Թբիլսիում Հայաստանի անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառում է անցկացվել
Վրաստանի հայ համայնքը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառում-խնջույք էր կազմակերպել: Սեպտեմբերի 21-ը Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրն է: Օր, որը թե՛ Հայաստանում, և թե՛ Սփյուռքի հեռավոր գաղութներում ապրող ամեն մի հայ նշում է որպես կարևորագույն տոն: Մայր Հայրենիքը միակն է, համապատասխանաբար Հայաստանի Հանրապետության ծննդյան Օրը՝ համընդհանուր տոն է: Ազգային ավանդույթի համաձայն՝ տոները հարազատների շրաջապատում են նշում: Նշում են ուրախ, անկեղծ, և ինչու ոչ նաև, ձայնեղ-զվարթ:
Ազգային երգ-պար, լազերային շոու ծրագիր, Հայաստանի անկախության, ազատության, աիասնության կենացներ, վիրահայերի կենացներ և այլն… Ահա թե ինչ էր կատարվում Թբիլիսիում անցկացվող Հայաստանի Հանրապետության 25-րդ տարեդարձին նվիրված Վրաստանի հայ համայնքի միջոցառմանը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հատնում են Վրաստանի հայ համայնքից:
Հիշեցնենք, որ «Վրաստանի հայ համայնք»-ը դեռևս 11 տարի առաջ` 2005թվականին, առաջին անգամ Թբիլիսիում զանգվածային կերպով նշեց Հայսատանի անկախության օրը: Ինչքան էլ զարմանալի է, այն օրերին հայաշատ Թբիլիսիում համազգային հայկական տոներ տոնելն ընդունված չէր… Իսկ այսօր Հայաստանի անկախության օրը և այլ համազգային տոներ նշելը թբիլիսահայերի համար դարձել է բարի ավանդույթ:

Армяне Грузии отпраздновали 25-летие Независимости Армении
Община Армян Грузии отметила 25-летие независимости Республики Армения. День Независимости –праздник всех армян, вне зависимости от того –живет ли армянин в Армении или в далекой Общине. Родина у нас одна, и день Рождения Новой Республики Армения является праздником для всех! Согласно обычаю нашего народа –праздники принято отмечать вместе с близкими. Отмечать надо искренне, весело и почему нет –шумно.
Национальные песни, танцы, лазерное шоу, тосты за Независимость, Свободу и Объединение Армении, тосты за процветание армянского народа, за армян, которые, несмотря ни на что остаются армянами, тосты за усиление армянства Грузии и Общины… Вот что происходило 21 сентября на мероприятии Общины Армян Грузии, посвященном празднованию 25-летия Независимости Армении
Напомним, что Община Армян Грузии еще 11 лет назад, в 2005 году, впервые в Тбилиси массово отметила День Независимости Армении. Как ни странно, в те годы, в Тбилиси отмечать Общенациональные армянские праздники не было принято… Спустя 11 лет, празднование Дня Независимости Армении и других Общенациональных праздников. среди армян Тбилиси стало традицией.