Բեռլինի հայ համայնքը տոնեց իր 90-ամյա գոյությունը
Հոկտեմբերի 26-ին Բեռլինի հայ համայնքը (ավելի քան 150 հրավիրյալների ներկայությամբ, որոնց կարգին` նաև գերմանական հասարակության ներկայացուցիչներ) տոնեց իր 90-ամյա գոյությունը՝ հովանավորությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի և Բեռլինի Շառլոտենբուրգ շրջանի քաղաքապետի:
Միջոցառման սկզբում պարոն Վարդգես Ալյանաքը, իբրև համայնքի ներկայացուցիչ, ողջունեց հրավիրյալներին` մասնավորաբար շեշտելով ներկայությունը տիկին նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, այն բնութագրելով գոտեպնդման արարք մը հին, բայց փոքրածավալ մնացած Բեռլինի հայ համայնքի համար:
Իր խոսքի մեջ պարոն Ալյանաքը կոչ արեց գերմանական իշխանություններին, իրենց պատմական պատասխանատվությունը գիտակցելով, չսահմանափակվել հռետորային արտահայտություններով, այլ գործնական մոտեցումներով սատար կանգնել հայ ժողովրդի խաղաղ և ապահով զարգացմանը.
«Պետք է հիշել, որ չարաշուք դահիճը՝ Թալեաթը, և իր ընկերները կը կարծեին, թե իրենց ապաստանը հոս՝ Բեռլինի մեջ, գերմանական իշխանության ապահովության ներքո պիտի կարենան գտնել: Բեռլինը պետք ունի հայերի դեմ գործած ոճիրը հիշեցնող կոթողի մը, հիշողության վայրի»,-հավելեց պարոն Ալյանաքը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր հուզիչ և քաջալերող խոսքերի մեջ անդրադարձավ Հայաստանի իշխանությունների՝ Սփյուռքի գոյատևման պայքարին սատարելու վճռականությանը, որի լավագույն արտահայտությունը 5 տարի առաջ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանով ստեղծված Սփյուռքի նախարարությունն է՝ շեշտելով, որ Սփյուռքի նախարարությունը հայրենիքի մեջ Սփյուռքի ներկայությունն ու ներկայացուցչությունն է:
Հրանուշ Հակոբյանը Գերմանիան բնութագրեց վայր մը, որտեղ դեռևս դարասկզբին ուսանել են բազմաթիվ հայ մտավորականներ, ինչպես, օրինակ, Կոմիտասը:
Նախարարը Գերմանիան բնութագրեց նաև վայր մը, ուր հայերը, 2-րդ Աշխարհամարտի հետևանքով հազիվ դուրս ելած դժոխքից, կրկին մատնվեցին նացիոնալ-սոցիալիստական դժոխային ճամբարների փորձությանը՝ իբրև գերիներ, որոնցից շատերը զոհվեցին:
Հակառակ այս պատմական փորձառության՝ Հրանուշ Հակոբյանն իր ուրախությունը հայտնեց, որ 60-ական թվականներից սկսած, հատկապես Թուրքիայից և Մերձավոր Արևելքից եկած հայերը ապաստան գտան Գերմանիայում, որոնցից շատերն այսօր գիտական, մշակութային, տնտեսական գետնի վրա օգտակար տարրեր են նկատվում:
Իր խոսքի մեջ հայ համայնքի հանդեպ նման գնահատական հայտնեց նաև քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը:
Օրվա բանախոսն էր Բոխումի համալսարանի դասախոս, Սփյուռքի և Ցեղասպանության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Միհրան Դաբաղը:
Պրոֆեսորը Սփյուռքը բնութագրեց որպես դժգոհության և քննադատության, կանգնել չկարենալու և կանգնել չուզելու մասնավոր ձև մը:
Շեշտեց, որ աշխույժ համայնք լինելու համար կարևորագույնը, առաջնայինը ոչ թե անփոփոխ վայրի անհրաժեշտությունն է, այլ որոշ հարցերի նոր սահմանումներ բերելու, նոր ճամփաներ փնտրելու և գտնելու կարողությունը:
Միհրան Դաբաղն ընդգծեց, որ տևական վայրափոփոխությունների ենթարկված հայ Սփյուռքն ունի հաստատ, անփոփոխ «տեղ» մը (հասցեների պատմություն), որը նախ իր համայնքն է, համայնքային կյանքը՝ իր ձևավորումներով, որը միշտ իր հետ է տանում և նորից կազմակերպում, կազմավորում:
Երկրորդ անփոփոխ «տեղը» մեր հիշողությունն է՝ կապված այն վայրերի հետ, որոնցից ստիպված էին հեռանալ մեր մեծ մայրերը և հայերերը. վայրեր՝ ահռելի կորստի:
Բանախոսը շեշտեց, որ Սփյուռքի մեջ մեր պատկանելությունը հստակ սահմանված հավաքական «մենք» մը չէ, այլ պատկանելություն է կորստի, պատումի հետքերով՝ գիտակցելով, որ մենք գոյություն ունեինք և ունենք՝ հակառակ մեր ժողովրդի հանդեպ գործված Ցեղասպանության: Գիտակցելով, որ առանց այդ հիշողության՝ պիտի չկարենանք գոյություն ունենալ:
Երեկոյի գեղարվեստական շատ հուզիչ բաժինը ստանձնել էին Նյուրնբերգի օպերայի մենակատարներ Հրաչուհի Բազենցը (օպերային իր փառահեղ ձայնով) և Գոռ Հարությունյանը (բարիտոն): Դաշնակահարուհի Անահիտ Փաշատյանի նվագակցությամբ հնչեցին արևմտաեվրոպական և հայկական ստեղծագործություններ:
Վերջում տեղի ունեցավ ընդունելություն, որի ընթացքում ներկաներն իրենց շնորհակալությունը, գոհունակությունն ու խանդավառությունը հայտնեցին նախարար Հրանուշ Հակոբյանին:
Հավելենք նաև, որ Բեռլին կատարած այցի ընթացքում նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց նաև գերմանահայ գործարարների հետ:

Армянская община Берлина отпраздновала 90-летие своего существования
Армянская община Берлина (в присутствии более 150 приглашенных, в числе которых были представители немецкого общества) 26 октября под патронатом министра Диаспоры РА Грануш Акопян и префекта района Шарлоттенбург Берлина отпраздновала 90-летие своего существования.
В начале мероприятия господин Вардгес Альянак, в качестве представителя общины, приветствовал приглашенных, отметив в частности присутствие госпожи министра Грануш Акопян, охарактеризовав как воодушевляющий  поступок для старой но ныне малочисленной армянской общины Берлина.
В своем выступлении господин Альянак призвал власти Германии, сознавая  свою историческую ответственность, не ограничиваться риторическими высказываниями, а практическим подходом поддержать мирное и безопасное развитие армянского народа.
«Следует помнить, что злой палач Талаат и его друзья считали, что здесь, в Берлине, под покровительством немецких властей сумеют обрести убежище. Берлину необходим монумент, напоминающий о преступлении, совершенном в отношении армян, место поминовения», – добавил господин Альянак.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян своими эмоциональными  и вдохновляющими словами коснулась решимости властей Армении способствовать борьбе Диаспоры за выживание, наилучшим проявлением чего служит Министерство Диаспоры, созданное пять лет назад по указу Президента Республики Армения Сержа Саргсяна.   Министерство Диаспоры – это присутствие и представительство Диаспоры в Армении, отметила она.
Грануш Акопян охарактеризовала Германию как место, где еще в начале прошлого века учились многочисленные представители армянской интеллигенции, как, например, Комитас.
Министр охарактеризовала Германию также как место, где армяне, едва выбравшись из ада вследствие Второй Мировой войны, вновь подверглись адским испытаниям нацистских концлагерей в качестве пленных, многие из которых погибли.
Вопреки этим историческим реалиям, Грануш Акопян выразила свою радость в связи с тем, что начиная с 60-х годов армяне, особенно приехавшие из Турции и  Ближнего Востока, нашли убежище в Германии, многие из них сегодня эффективно трудятся на ниве науки, культуры, экономики.
Такую же оценку высказал в адрес армянской общины и представитель префектуры.
Докладчиком выступил преподаватель Бохумского университета, директор �?нститута диаспоры и геноцида, профессор Мигран  Дабах.
Профессор охарактеризовал Диаспору как частную форму недовольства и критики, невозможности и нежелания остановиться.
Он подчеркнул: важнейшим, первоочередным для того, чтобы быть активной общиной является не необходимость неизменного места, а умение принять новые определения некоторых вопросов, искать и находить новые пути.
Мигран Дабах отметил, что армянская Диаспора, продолжительное время вынужденная скитаться, имеет четкое, неизменное «место» (история адресов), которым прежде всего является их община, общинная жизнь со своими проявлениями, которая всегда ведет с собой и вновь организует.
Второе неизменное «место» – наша память, связанная с теми местами, откуда вынуждены были удалиться наши деды и бабушки – места колоссальных потерь.
Докладчик подчеркнул, что наша принадлежность в Диаспоре не четко определенное собирательное «мы», а принадлежность к следам потерь, осознание того, что мы существовали и существуем, вопреки совершенному в отношении нашего народа Геноциду. Осознание того, что без этой памяти существование невозможно.
Крайне эмоциональную художественную часть вечера взяли на себя солисты Нюрнбергской оперы Грачуи Базенц (со своим великолепным оперным голосом) и Гор Арутюнян (баритон). Под аккомпанемент пианистки Анаит Пашатян прозвучали произведения западноевропейских и армянских авторов.
В заключение состоялся прием, в ходе которого присутствующие выразили свою благодарность и признательность министру Грануш Акопян.
Добавим также, что в ходе визита в Берлин министр Грануш Акопян встретилась также с армянскими предпринимателями Германии.