Սփյուռքի նախարարությունում կստեղծվի սփյուռքահայերի ներդրումային ծրագրերին օժանդակող մարմին
ՀՀ կառավարության ծրագրերը Սփյուռքի նախարարության գործունեության ոլորտում ուղղված են լինելու նաև տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը: Այդ մասին Կառավարության արտահերթ նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Շեշտադրումն ավելի տնտեսական է լինելու, տնտեսական բարեփոխումներ են իրականացվելու, իսկ գլխավորը` մեր նախարարությունում պետք է ստեղծվի մարմին, որը մեկ պատուհանի սկզբունքով պետք է կարողանա սփյուռքահայերին ծրագրեր իրականացնելիս օգնել խորհրդատվությամբ, այդ թվում` իրավական առումով»,- ասել է Հրանուշ Հակոբյանը:
Նրա խոսքով` Կառավարության ծրագրում առկա են նաև սիրիահայերի և իրաքահայերի ինտեգրման խնդիրներին վերաբերող կետեր:

Ministry of Diaspora to create a body to help Diaspora Armenians carry out investment programs
The programs of the Government of the Republic of Armenia in the sphere of activity of the Ministry of Diaspora will also be targeted at implementation of economic projects. This is what RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan stated during a conversation with journalists following the extraordinary session of the Government.
“More emphasis will be placed on economic projects. There will be economic reforms, and the important thing is that the Ministry of Diaspora will create a body that will be able to, under a one-window principle, provide consulting to Diaspora Armenians carrying out projects, including in the legal sense,” Hranush Hakobyan said.
According to Hakobyan, the program of the Government includes points that are related to the integration of Syrian-Armenians and Iraqi-Armenians in Armenia.