элен Погосян), вокальная группа «Аракс» (художественный руководитель, лауреат музыкальных конкурсов и фестивалей, воспитанница одноименной студии Сирануш Минасян), функционирующая при Доме культуры и лауреат многочисленных конкурсов танцевальный ансамбль «Барекамутюн» (художественный руководитель Хачатур Абаджян).
Сцена была насыщена декорациями, прекрасными пейзажами, представляющими прекрасную Араратскую долину, ее венец – мой древний и вечно юный Ереван у подножия священного Библейского Арарата. Мой Ереван, обрызганный предрассветным жемчугом росы, в объятиях зеленого моря Араратской долины.
Казалось, в ней отражаются убеленный вечными снегами вершины Библейской горы… Своим чарующим взглядом Арарат ласкает древнюю и вечно молодую красавицу столицу, а та смущенно улыбается, и эта улыбка простирается на все Араратское царство… Ленточками с названиями всех 12 исторических столиц Армении украсились ветви, оформленные в виде Эдемова древа жизни, символизирующие вечную жизнь, под сенью которых – древняя клинопись – каменное свидетельство основания Эребуни-Еревана, подтверждение того, что Ереван был одной из столиц древней цивилизации.
Утренник открылся глубокомысленными словами служителя церкви Сурб Григор Лусаворич отца Левона: поздравив руководство общины и присутствующих соотечественников по случаю годовщины рождения одного из древнейших городов мира Эребуни-Еревана, святой отец подчеркнул, что подобные празднества в Диаспоре – свидетельства нашей безмерной любви и тоски по столице Еревану, того, что раскинувшийся у подножия Арарата наш многовековой и новый Ереван – город мыслей и сердца каждого армянина, и мы гордимся, что являемся его сынами, подобно тому, как каждый христианин-армянин является сыном Первопрестольного Святого Эчмиадзина – столицы армянской веры…
По зову святого отца зал наполнился божественными звуками молитвы Терунакан.
Прозвучал Гимн Армении, и в зале заколыхался Армянский триколор, после чего под звуки мелодии гимна «Эребуни-Ереван» в зал внесли Флаг и Герб Еревана, города, соединившего в себе наш новый Тигранакерт, Арташат, Двин, Ани и Сис, став местом священного паломничества для разбросанных по всему миру армян.
Величественно восходит на сцену цари страны Биайна Аргишти (в его роли – Артур Хачатрян), который возводил неприступные крепости и высекал на камне клинописное свидетельство о рождении Еревана. Будто из глубины веков доносился его могучий голос: «Я, Аргишти, сын Менуа…»
Звучит песня Вардана Карапетяна «Сегодня в Ереване праздник» и приглашение всем принять участие в праздновании рождения Еревана. Татевик и Аревик Арменакяны, одетые в тонах Флага Еревана песней «Ерб бацвум э аравотэ» высказывают добрые пожелания сердцу армянина и родному городу.
Празднично наряженные, симпатичные ведущие Азгануш Варданян и Марианна Микаелян, сменяя друг друга, в приподнятом настроении на беглом армянском сообщают разнообразные сведения о Ереване. Под лирические мелодии декламируют посвященные ему лирические стихи и провозглашают имена выступающих. Звучит ода розовой жемчужине Армении – столице Еревану, мотив безграничной любви и тоски по нему звучит в песнях одаренных юношей и их младших товарищей Эрика Акопяна, Артура Тазагюляна, Вардана Карапетяна, Гарика Казаряна, одаренных и очаровательных девушек Сирануш Минасян, Кристине Данелян, Вероники Ванян, Лусине Аванесян и Арусяк Базикян.
Многовековой, древний и юный Ереван – сверстник Вавилона и Рима. Звучит торжественное приветствие Еревану от Вечного города – итальянская песня, исполненная красивым баритоном студента Одесской консерватории, служителя церкви Сурб Григор Лусаворич Гарика Казаряна. Его прекрасный мощный голос будто обрел силу и вознесся… Неописуемые мгновения восхищения…
Приятный сюрприз преподнес зрителям выпускница консерватории, пианистка и композитор Гаяне Асатрян: одаренная ведущая Азгануш Вартанян объявляет: «Джан им Ереван», слова и музыка Гаяне Асатрян, исполняет автор.
С задушевными песнями выступил вокальный ансамбль «Аракс», и зал охотно подпевал ему.
Прекрасен и неповторим Ереван в любое время суток: и в жаркий полдень, и в звездную ночь… Ереван песни сестер Татевик и Аревик Арменакян сиял в тысячах огней, когда солнце склонялось к закату и вечер свои темные волосы распускает, прищуривает черные глаза… Ереван утопает в море огней… Прекрасен он своими темносиними ночами и гуляющими по улицам влюбленными парочками. Лирическая песня Артура Тазагюляна «Анушик и джаел яр» была посвящена симпатичным девушкам Еревана.
Лауреат состоявшегося в Одессе 4 международного фестиваля песни аккордеонист Артур Айвазян исполнил мелодию «Айуи гегецик». Песни, посвященные Еревану, сопровождались фортепианным и аккордеонным аккомпанементом.
Благодаря высокому исполнительскому мастерству праздничное оживление придало мероприятию и воодушевило зрителей выступление танцевального ансамбля «Барекамутюн», удостоившегося многочисленных наград. Танцующие парни держали в руках ивовые корзины с щедрыми дарами Араратской долины. А девушки несли на плечах кувшины с ароматным вином, изготовленным из этих фруктов.
Проецируемое на большой экран шоу еще раз подтвердило, что Ереван представляет собой замечательную панораму историко-культурных памятников, что он – город многочисленных очагов высшего образования и мировая столица книги, что он – сердце священной земли Наири и наша последняя обитель.
Утренник, а правильнее было бы назвать киноконцерт «Ереван в песнях», представленный Элен Погосян, завершился панорамой двора, представляющего армянский колорит: на сцене был отражен типичный и характерный ереванский дворик: старики, играющие в беседке в нарды и шахматы, гвалт бегающей малышни, увлеченная беседа школьных друзей и подруг под сенью пышной ивы, и, наконец, возвращающийся домой караван…
Ереван, моя любовь, моя мечта, моя бесценная каменная роза, мой цветочный город – ты пристанище всего армянства.