ՏՏ ոլորտը կարող է շարժիչ ուժ լինել երկրի առաջընթացի համար. ՀՀ վարչապետ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ու Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության (ՏՀՏԳՄ) անդամներին: Այս մասին Հայերն այսօրին հայտնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Վարչապետը, կարևորելով ՏՏ բնագավառի զարգացման ներուժը, նշել է, որ ակնկալում է հանդիպման մասնակիցներից լսել կառավարությունից սպասվող այն քայլերը, որոնք կնպաստեն ոչ միայն մրցունակ ՏՏ արտադրանքի ձևավորմանը, այլև երկարաժամկետ արդյունավետ ծրագրերի իրականացմանը:
ԻՏՁՄ-ի և ՏՀՏԳՄ-ի անդամները Կարեն Կարապետյանին են ներկայացրել ընթացիկ ծրագրերը և ոլորտի հետ կապված խնդիրները, հանդես են եկել առաջարկություններով: Մասնավորապես, արծարծվել են Երևանի և ՀՀ մարզերի հանրակրթական ու բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում մասնագիտական կրթության և ձեռներեցության դասընթացների կազմակերպմանը, ինժեներական խմբակների գործունեությանը, տեխնոլոգիական համալսարանի ստեղծմանը, ոլորտը կարգավորող օրենսդրական դաշտին վերաբերող և հարակից այլ հարցեր:
Կառավարության ղեկավարն առանձնակի կարևորել է տեխնոլոգիական կրթական համակարգի զարգացումը՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է հատուկ ուշադրություն դարձնել մարզերում կրթության հասանելիության և կադրերի պատրաստման խնդրին: Վարչապետն ընդգծել է ՏՏ ոլորտի նշանակությունը տնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացման գործում և նշել, որ այն կարող է շարժիչ ուժ լինել և արդյունավետ ռեսուրս ստեղծել երկրի առաջընթացի համար: Կարեն Կարապետյանը հորդորել է ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներին՝ հնչեցված գաղափարներն ու առաջարկությունները ներկայացնել շահագրգիռ գերատեսչություններ և հանձնարարել է պատասխանատու նախարարներին՝ ակտիվ համագործակցել նրանց հետ:

Armenian PM says IT sector can become a driving force for Armenia’s advancement
Prime Minister Karen Karapetyan today received members of the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and the Union of Information and Communication Technology Employers (UICTE), as reported the press service of the RA Government to Hayern Aysor.
Attaching importance to the potential for development of the IT sector, the Prime Minister stated that he expected to listen to the participants of the meeting talk about the steps that will promote not only the creation of competitive IT products, but also the implementation of long-term and effective projects.
The members of the UITE and the UICTE introduced Karen Karapetyan to their current projects and field-related issues and made proposals. In particular, they discussed issues on the organizing of courses on vocational education and entrepreneurship at general education schools and higher educational institutions of Yerevan and Armenia’s provinces, the actions of engineering clubs, the creation of a technology university, issues related to the legislation regulating the sector and other related issues.
The head of government attached special importance to the advancement of the system of technological education, stating that it is necessary to pay special attention to the access to education and the preparation of specialists in the provinces. The Prime Minister emphasized the significance of the IT sector for the growth of various branches of economy and stated that the sector could become a driving force and become an effective resource for Armenia’s advancement. Karen Karapetyan urged the representatives of the IT sector to submit their ideas and proposals to stakeholder government agencies and assigned the corresponding ministers to engage in active cooperation with the representatives.