«Հայկական օր» Լեհաստանի Օլավա քաղաքում
Հոկտեմբերի 1-ին Լեհաստանի Օլավա քաղաքում Լեհաստանում ՀՀ դեսպանության և Օլավային քաղաքապետարանի հովանու ներքո տեղի ունեցան «Հայկական օր» խորագրով մի շարք միջոցառումներ, որոնք կազմակերպել էին Օլավայի համայնքային գրադարանը և Լեհաստանում գործող Հայկական հիմնադրամը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Օլավայի քաղաքապետարանի ճեմասրահում պաշտոնապես բացվեց «Հայերի մասնակցությունը Լեհաստանի պաշտպանությանը» ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են տարբեր ժամանակներում Լեհաստանի պաշտպանությանն իրենց մասնակցությունը բերած հայազգի նշանավոր գործիչները:
Նույն օրը Օլավայի քաղաքապետարանի հանդիսությունների դահլիճում տեղի ունեցավ Հայաստանին և Լեհաստանի հայ համայնքի նվիրված հանդիսավոր միջոցառում: Ելույթներով հանդես եկան ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, Օլավայի քաղաքապետ Տոմաշ Գրիշմանը, Դոլնոշլոնսկի վոևոդի (մարզպետի) ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների հարցերով օգնական Յուստինա Մատկովսկան, Օլավայի համայնքային գրադարանի տնօրեն Յանինա Կորդիսը:
Իր ելույթում դեսպան Ղազարյանը նշեց, որ իր համար մեծագույն հպարտություն է ծանոթանալ Լեհաստանի հայ համայնքի պատմությանը և այն նշանակալի դերակատարությանը, որը հայերն ունեցել են Լեհաստանի պատմության ընթացքում: Նա նաև նկատեց, որ նմանօրինակ միջոցառումները հրաշալի հնարավորություն են ընձեռնում լեհ բարեկամ ժողովրդին ներկայացնելու Հայաստանը, հայ ժողովրդի հազարամյա պատմությունն ու մշակույթը:
Միջոցառման շրջանակներում «Լեհաստանում հայ համայնքի համառոտ պատմությունը» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ Կրակովի Յագելոնյան համալսարանի դասախոս, դոցենտ Ռենատա Կրոլ-Մազուրը: Լեհաստանի Հայկական հիմնադրամի փոխնախագահ Մացեյ Բոհոսևիչը ներկայացրեց փաստավավերագրական նյութ` նվիրված Լեհաստանի Անհայտ Զինվորի խորհրդանշական մորը` Յադիվգա Ձառուգևիչովային: Հայկական հիմնադրամի նախագահ Մարթա Աքցենտովիչ-Բոհոսևիչն իր հերթին անդրադարձավ Լեհաստանի հայ համայնքի պատմական ակունքների բացահայտմանն ուղղությամբ իրենց հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերին:
Միջոցառման մշակութային հատվածում հայկական դուդուկի կատարումներով հանդես եկավ Լեհաստանում բնակվող հայազգի երաժիշտ Հովիկ Հովհաննիսյանը:
Նույն օրը Օլավայի սուրբ Աստվածամոր տաճարում Լեհաստանի Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու ժողովրդապետ Տադեուշ Իսակովիչ-Զալեսկու կողմից մատուցվեց Սուրբ Պատարագ:

“Armenian Day” in Poland’s Olava
On October 1, several events entitled “Armenian Day” were held in the Polish city of Olava under the auspices of the Embassy of the Republic of Armenia in Poland and the Municipality of Olava. The events were organized by the community library of Olava and the Armenian Foundation based in Poland, as reported the press service of the RA Ministry of Foreign Affairs.
The vestibule of the Municipality of Olava hosted the official opening of the exhibition called “The Participation of Armenians in the Defense of Poland”, which showcased remarkable Armenians who have participated in the defense of Poland in different periods of time.
On the same day, the ceremonies hall of the Municipality of Olava hosted a solemn event dedicated to Armenia and to the Armenian community of Poland. Among the speakers were RA Ambassador Edgar Ghazaryan, Mayor of Olava Tomas Grisman, Assistant to the Voyvod (Governor) of Dolnoslonsk for National and Ethnic Minorities Yustina Matkovska and director of the community library of Olava Yanina Kordis.
In his speech, Ambassador Ghazaryan stated that it was a great pride for him to become familiar with the history of the Armenian community of Poland and learn about the major role that the Armenians have played throughout the history of Poland. He also noted that such events provide a wonderful opportunity to present Armenia, as well as the history and culture of the Armenian people spanning millennia to the friendly Poles.
During the event, lecturer of the Jagiellonian University of Krakow, Associate Professor Renata Krol-Mazur gave a lecture entitled “Brief History of the Armenian Community in Poland”. Vice-President of the Armenian Foundation of Poland Matsey Bohosevich presented facts and documents devoted to Yadivga Dzarugevichova, the symbolic mother of the Unknown Soldier of Poland. In her turn, President of the Armenian Fund Martha Aktsentovich-Bohosevich touched upon the programs that her Foundation is carrying out to discover the history of the Armenian community of Poland.
The cultural part of the event included performances by Polish-Armenian dudukist Hovik Hovhannisyan.
On the same day, head of the Armenian Catholic Church of Poland Tadeus Isakovich-Zalesky served a Holy Mass at the Notre Dame Cathedral of Olava.